Vláda prostřednictvím ministerstva vnitra firmám vzkazuje, že žádosti podniků ani občanů o náhradu škody za ztráty po vládním přiškrcení ekonomiky proplácet nebude. Naopak vlivná Hospodářská komora na vládu tlačí, aby podnikatelům kompenzaci za škody nabídla. I z reakce ministra průmyslu, obchodu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO) vyplývá, že náhrady škod nepovažuje za prokazatelné náklady. Nevyplacené žádosti o náhradu škody se tak v budoucnu mohou dostat před soudy.
„Podle vlastních analýz, které Hospodářská komora vypracovala, podnikatelé nárok na úhradu škod v souvislosti s opatřeními státu na zabránění šíření koronaviru mají,“ uvedl pro CNN Prima NEWS mluvčí komory Miroslav Diro.
Vláda odmítá přijmout odpovědnost.
Hospodářská komora proto několikrát apelovala na vládu, která se zatím k úhradám relevantních žádostí nemá. „A to při osobních jednáních s představiteli vlády i jinými cestami, aby nabídla podnikatelům kompenzaci za škody, které způsobila svými preventivními kroky. Nicméně vláda odmítá tuto odpovědnost za své kroky přijmout,“ dodal Diro.
Vláda počátkem nouzového stavu a koronavirové krize v Česku přiškrtila značnou část ekonomiky. Ze dne na den na příkaz zavřely restaurace, kavárny, také mnoho obchodů a provozoven. Konat se nemohly společenské ani kulturní akce.
Když se redakce CNN Prima NEWS naposledy ministerstva vnitra ptala na to, zda relevantní žádosti o náhradu škod či ušlého zisku bude proplácet, reagoval resort vedený ministrem Janem Hamáčkem (ČSSD) odmítavě.
„Ministerstvo vnitra podané žádosti posuzuje s tím, že odpovědnost státu za náhradu škody podle krizového zákona je založena pouze ve vztahu k individualizovanému aktivnímu zásahu krizových orgánů,“ uvedla dále za resort vnitra Hana Malá.
Takovým zásahem by prý mohl být třeba zásah hasičů, při kterém zničí a rozboří občanovi plot. Uzavření restaurací, kadeřnictví či obchodů kvůli zamezení šíření koronaviru mezi takové aktivní zásahy počítat stát zřejmě nebude.
Havlíček: Vláda kompenzuje pouze prokazatelné náklady
Z reakce ministra průmyslu, obchodu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO) na postoj Hospodářské komory vyplývá, že náhrady škod nepovažuje za prokazatelné náklady.
„Vláda dává stovky miliard do podpory ekonomiky, přičemž většina z toho jde na kompenzaci prokazatelných nákladů podnikatelům. Je to postup, který zvolily i jiné země a který je na rozdíl od ušlých zisků nebo náhrad škod i dobře měřitelný. Vše ostatní jsou spekulace,“ napsal Havlíček v SMS pro CNN Prima NEWS na dotaz, zda by stát odůvodněné žádosti proplácet měl.
Peníze nejdou na podnikání, ale na přežití zaměstnanců.
Nejobjemnější složkou přímé vládní podpory ekonomiky je kompenzační bonus podnikatelům, vyplývá to ze zprávy ministerstva financí o plnění státního rozpočtu České republiky za období leden až červenec 2020. K červenci 2020 na něj zamířilo z veřejných rozpočtů 21,6 miliard korun.
Dalšími značně objemnými produkty státní pomoci jsou prominutí červnové zálohy na daň z příjmu právnických osob (resort financí odhaduje, že šlo o 20 miliard) a program Antivirus, respektive jeho první dva režimy A a B. Z veřejných rozpočtů na ně zamířilo 15,7 miliardy.
Nicméně podle Hospodářské komory je většina vládních programů ve skutečnosti jen náhradou podpory v nezaměstnanosti, ačkoli jsou prezentovány jako pomoc podnikatelům. „Jinak by zaměstnanci šli na úřady práce, totéž živnostníci. Hovoříme tedy o tom, že programy jako Antivirus nebo kompenzační bonus jsou tzv. sociálně motivované, peníze nejdou na podnikání, ale na přežití zaměstnanců a případně osob samostatně výdělečně činných,“ uvedl dále za komoru Diro.