reklama

Na mor se užívaly ostatky mučedníků. Budoucnost ohodnotí vakcíny stejně, tvrdí Vondruška

Historie se v principu pořád opakuje a nejinak je tomu u epidemií. Všechno tu podle spisovatele Vlastimila Vondrušky už bylo. V budoucnu se podle něj budou lidé na současné prostředky prevence a léčby pandemie dívat podobně, jako se dnes díváme na „léčiva“ ze středověku. Těmi byly tehdy svěcená voda i ostatky mučedníků. Vakcinaci ale nijak nezpochybňuje. Vondruška to řekl v pořadu Interview na CNN Prima NEWS.

reklama

„My lidé jsme v podstatě stejní, mění se kostýmy a kulisy. V principu se všechno opakuje. Nemoci, lásky i boj o moc. Všechno tu bylo v různém hávu,“ míní Vondruška.

Připomněl také, že epidemie jsou ještě mnohem starší, než lidstvo samo. Zasáhly třeba i dinosaury. „Lidstvo se vždy snažilo najít cesty, jak se jim (epidemiím) bránit,“ pokračoval historik. Lidé ve středověku například z obav před upíry používali česnek, před ďáblem pak svěcenou vodu. Na mor se dokonce využívaly ostatky mučedníků.

Tato doba už je dávno pryč. Podobně však podle Vondrušky bude lidstvo nahlížet v budoucnu na dnešní vakcíny proti koronaviru. „Za 500 let, až se lidé budou dívat na naši dobu, tak se na vakcíny budou koukat stejně iracionálně, jako my se díváme na prostředky minulosti,“ prohlásil ve vysílání historik navzdory prokazatelným přínosům očkování proti celé škále různých nemocí.

Podle něj je však správné relativizovat dosavadní objevy, aby si lidé uvědomili, že nikdy nedosáhnou dokonalosti. Upozornil také na to, že už dnes renomovaní vědci zveřejňují studie, podle kterých mohou vakcíny někdy škodit. „Na druhou stranu nezpochybňuji vakcinaci, ale měli bychom k ní přistupovat individuálně,“ dodal Vondruška.

Očkování funguje, ukazuje Chlíbek na příkladu

Experti vakcínu proti covidu v drtivé většině doporučují. Vakcinovaní lidé mají podstatně vyšší šanci nákazu nechytit, a pokud už se tak stane, její průběh by měl být lehčí. Potvrzuje to i předseda České vakcinologické společnosti a epidemiolog Roman Chlíbek.

„Čísla hovoří jasně – celkem od začátku roku do listopadu (za celou dobu očkování) je výskyt COVID-19 u neočkovaných 284 na 100 tisíc obyvatel, ale u očkovaných dvěma dávkami 54 na 100 tisíc a u přeočkovaných jenom 7 na 100 tisíc. Jasný důkaz, že očkování funguje,“ napsal nedávno na sociální sítě.

Koronavirus je malý hajzlík, míní Vondruška

Svůj vliv může v případě epidemie a očkování podle spisovatele Vondrušky ale sehrát i psychika. „Ti, kteří vakcínám věří a chtějí je, to kvůli psychosomatice budou mít lehčí,“ míní a dodal, že naopak ti, kteří se vakcín bojí, mohou mít například průběh onemocnění „psychicky těžší“.

Podle Vondrušky je také rozdíl mezi starými vakcínami, které většinou mířily proti bakteriím, a nynějším očkováním, které si musí poradit s viry. „Teď bojujeme s virem, a to je malý hajzlík, který se neustále mění a mutuje,“ zdůraznil a připomněl i minulost karantény či lockdownu. Ty známe už ze 14. století,“ zmínil historik.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá
Politika

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá

Miloš Zeman měl na úterní schůzce doporučit Janu Lipavskému (Piráti), aby nekandidoval na post ministra zahraničí. Podle koaličních partnerů Pirátů je to ale naopak Zeman, kdo by měl odstoupit. Lipavský je podle nich kandidátem celé koalice a budou na něm trvat. Mluvčí ODS Václav Smolka pro CNN Prima NEWS uvedl, že zatím žádné informace o tom, že by to Zeman skutečně řekl, nemají.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Tisíce domácností bez proudu. Bouře Barra udeřila na Irsko, ovlivní i počasí v Česku?

Bouře Barra v úterý zasáhla Britské ostrovy, konkrétně Irsko. Bez elektřiny je tam už 56 tisíc domácností. Do země přinesla vichr o rychlosti více až 130 km/h. Ve středu by pak měla okluzní fronta, která s bouří souvisí, doputovat i nad pevninskou Evropu, ovlivnit tak může okrajově i počasí v Česku. Český hydrometeorologický ústav ale žádná varování zatím nevydal. Vliv bouře by tak neměl být nijak extrémní.

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama