Severní Korea odsuzuje ukrajinskou ofenzivu na ruském území jako teroristický čin a invazi podporovanou Spojenými státy a Západem. Uvedla to dnes oficiální severokorejská agentura KCNA. Protiruská politika Spojených států podle ní přivádí svět na pokraj třetí světové války.
Severní Korea, jejíž vládnoucí režim je považován za nejtvrdší diktaturu současného světa, zdůraznila, že Pchjongjang bude vždy stát na straně Moskvy, protože chce chránit suverenitu Ruska a podporovat mezinárodní spravedlnost. Zpráva severokorejské agentury také uvádí, že Spojené státy předaly ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému „astronomické“ množství smrtících zbraní.
ČTĚTE TAKÉ: Rusové rychle postupují na klíčové ukrajinské město. Jeho pád by Putina přiblížil jednomu z cílů
„Rozhodně odsuzujeme ozbrojený útok Zelenského loutkového režimu na ruské území za řízení a podpory Spojených států a Západu jakožto neodpustitelný akt agrese a teroru,“ uvedlo podle KCNA v příslušném prohlášení severokorejské ministerstvo zahraničí.
Ukrajinští piloti deptají Rusy, v Kurské oblasti padl další most. Generál se pochlubil videem
Ukrajinské síly operující v ruské Kurské oblasti zničily druhý důležitý most. Na platformě Telegram to napsal velitel ukrajinského letectva generálporučík Mykola Oleščuk. Zveřejnil také video, které podle něj ukazuje přesný vzdušný úder na most.
Ukrajinské síly zahájily překvapivý útok v Kurské oblasti 6. srpna. Dobyly území o rozloze přes tisíc kilometrů čtverečních a desítky obcí včetně okresního města Sudža. Podle odhadů se zmocnily i stovek zajatců. I přes útok ukrajinských sil v Kurské oblasti ruské síly neustávají v tlaku na východě Ukrajiny, kde pozvolna postupují k Pokrovsku a Torecku.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un tento týden v děkovném dopise ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi potvrdil závazek své země, že bude nadále prohlubovat spolupráci s Ruskem.
Kim a Putin se v červnu setkali podruhé za necelý rok v Pchjongjangu, kde podepsali smlouvu o „komplexním strategickém partnerství, zahrnující také dohodu o vzájemné obraně v případě napadení. Stalo se tak v době, kdy Jižní Korea, Ukrajina či Spojené státy KLDR obviňují, že pomáhá Rusku ve válce proti Ukrajině dodávkami balistických raket a dělostřeleckých granátů výměnou za ruskou hospodářskou a vojenskou pomoc.
Jak vypadala červnová návštěva Vladimira Putina v KLDR? Podívejte se: