reklama

Očkování v ČR funguje, ukázaly statistiky. Ubývá obětí kolem 80 let, ale umírají mladší

Očkování funguje, klesá počet mrtvých s covidem nad 80 let. (Ilustrační foto)
Zdroj: Profimedia.cz

Vakcína proti koronaviru funguje. V únoru v Česku zemřelo skoro o tisíc lidí nad 80 let méně, než v lednu. Naopak ale rostou počty úmrtí u mladších ročníků. V únoru dokonce zemřelo nejvíce lidí od začátku pandemie ve věkových kategoriích 30 až 59 let. Podívejte se na detailní statistiky, které má CNN Prima NEWS k dispozici.

reklama

V Česku už zemřelo s nemocí COVID-19 přes 21 tisíc lidí. Situace je podle odborníků rok od prvních potvrzených případů nejhorší za celou dobu pandemie. Aktuálně je v tuzemských nemocnicích hospitalizovaných přes 8 tisíc pacientů, docházejí volná lůžka a některé nemocnice vyhlašují stav hromadného postižení osob. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) připravuje rozhodnutí, kterým vláda do péče o pacienty s covidem zapojí více zdravotnických zařízení.

Podle mnoha odborníků je ale světlem na konci tunelu vakcína. Ta by měla chránit před těžkým průběhem nemoci a před úmrtím s koronavirem. V Česku jsou zatím dostupné očkovací látky od tří firem, od Pfizeru, Moderny a AstraZenecy. Očkovat se začalo 27. prosince a alespoň jednu dávku zatím dostalo přes 700 tisíc lidí z prioritní skupiny.

Mezi těmi byli senioři nad 80 let, zdravotníci, klienti a pracovníci sociálních služeb, policisté, hasiči, energetici, medici či dobrovolníci. Lidé nad 80 let se mohou registrovat k očkování od 15. ledna, je jich zhruba 440 tisíc. Od února přibyla možnost registrace pro zdravotníky a v posledních dnech už také pro učitele. Od 1. března si pak vakcínu mohou rezervovat i lidé starší 70 let.

Očkování funguje

Čísla dostupná na stránkách ministerstva zdravotnictví ukazují, že očkování funguje. V lednu s koronavirem v Česku zemřelo celkem 4 735 lidí. Z toho 2 340 patřilo do kategorie nad 80 let. Nejvíce takových úmrtí zatím vykazuje listopad 2020, kdy se hranice zemřelých seniorů vyšplhala přes 2 500, leden 2021 byl ale v tomto ohledu druhým nejhorším měsícem.

Nejvíce lidí s koronavirem zatím v Česku zemřelo v listopadu
Nejvíce lidí s koronavirem zatím v Česku zemřelo v listopadu
Zdroj: CNN Prima NEWS

Od 27. prosince až do konce února ale bylo v Česku naočkováno celkem 267 525 seniorů nad 80 let. Pětina z nich by měla být očkovaná už dvěma dávkami. Konkrétně v prosinci byla vakcína podána 702 lidem nad 80 let a v lednu potom skoro 80 tisícům dalších seniorů nad 80 let. Podle odborníků vakcína začíná účinkovat do tří týdnů a měla by chránit lidi před těžkým průběhem a úmrtím s covidem.

Účinek vakcíny se na číslech promítá. Zatímco v lednu, jak jsme zmínili, s koronavirem zemřelo 2 340 lidí nad 80 let, v únoru už tato čísla klesla skoro o tisícovku na 1 674. Za stejný měsíc navíc přibylo skoro 190 tisíc dalších očkovaných nejstarších občanů.

Účinek vakcíny se ve statistikách mrtvých nad 80 let promítá.
Účinek vakcíny se ve statistikách mrtvých nad 80 let promítá.
Zdroj: CNN Prima NEWS

Na pozoru by měly být mladší ročníky

Čísla ale bohužel ukazují jiný nepříjemný fakt, před kterým varuje i mnoho odborníků. V Česku se rozšiřují různé mutace koronaviru a s nemocí v těžkých stavech bojuje čím dál tím víc mladších ročníků. Zatímco tedy senioři nad 80 let začínají být v bezpečí, lidé do 80 let častěji bojují o život.

Tento trend se prokázal například v únoru. Celkem za měsíc zemřelo 3 978 lidí s nemocí COVID-19. I když je mezi nimi započítáno přes 1 600 lidí nad 80 let, výrazně převyšuje počet lidí zemřelých do 80 let. Těch bylo celkem 2 304.

Ve statistikách úmrtí dominují především lidé mezi věkem 70 až 79 let. I když také patří do ohrožené skupiny populace a často mají různé další nemoci, až do března očkováni být nemohli. Jak je vidět i v tabulce níže, lidí nad 70 let s covidem v lednu zemřelo 1 608 a v únoru 1 495. Od března se ale i tato věková kategorie může hlásit do fronty na očkování.

V Česku se rozšiřují různé mutace koronaviru a s nemocí v těžkých stavech bojuje čím dál tím víc mladších ročníků
V Česku se rozšiřují různé mutace koronaviru a s nemocí v těžkých stavech bojuje čím dál tím víc mladších ročníků
Zdroj: CNN Prima NEWS

Lidí mezi 30 až 69 lety zemřelo v únoru zatím nejvíce

I když jsou celková únorová čísla zemřelých nižší než lednová nebo listopadová, přibývá obětí z mladších ročníků. Lidí ve věku mezi 30 až 39 lety v únoru zemřelo 15, mezi 40. až 49. rokem 52 a nejvyšší nárůst zaznamenala kategorie 50 až 59, kde jen za únor covid skolil 168 lidí. Všechna tato čísla se řadí mezi dosavadní rekordy.

I když mnoho odborníků v Česku očkování doporučuje a lidé o něj jeví zájem, naše země v porovnání s mnohými státy Evropské unie zaostává. Největší podíl očkovaných v EU má Malta, následují Dánsko a Maďarsko. Česko má po dvou měsících od zahájení očkování poměr 5,48 aplikovaných dávek na sto obyvatel, Maďarsko 9,7.

Vývoj úmrtí lidí nad 80 let s COVID-19 v České republice
Vývoj úmrtí lidí nad 80 let s COVID-19 v České republice
Zdroj: CNN Prima NEWS

K tématu

Tagy: nemocnice zdravotnictví očkování senioři vakcína úmrtí Evropská unie počet úmrtí mladí Ministerstvo zdravotnictví Moderna smrt koronavirus AstraZeneca Pfizer vakcinace
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Finance

Hrozí Česku arbitráže kvůli regulaci hazardu? Soudní dvůr EU přijal důležité rozhodnutí

Hrozí Česku arbitráže kvůli regulaci hazardu? Soudní dvůr EU přijal důležité rozhodnutí

Česká republika může v budoucnu čelit nárokům provozovatelů hazardních her na náhradu ušlého zisku kvůli způsobu, jakým je v některých případech hazard regulován. Nejvyšší správní soud totiž na základě rozhodnutí Soudního dvoru Evropské unie vrátil k novému projednání vyhlášku o regulaci hazardu, kterou před lety přijalo zastupitelstvo města Děčína.

Vyhoštění čeští diplomaté zatím bydlí na zámku a berou plný plat. Zpět do Ruska nesmí
reklama
reklama
Razantní odpověď: Česko vyhostí dalších 22 ruských diplomatů a 48 pracovníků ambasády

Politika

Domácí zpravodajství

Volební model: Piráti a STAN vedou před ANO a Spolu. Šlachta si jde pro státní příspěvek
Korupce na magistrátu? Kauza se točí kolem politika TOP 09 a pravé ruky Pospíšila
Další články
reklama
reklama