PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ, Martin Kupka, Karel Havlíček - 1.10. v 11:00
Pokud by se v září konaly volby do Poslanecké sněmovny, vyhrálo by je hnutí ANO s téměř 31 procenty hlasů. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS. Na druhém místě by skončila ODS se 13 procenty, za ní by následovalo hnutí SPD (10,9 procenta) a Piráti (9,6 procenta). Do dolní parlamentní komory by se ještě těsně probojovaly TOP 09, STAN a KDU-ČSL. Naopak pod pětiprocentní hranicí by zůstali komunisté a sociální demokraté. Ve srovnání se současným stavem by se tak seznam parlamentních stran a hnutí nezměnil.
Předvolebním průzkumům nadále vládne ANO. Agentura STEM přisuzuje největší opoziční straně 30,8 procenta hlasů. Následuje vládní ODS (13,1 procenta) a hnutí SPD (10,9 procenta). Čtvrté místo a zisk 9,6 procenta náleží Pirátům.
Exkluzivní průzkum agentury STEM pro CNN Prima NEWS Zdroj: CNN Prima NEWS
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Exkluzivní průzkum: V Česku panuje historická nespokojenost lidí se směřováním země
Zbylé koaliční strany by se do Sněmovny probojovaly jen těsně. Řeč je o TOP 09 (5,4 procenta), Starostech (5,3 procenta) a lidovcích, kterým STEM odhaduje přesně pět procent. Před branami dolní parlamentní komory by zůstali komunisté (4,3 procenta) a SOCDEM (4,0 procenta). Přísaha Roberta Šlachty by dosáhla na 3,2 procenta. Za ní by skončili Svobodní (2,8 procenta), Zelení (2,7 procenta), strana PRO (1,2 procenta) a Trikolora (1,1 procenta).
Andrej Babiš a Karel Havlíček (oba ANO) Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Petr Fiala a Zbyněk Stanjura (oba ODS) Zdroj: Profimedia.cz
Radim Fiala a Tomio Okamura (oba SPD) Zdroj: Profimedia.cz
Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) Zdroj: CNN Prima NEWS
„České politické scéně zcela dominuje hnutí ANO. Zůstává nadále neohroženo v pozici lídra opozičních hlasů, a to se široce společensky rozkročenou voličskou základnou,“ konstatovala agentura STEM. Zároveň upozornila, že ANO od květnového modelu, kdy mu STEM přisoudil 33,5 procenta, mírně oslabilo.
Registrovaná partnerství ne, setrvání v EU a NATO ano. Co vše vyplývá z průzkumů o Slovácích?
Je nutné přitvrdit v boji s dezinformacemi, stejně tak zpřísnit opatření proti migraci. Takové názory převažují ve slovenské společnosti podle průzkumů, které pro TV JOJ udělala agentura AKO. Autoři průzkumů se Slováků ptali i na jejich názory na uzákonění registrovaných partnerství pro stejnopohlavní páry, jak moc věří tamním institucím či zda by země měla opustit Evropskou unii a NATO.
Menší pokles lze sledovat také u ODS. Část voličů koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) váhá ve výběru konkrétní strany. „Tato proměnlivá podpora se u obou menších stran projevuje v nejistotě výsledku pohybujícího se kolem pětiprocentní hranice,“ dodal STEM ve své analýze, kterou poskytl CNN Prima NEWS.
V případě původní koalice PirSTAN se lépe daří Pirátům, kterým se od sněmovních voleb v roce 2021 podařilo konsolidovat své jádro i pravděpodobný zisk. „U stran vládní koalice nesledujeme systematický přesun podpory k jiným uskupením. Jejich voliči totiž v žádné z dalších stran nevidí jasnou alternativu,“ uvedla agentura.
Hnutí SPD pak STEM vnímá jako hlavního reprezentanta protestních hlasů, i když mu od minulého podzimu přibyla konkurence obdobného rázu, a to zejména ve straně PRO.