Vládní strany přicházejí kvůli nespokojenosti ve společnosti o své voliče. Ti přecházejí jak k mimoparlamentním uskupením, tak dokonce i k hnutí ANO. Podle expertů se pouze těžko vrátí nazpět, a proto je bude chtít vládní koalice odstrašit od účasti na volbách. Ve své strategii se zřejmě inspiruje v Polsku a na Slovensku.
Průzkumy dokazují, že pětikoalice stále přichází o své původní voliče. „Je to jedna velká naštvanost a zklamání z vlády. Dlouhodobě platí, že když vládní volič aktivně přestoupí do tábora soupeře, tak se velice těžko vrací. Poté většinou následuje strategie, že se strany snaží eliminovat, aby tito lidé šli k volbám. Očekávám, že pětikoalice půjde touto cestou,“ uvedl pro CNN Prima NEWS politolog Jan Kubáček.
ČTĚTE TAKÉ: Ať mi ekonomičtí experti políbí, vzkázal Topolánek Stanjurovi. Vládu sepsul za neschopnost
Lze proto tušit, že dojde k tažení proti opozici. „Nastane taktika negativní a srovnávací kampaně. Nevěříte, že rozhodnutí bývalého voliče dokážete zvrátit, ale snažíte se jej odradit, aby nešel k volbám. Očekávám v komunikační strategii vlády velké strašení opozicí. Pokusí se o ní vyvolat dojem, že to jsou nejisté karty, populisté hrubého zrna či zahraniční síly. Viděli jsme to například v polské či slovenské kampani,“ doplnil.
Přesun k hnutí ANO?
Na převládající nálady upozorňují také agentury. Zazněla dokonce překvapivá informace, že někteří voliči vládních stran přecházejí k hnutí ANO. „S letošním rokem pozorují autoři průzkumu trend přelivu voličů mezi vládním a opozičním táborem. Zářijové měření podle nich tento trend potvrzuje a znovu ještě více prohlubuje,“ uvádí zářijový model Kantar pro Českou televizi.
Podle Kubáčka budou z odlivu těžit ale spíše menší strany. „Hnutí ANO nabíralo sice nejvíce, ale ono je to dáno pozicí hlavního kováře. Významné toky voličů ale směřovaly také k SPD, Svobodným i Přísaze, dokonce trochu k Sociální demokracii. To je ještě více paradoxní, že někteří opouští pravostřed směrem k levostředu. Voliči zatím nejdou úplně jedním směrem, ale poohlíží se,“ popsal Kubáček.
Experti si však nemyslí, že by právě hnutí ANO příliš těžilo ze zklamaných vládních voličů. „Přiznám se, že tomuto trendu moc nevěřím. Příkop mezi vládními stranami a opozicí je takový, že jen asi málokdo je schopen ho překročit. Pokud se tak děje, tak je to spíš jen nějaká emoce, která nemá úplně racionální jádro,“ uvedl pro CNN Prima NEWS politolog Ladislav Mrklas.
„Spíše věřím, že dochází k přelévání voličů mezi vládními stranami a řada z nich je nalomena, zda k volbám jít. Existuje ještě možnost, že uvažují o volbě některé z menších protestnějších stran. Nevěřím, že by přecházeli k Babišovi. Velká část voličů volila právě proti němu. Je to ale určitě varování vládní koalici, že toho mají dost,“ doplnil Mrklas.
Raději nepůjdou volit
Podobný vývoj jako zmiňují odborníci predikuje i zářijový model společnosti STEM pro CNN Prima NEWS. Příkopy mezi vládou a opozicí jsou podle něj stále těžko překročitelné. „Politická scéna je stále výrazně rozpolcená na podporovatele stran vládních a opozičních. Fluktuace hlasů probíhá uvnitř bloku vládních stran i uvnitř bloku stran opozičních. Přechody mezi bloky jsou velmi vzácné,“ uvádí STEM.
Podrobně to vysvětlil sociolog a ředitel agentury STEM Martin Buchtík. „Vládní strany ve volbách dostaly 43 procent hlasů. Náš model mluví o dnešní podpoře vládních stran nějakých 38 procent. Je tam tedy propad přibližně pěti procentních bodů. Někteří se přesunuli od vládních stran k hnutí ANO, ale to je pouze jedno až dvě procenta. Z našich dat vyplývá, že přesun vládních voličů k hnutí ANO proběhl především od KDU-ČSL. Lidé začínají trochu více zvažovat mimoparlamentní strany nebo že nepůjdou volit vůbec,“ řekl pro CNN Prima NEWS.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Bizarní hádka v Partii: Havlíček a Kupka se přeli o třísku v Timmermansově „ekologickém zadku“