Paušální daň se pro řadu živnostníků stává nevýhodnou a může se hodit z ní během roku předčasně vystoupit. Během zdaňovacího období to však není vůbec snadné – je třeba mít skutečně zásadní důvody. Jak postupovat?
Chci opustit paušální režim, ale stále podnikat
Do paušální daně se lze přihlásit vždy pouze na začátku zdaňovacího období, tedy do 10. ledna každého roku. Stejně to platí i při rušení režimu, který se může podnikateli přestat vyplácet (letos například kvůli zdražení). Během roku může dojít i k porušení podmínek paušální daně.
Využívat ji mohou osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které nejsou plátci daně z přidané hodnoty (DPH) a jejichž roční příjem z podnikání dosahuje nanejvýš dvou milionů korun. Podnikání musí být také jako hlavní činnost.
Spořicí účty přestávají být výhodné. Kam své peníze nasměrovat a jak investovat?
Překvapivě nízká inflace potěšila řadu lidí. Spotřebitelé se spořicími účty ale nejásají. Důvodem je menší růst spotřebitelských cen. Bankám se totiž při klesajících úrokových sazbách České národní banky nevyplatí držet vysoké úroky a při klesající inflaci je velmi rychle snižují. Přinášíme proto přehled nejvýhodnějších spořicích účtů a také tipy, kam své peníze můžete investovat.
Pokud porušíte některou z podmínek, nic se pro vás v daném roce nemění. „V případě, že nastala skutečnost, na základě které přestává být poplatník v paušálním režimu, je povinen to oznámit správci daně do 15 dnů od této skutečnosti. Zásadně poplatník zůstává v paušálním režimu do konce zdaňovacího období,“ uvádí Finanční správa.
Platí tedy, že zálohy za paušální daň musíte platit až do konce roku. „Ke změně dojde až v následujícím roce, kdy na jaře podáte daňové přiznání a přehled na ZP a OSSZ standardním způsobem, jako byste v žádném režimu paušální daně nebyli. Také budete muset znovu začít platit zálohy na zdravotní a sociální pojištění,“ říká daňová poradkyně Daniela Lekičová ze společnosti Partners for Bilance.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Novinky v daňovém přiznání pro rok 2023
Chci si úplně zrušit živnost
Pokud během roku nastoupíte do zaměstnání a chcete přerušit nebo úplně zrušit živnost, je řešení situace snadnější. „Získáte-li zaměstnání nebo ukončíte podnikání, nebudete v tomto případě hradit minimální měsíční daň až do konce kalendářního roku. Tato situace může nastat i v případě, že se dlouhodobě odstěhujete do zahraničí,“ upozorňuje Lekičová.
ČTĚTE TAKÉ: Energie i jídlo. Průzkum ukázal, na čem Češi nejvíce šetří. Kolik z nás nezvládá inflaci?
V režimu paušální daně v takovém případě přestanete být uplynutím měsíce, ve kterém situace nastane. Nutné je však do 15 dnů oznámit odchod z režimu na finanční úřad pomocí formuláře Oznámení o ukončení paušálního režimu nebo přes datovou schránku. Paušální daň zaplatíte naposled v měsíci, kdy výše zmíněné okolnosti nastaly.
Chci si nechat živnost na „vedlejšák“
Pokud podnikatel nastoupí do zaměstnání, ale zároveň si chce zanechat živnost na vedlejší činnost, přestává plnit podmínky paušální daně. Podle Lekičové tak platí to stejné jako při úplném ukončení podnikání. Když oznámíte ukončení paušálního režimu – přestáváte paušální daň platit.
Dávka nesmí být životní styl. Jurečka řekl, jak přinutí část lidí pracovat. Kdo si polepší?
Revize sociálních dávek dopadne nejvíce na ty, kteří nechtějí pracovat a se státem spolupracovat. V pořadu Partie Terezie Tománkové to řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle něj se s dávkami mohou rozloučit i ti, kteří mají na účtech vysoké úspory nebo vlastní více nemovitostí. Jurečka také řekl, že v příštím týdnu představí seznam náročných profesí s možností předčasného odchodu do důchodu.
Finanční správa však říká něco jiného, a to, že je nejdříve nutné živnost alespoň přerušit: „Pokud poplatník neukončí ani nepřeruší samostatnou výdělečnou činnost, může dobrovolně vystoupit z paušálního režimu až po uplynutí zdaňovacího období, a to na základě oznámení o dobrovolném vystoupení z paušálního režimu.“
Chci si přerušit živnost
V tomto případě je to úplně snadné. Jakmile přerušíte či ukončíte svou podnikatelskou činnost a danou informaci oznámíte na finanční úřad, přestáváte být od dalšího měsíce v paušálním režimu. Poplatníkem přestane být ke konci měsíce, ve kterém přestane být osobou samostatně výdělečně činnou, a tedy již od dalšího měsíce nemusí paušální zálohy platit.
Poplatník, který svou samostatnou výdělečnou činnost přerušuje (případně ukončuje), je rovněž povinen oznámit tuto skutečnost příslušné správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně.