Vojtěch je neschopný, ať ho Babiš odvolá, přeje si prezident lékařské komory

Prezident České lékařské komory Milan Kubek

Vláda slíbila, že od 1. června budou dostávat zdravotníci, kteří pracovali s pacienty nakaženými koronavirem, odměnu 500 korun za hodinu. Prezident České lékařské komory Milan Kubek ale tvrdí, že peníze si ke zdravotníkům zatím cestu nenašly. Lékaři a sestry podle něj mají také problém s tím, že jim zaměstnavatel nechce COVID-19 uznat jako nemoc z povolání.

„Mrzí mě, že politikům tak rychle otrnulo,“ řekl Kubek v pořadu K věci. Podle něj politici v březnu, když propadli panice, naslibovali „hory doly“, ale realita je jiná. „Velkorysá podpora 500 korun na hodinu jaksi nenachází cestu k těm, kteří ve zdravotnictví pracují,“ tvrdí prezident lékařské komory. Ministr Adam Vojtěch se podle jeho slov chová jako nepřítel lidí v resortu zdravotnictví.

V horší situaci než zdravotníci, kteří pracují na infekčním oddělením, na tom podle Kubkova názoru jsou zaměstnanci mimo infekční oddělení, regionální nemocnice či soukromí lékaři. „Řada zdravotníků z jiných než infekčních oddělení neměla žádné ochranné pomůcky a nevěděli, jestli je pacient nakažený. Soukromí lékaři zase nemají šanci dosáhnout na jakoukoliv podporu z programů,“ vysvětlil.

Kubek upozornil také na to, že ministr zdravotnictví a premiér hovoří jen o zaměstnancích fakultních nemocnic. „Většina nemocnic je ale regionálních a jejich zaměstnanci také pracovali v riziku a mají nárok na to, aby za nebezpečnou práci dostali zaplaceno,“ řekl. Připomněl, že mnoho soukromých lékařů, kterých se podpora netýká, často zachovali v omezeném rozsahu provoz svých ordinací, i když postrádali ochranné pomůcky.

Vojtěch by měl nést odpovědnost, zdravotníci mu nevěří

Novým typem koronaviru se nakazilo téměř tisíc zdravotníků, jedenáct procent všech nemocných. „Jejich riziko nákazy je tedy pětkrát vyšší než u jiných zaměstnanců,“ spočítal Kubek. Lékaři, sestry a další personál přitom podle jeho slov měli problém, aby jim byla choroba COVID-19 uznána jako nemoc z povolání.

„Naše legislativa s takovým typem nemoci z povolání nepočítá. Řešili jsme případ paní doktorky z okresní nemocnice, které to zaměstnavatel nechtěl uznat jako nemoc z povolání. Řekl, že se mohla nakazit i v obchodě. Stonala doma za 60 procent platu,“ popsal prezident lékařské komory.

Kubek doufá, že zdravotníci by pracovali s nasazením i za případné druhé vlny epidemie. Chybí jim prý však schopné vedení v podobě ministra zdravotnictví, kterému by důvěřovali. Na dobrém zvládnutí šíření nákazy má podle něj zásluhu také nasazení lidí improvizovat při výrobě ochranných pomůcek. „Obávám se, že pokud přijde druhá vlna, vzepětí mezi lidmi už nebude,“ odhaduje.

„Doufám, že se nebude opakovat situace, aby ve státních hmotných rezervách nebylo vůbec nic,“ pokračovala hlava lékařské komory. „Někdo by za to měl nést odpovědnost, pokud existuje alespoň elementární spravedlnost. Nevím, jestli Vojtěch vědomě lhal, ale bylo ohroženo zdraví tisíců pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách,“ myslí si.

Hlavní problém českého zdravotnictví je ale nedostatek personálu, nikoliv ochranných pomůcek a nemocničního zařízení, myslí si Kubek. „Problém není v nedostatku ventilátorů, ale v tom, že musí být dostatek lidí, kteří je budou kvalifikovaně obsluhovat. My vyháníme české zdravotníky všemi možnými prostředky už několik let,“ tvrdí.

Připomněl, že premiér přitom již dlouho slibuje, že zlepší podmínky zdravotníků tak, aby zabránil jejich odchodu do zahraničí. „Vyzývám premiéra, aby své sliby splnil. Aby přiměl Vojtěcha, aby začal konečně něco dělat, a pokud je Vojtěch tak neschopný, ať vybere jiného ministra,“ přeje si. „Myslím, že Vojtěch měl skončit už dávno, je velmi slabým ‚PR ministrem‘, který je sympatický, hezký a mladý, ale práce za ním není žádná,“ zhodnotil Kubek.

Tagy: