
360°, Jiří Pospíšil, Alexandr Vondra - 5.3. v 20:14
Europoslanec a místopředseda ODS Alexandr Vondra říká, že Evropská léková agentura (EMA) postupuje při schvalování vakcín příliš pomalu. Při válce s virem je podle něj nutné být rychlejší, i přes možná rizika. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS byl kromě Vondry hostem i europoslanec TOP 09 Jiří Pospíšil, který naopak uznává, že delší čas na zkoumání bezpečnosti vakcín je potřebný.
EMA podle místopředsedy ODS postupuje velmi pomalu zejména při srovnání například s Velkou Británií či USA, které na tom přitom dříve byly hůře, než nyní země EU. Unii vyčítá až přílišnou opatrnost. „Tohle je válka s virem, kde se občas musí jít do rizika. Ostatní schvalovali vakcíny o něco dříve a třeba ve Velké Británii se ukázalo, že AstraZeneca je účinnější, než původní protokoly ukazovaly,“ vysvětlil svůj pohled Vondra v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.
Navíc vyzdvihl tah britského ministerského předsedy Borise Johnsona dát první dávku dostupné vakcíny co největšímu počtu lidí za cenu odložení druhé dávky. Toto rozhodnutí se podle něj posléze ukázalo jako dobré, protože velké množství lidí bylo aspoň částečně chráněno.
Europoslanec TOP 09 Pospíšil připouští, že Johnsonovi jeho krok naštěstí vyšel, ale zároveň zastává názor, že EMA čas na důkladné zhodnocení případných vedlejších účinků jednotlivých vakcín potřebuje. „Mít režim jako Britové je velmi rizikové. My jsme látku důsledně prověřili a ukázala se účinná, ale kdyby to bylo naopak, tak by se to Britům mohlo hodně vymstít,“ řekl ve vysílání na CNN Prima NEWS Pospíšil.
Geopolitický boj o Sputnik V
V Česku se nyní rovněž řeší možná akvizice ruské vakcíny Sputnik V či čínské očkovací látky Sinopharm. „Rusům bych nikdy nesvěřil výstavbu jaderné elektrárny, ale Němci už s Rusy týdny jednají o schválení vakcíny Sputnik. Přál bych si sebevědomou vládu, která by dokázala jednat i mimo Evropskou komisi,“ řekl Vondra a pochválil přístup rakouského kancléře Sebastiana Kurze, který se rozhodl získat vakcínu přes Izrael bez zapojení EU.
Jak podle něj, tak podle Pospíšila se ohledně ruské vakcíny rozjel geopolitický boj. Bývalý šéf TOP 09 si však podle svých slov nemyslí, že by bylo nutné o Sputniku V jednat zvlášť mimo EU, zejména pokud jde o její schválení. Český Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) by tak podle něj měl vyčkat na rozhodnutí EMA. Rusko Sputnik V k agentuře přihlásilo na posouzení teprve v tomto týdnu.
Velká Británie či USA jsou dnes na míle před námi, říká Vondra
Podle Vondry je aktuální vakcinační postup Evropské unie celkově „obrovským selháním“. „Když vidíme, jak funguje Izrael, Velká Británie nebo USA, tak jsou dneska na míle před námi,“ řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové europoslanec ODS s tím, že v minulosti na tom zmiňované státy co se týče boje s koronavirem byly podstatně hůře než státy unijní.
Pospíšil dodal, že Evropská komise především špatně vyjednala smlouvy s jednotlivými firmami vyrábějícími vakcíny. „Když vám partner řekne, že dodá jen polovinu vakcín bez větší sankce, tak je ta smlouva špatná,“ připomněl Pospíšil nedávný výpadek dodávek vakcíny od společnosti Pfizer pro státy EU. Podle něj je však jednání o vakcínách ze strany Evropské komise pořád lepší, než kdyby o nich jednala česká vláda sama. V takovém případě by podle Pospíšila Česko nemělo vůbec nic.