Přestože jsou sněmovní volby až za dva roky, stratégové jednotlivých stran již musí začít přemýšlet, jak se postavit k případnému skládání nové koalice. Nejnovější volební model Medianu totiž ukazuje, že volební výsledky možná neposkytnou jiné řešení než nějakou formu spolupráce hnutí ANO s ODS. Oba subjekty by se mohly podle expertů dohodnout na vládě vedené premiérem z odborných kruhů. V kabinetu by tak nezasedl ani současný premiér Petr Fiala (ODS), ani jeho předchůdce Andrej Babiš (ANO).
„ANO 2011 by si v hypotetických červencových volbách připsalo 77 poslaneckých mandátů, ODS 35, Piráti 29, SPD 19, STAN 16 a TOP 09 i SOCDEM 12. Hypotetická koalice ANO + ODS by měla většinu 112 poslanců a poslankyň. Současná vládní koalice by si připsala 92 poslaneckých mandátů,“ uvádí volební model společnosti Median. Může z toho plynout nutnost nějaké spolupráce mezi ANO a ODS po příštích sněmovních volbách.
ČTĚTE TAKÉ: Nikdy nezapomeneme. Kyjev poděkoval Česku za pomoc, zmínil srpen 68 i Havla s Krylem
Myslí si to také někteří experti. „Může se ještě udát spousta věcí, ale zatím se ukazuje, že je společnost naštvaná a nevidí příliš alternativ. Z toho se dá usuzovat, že by se příští vládní koalice dávala dohromady spíš pomalu a složitě. Výsledkem by mohl být nějaký formát postavený na podpoře hnutí ANO a ODS, kdy by vláda například byla částečně úřednická,“ popsal pro CNN Prima NEWS politolog Jan Kubáček.
Schillerová: Stanjura se mě bojí. Příští volby drtivě vyhrajeme, Babiš je fenomén
Exministryně financí Alena Schillerová (ANO) se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS velmi zostra pustila do současného šéfa státní kasy Zbyňka Stanjury (ODS). Prohlásila například, že byla lepší ministryní než Stanjura. Mluvila také o „trojvládí" v hnutí ANO i o ambiciózních plánech pro příští sněmovní volby.
„Taková vláda by byla složena z méně viditelných protagonistů obou subjektů, rozhodně lze očekávat, že například bez Andreje Babiše. Je dost možné, že by se vybral někdo sekundární z ODS nebo hnutí ANO. Nebo by se našla pro pozici premiéra nějaká osobnost jako Jan Švejnar. Čím dál tím víc se potvrzuje, že vláda nebude moct být postavena na souhře trpaslíků, ale na aktivní roli těch největších, kteří by museli ustoupit ze svých požadavků,“ vysvětlil Kubáček.
Na možnou spolupráci ODS s ANO upozorňoval například šéfredaktor Echa24 Dalibor Balšínek. „Již se vypouštějí testovací balonky, aby se zjistilo, jak na to budou voliči a veřejnost reagovat. Prozatím nejsou ohlasy dramaticky odmítavé, byť sám Petr Fiala se k tomu postavil tak, že takový scénář pro něj není představitelný,“ prohlásil v pořadu K věci
Podle jiných je však předčasné dělat takové závěry. „Už v minulém volebním obdobím volební modely po dvou letech nějak vypadaly, ale volby dopadly úplně jinak. Může přijít úplně cokoliv, ekonomika se může vzpamatovat, odeznít inflace, opatření vlády mohou začít fungovat nebo se může objevit nový skandál či nějaká globální krize,“ popsal pro CNN Prima NEWS politolog Ladislav Mrklas.
VIDEO: V budoucnu může dojít ke koalici ODS a ANO. Reakce není zcela odmítavá, tvrdí Balšínek
Nový subjekt?
Teoreticky by volby mohl ovlivnit ještě nějaký nový politický subjekt. Upozorňuje na to například politický matador Miroslav Kalousek (TOP 09). „Dnes jsou jiné problémy a výzvy než v roce 2009, atmosféra je ale navlas stejná. Narůstá počet voličů pravice nešťastných z toho, že nemají koho volit. Tenkrát na rostoucí poptávku odpověděl vznik TOP 09 a Věcí veřejných. Obě strany uspěly, byť VV byl podvodný podnikatelský projekt pana Bárty a přežila jen TOP 09. Jestli se strany koalice Spolu nevzchopí k činům, hodně bych se divil, kdyby se historie neopakovala,“ napsal na sociální síť X bývalý předseda TOP 09.
Dnes jsou jiné problémy a výzvy, než v r.2009, atmosféra je ale navlas stejná. Narůstá počet voličů pravice, nešťastných z toho, že nemají koho volit. Tenkrát na rostoucí poptávku odpověděl vznik @TOP09cz a Věcí Veřejných. Obě strany uspěly, byť VV byl podvodný podnikatelský…
— Miroslav Kalousek🇨🇿🇺🇦🇮🇱 (@kalousekm) August 18, 2023
Ani tomu však experti příliš nevěří. „Je to o osobnostech a zatím se ukazuje, že stávající subjekty dokáží vtáhnout potencionální vyzyvatele. Vidíme to na příkladu neúspěšných prezidentských kandidátů, kteří mají tendenci využívat spíše stávajících politických nabídek – Danuše Nerudová bude kandidovat za STAN, Pavel Fischer si drží od lidovců distanc, ale také nebuduje nic vlastního. V poslední době se ukazuje, že budovat protestní či mimoparlamentní subjekty je už hodně složité. Spíše půjde o výběr ze stávající politické nabídky, akorát možná s novými tvářemi,“ popsal Kubáček.
Skeptický je i Mrklas. „Vůbec si to nemyslím. Subjektem, který jako jediný z vlády roste a přitom je nejmenší vládní stranou, jsou Piráti. Oni dnes hrají toho, kdo přetahuje voliče ostatním. Prostor pro nový subjekt mezi vládními voliči dnes není,“ sdělil politolog.
Návrat SOCDEM?
Volební model hovoří také o možném návratu sociálních demokratů do Sněmovny, tomu však zatím politologové příliš nevěří. „Pochybuji, že skutečně stojí na prahu Sněmovny, protože výsledky jsou hodně rozkolísané. Kdyby to náhodou dopadlo, snažili by se asi raději být třetí silou, aby byli koaličním subjektem více partnerů, nebo by mohli jít variantou nějaké konstruktivní opozice, která by pro ně byla jistě ozdravná,“ myslí si Kubáček.
Podle Mrklase by přesto mohli určitý elektorát najít. „Jestli existuje nějaký prostor pro voliče, kteří nechtějí volit ani vládní koalici, ale ani Babišův populismus nebo radikalismus SPD, má sociální demokracie pořád jistou šanci na resuscitaci. Mohou se kostrbatě znovu dostat do Sněmovny a stát se pomyslným jazýčkem na vahách. Průzkumy ale sociální demokracii vždy přeceňovaly,“ dodal politolog.