Piráti chtějí bojovat proti menstruační chudobě
Ženy ve Skotsku budou mít od příštího týdne vložky i tampony zadarmo. Podle pirátské poslankyně Kláry Kocmanové by stejně mohla s menstruační chudobou začít bojovat i Česká republika. Na Facebooku upozornila, že některé ženy si nemohou dovolit koupit každý měsíc hygienické pomůcky. Lidé se do ní ale pod příspěvkem pustili, že je to neekologické a že by mohl být zadarmo i toaletní papír.
„Skotské ženy budou mít v rámci boje proti menstruační chudobě od příštího týdne vložky a tampony k dispozici zadarmo. Nevidím důvod, proč by totéž nemohlo být i u nás v Česku,“ napsala v pondělí na sociální sítě Kocmanová.
Podle ní si některé ženy „prostě nemohou dovolit koupit každý měsíc hygienické pomůcky, které s menstruací souvisí a které nutně potřebují“. „Jsou tak vystaveny nejen zdravotnímu riziku, ale i nepříjemným a často i ponižujícím situacím. Někdy totiž kvůli nedostatku hygienických potřeb nemohou jít ani do práce nebo do školy,“ vysvětlovala poslankyně.
Svůj názor obhajovala slovy, že menstruace není volba. „Bezplatný přístup k pomůckám, které tento tělesný, nevyhnutelný a často bolestivý proces vyžaduje, by byl pro řadu žen a dívek velkou úlevou. Zvlášť teď, v době, kdy spousta lidí kvůli vysoké míře inflace a drahým energiím doslova hlídá každou korunu,“ zdůraznila.
Vláda v létě uvolnila ze státních hmotných rezerv do potravinových bank dva miliony kusů jednorázových vložek. Ty se podle Kocmanové dostanou k těm nejpotřebnějším. Poslankyně by přesto „uvítala“ trvalejší řešení. „Skotsko ukazuje, že je to možné a já tleskám,“ podotkla na sociálních sítích.
Reagovala tak na nový tamní zákon, který vstupuje v platnost v pondělí. Podle něj budou mít všechny ženy vložky a tampony zdarma. Dle agentury AFP jde o první zákon na světě, jenž problematiku řeší v takovém měřítku.
Menstruační pomůcky ve Skotsku nově budou muset poskytovat místní úřady, školy a univerzity. S vyhledáním nejbližšího distribučního místa bude sloužit speciální aplikace pro mobilní telefony PickMyPeriod.
Proč není zdarma i toaletní papír?
Někteří lidé na sociálních sítích ale s návrhem Kocmanové nesouhlasí, a tak se pod příspěvkem snesla vlna kritiky. „Hm, tak to bych chtěl vidět, kolik těch menstruačních pomůcek bude skutečně použito smysluplně a kolik jich bude ze srandy nacpaných v umyvadlech, poházených po chodbách a podobně,“ kritizoval jeden z uživatelů. Podle dalších jde o neekologický krok. „Pak prý, že jsou Piráti pro ekologii. Cokoliv rozdávat bez platby vždy přinese plýtvání,“ pustil se do poslankyně další muž.
Někteří lidé také upozorňovali na to, že by mohl být zadarmo i toaletní papír. „Také ho každý potřebuje a není zadarmo,“ upozorňovala Češka. Někteří navrhovali zase to, aby byly zadarmo všude toalety. „Vyprazdňování není volba. A navíc bychom pak třeba nemuseli mít občůrané rohy a nejrůznější zákoutí a keře v parcích a všechna možná i nemožná místa veřejných prostor,“ zdůraznila další uživatelka.
Jiní lidé se zase pustili rovnou do kabinetu Petra Fialy (ODS). „Místo, aby vládní politická garnitura vymyslela způsob, jak zajistit lidem přístup k práci za důstojnou mzdu, která by hygienické pomůcky pokryla, tak populisticko-socialisticky vytrubuje, že je třeba pomůcky poskytnout zdarma. Každé ‚zdarma‘ někdo musí zaplatit, nemluvě o tom, že každé ‚zdarma‘ generuje plýtvání,“ upozornil jiný profil.
Skotské ženy budou mít v rámci boje proti „menstruační chudobě“ od příštího týdne vložky a tampony k dispozici...
Posted by Klára Kocmanová on Monday, August 15, 2022
Mýdlo a parfém zdarma?
Téma menstruační chudoby na Twitteru glosoval i bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). „V těchto vedrech si při cestách MHD uvědomuji, že jsme ohroženi mýdlovou a parfémovou chudobou. Která strana si jako první dá do programu, že každý má nárok na mýdlo a parfém zdarma? Jistě neuškodí zakotvit to i do Ústavy,“ vtipkoval.
Další lidé ale navrhovali i řešení problému. Podle některých uživatelů Facebooku mohou ženy ušetřit, když začnou používat menstruační kalíšek, který mohou aplikovat opakovaně. Jiní Češi by zas rozdávali menstruační potřeby zdarma samoživitelkám nebo studentkám ve školách.
Menstruační chudobu v Česku řešila již dříve také vláda Andreje Babiše (ANO). A to poté, co se nový zákon ve Skotsku v roce 2020 schválil. Podle tehdejšího premiéra Babiše mohlo být řešením, že by tampony a vložky zdarma měly nízkopříjmové ženy. Řešení měla hledat tehdejší ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Nakonec ale problém vyšuměl.