Pokud budou čísla nakažených rychle klesat a bude se rychle rozvolňovat, přijde podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) po novém roce třetí vlna nákazy. Stát podle něj pro všechny případy nechá v pohotovosti polní nemocnice v Praze i v Brně, a to nejméně do února. Blatný to řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Dále hovořil i o tom, jaká čísla musí Česko mít, aby nákazu zvládlo, nebo o tom, jestli už je povoleno zpívat.
Pane ministře, jaký je aktuálně cíl vlády? Plánuje se otevření obchodů i služeb. Jak máte ale ošetřeno to, aby se epidemie opět rychle nezvrhla? K jakým číslům směřujete? Na nulu se totiž asi těžko dostaneme.
Je reálné se před Vánoci dostat na hodnoty, které budou kolem 2 000 nakažených osob denně, rozhodně to nebude 100 nebo 200 denně. A cílem je to celé dostat pod kontrolu.
Co znamená dostat pod kontrolu?
To je to, aby nedocházelo k takovému šíření, které bude zatěžovat zdravotnický systém.
Tedy, že se stihne každý nakažený vytrasovat?
Stihneme vytrasovat, diagnostikovat a budeme moci v nemocnicích poskytovat i jinou než covidovou péči. To, že má někdo pozitivní test na COVID-19 ani tak moc nevadí, vadí to jen tehdy, když se to rozšíří tak, že jsou postiženy rizikové skupiny, které poté musí do nemocnice, a přetíží systém.
Dokud nebudou na koncertech platící diváci, kompenzace by umělcům měly zůstat
Říkáte tedy zhruba dva tisíce. Na čem dalším záleží kontrola? Třeba na reprodukčním čísle?
Reprodukční číslo je nyní 0,7 – což samo o sobě není úplně špatné. Ale není samo o sobě spasitelné. Potřebujeme vědět i počet testů a podíl pozitivních, a to opět můžeme zodpovědně hodnotit jen když provádíme dostatek testů. Je to mnoho spojených faktorů.
Je podstatné, kde se budeme pohybovat na škále v systému PES? Nyní jsme na 62, tak kam bychom se měli dostat, abychom zvládli udržet právě funkční zdravotnictví?
Myslím, že ve chvíli, kdy bychom se příliš rychle dostali do hodnot pod třetím stupněm (40–60), což se ale nestane, tak bychom rozvolnili tak, že s ohledem na zimní měsíce by pravděpodobnost, že to půjde znovu nahoru, byla velká.
To znamená, že trojka je takový stabilizační systém, ve kterém můžeme vydržet i několik měsíců?
Toto je stabilizační systém a kompromis, kdy vlastně není nic úplně uzavřeno, ale všechno je nějak omezeno, a to je něco, co si můžeme dovolit udržovat delší dobu. Ale samozřejmě okamžitě přijde otázka, že to není možné bez nouzového stavu.
Zpěv stále není vhodný. Musíme to znovu probrat
V Partii jste ještě mluvil o tom, že otevření obchodů způsobí vyšší mobilitu lidí. O kolik a jak to může nárůst opět skutečně ohrozit?
Problém je v tom, že obchody nejsou velké, ale je jich mnoho. Podle modelů, které používáme, se zdá, že uvolněním všech obchodů dojde k 10–30% nárůstu mobility. V současné době je mobilita na 30 procentech. Dostali bychom se tak na cca 60 %, tedy snížení by bylo pouze o 40 procent, a to je poměrně málo. Třeba na jaře jsme se pohybovali na úrovni 20–30 %, tedy pokles byl o 70 až 80 %.
Čeká nás tedy náročný měsíc. Přijde v lednu třetí vlna? Váš kolega Ladislav Dušek tvrdí, že ano.
Obecně tím, že se bude uvolňovat, tak dojde ke zvýšení mobility a zbrzdí se pokles. Aby šel pokles dolů tak rychle, jako je to teď, k tomu by docházelo jen tehdy, pokud bychom drželi nejpřísnější opatření. Jestli to bude nebo nebude třetí vlna, teď říct nedokážu, ale vyloučit to nemohu.
Musíme udělat vše pro to, aby vlna byla co nejmírnější. Podstatná je ještě druhá věc, že v té době přibydou ostatní respirační onemocnění, přijdou klasické chřipky. To je třeba i jeden z důvodů, proč chceme, aby nemocnice stále měly záložní kapacitu minimálně do ledna a února a taky důvod, proč jsem zásadně proti tomu, aby se deaktivovaly polní nemocnice, i když zatím nemusely být použity.
Informovali jsme včera o poněkud absurdní zprávě, že zpěváci mohou koncertovat a herci hrát, ale bez lidí. Co to má za smysl?
Jde o to, aby bylo možné streamovat koncerty, o což nás umělci žádali. Vím, že je to často spojené s obavou, že v tu chvíli budou zastaveny kompenzace, které běží. O tom nebude rozhodovat ministerstvo zdravotnictví, ale stavíme se k tomu tak, že dokud nebudou moci být na koncertech platící diváci, kteří přináší zisk, potom určitě nebudu ten, který bude navrhovat, aby se zastavily kompenzace.
Mohou tedy herci a zpěváci na zkouškách zpívat?
Toto je otázka, kterou musíme znovu s epidemiology probrat. Zpěv zatím opravdu není tím, co by bylo vhodné a právě proto, že se jedná o poměrně blízké kontakty, jež budou společně, tak riziko nákazy by bylo větší. Nemyslím si, že je to tedy něco, co bychom teď měli diskutovat.
Jedna věc jsou Vánoce, které se hodně řeší, ale poté bude i Silvestr. Neobáváte se toho, že lidé vyrazí do restaurací a budou slavit a pořádat bujaré večírky a zase se vrátíme všichni pod zámek?
Když se naplní tato katastrofická vize, poté se to určitě může stát. Na druhou stranu je tu rozdíl v tom, jak se uvolňovalo v létě, a jak teď. Máme tu poměrně přesně nastavená protiepidemická opatření. To, co je vidět na webu jako ta hlavní tabulka, ke které má každá oblast vypracovanou svoji vlastní nižší tabulku, ve které je poměrně striktně popsáno, co se má dělat. Jsou tam omezení na kapacitu, rozestupy, počet lidí u stolu – a toto vše budeme muset dodržovat.
Už několikrát bylo zmíněno, že při pití alkoholu jsou lidé více kontaktní a Silvestr je tím specifický a tedy hodně rizikový. Nemáte z toho obavy?
Kdo se bojí, nesmí do lesa. Bát se nechci, protože strach je to, co nám rozhodně nepomůže. Jen zopakuji, že je třeba dodržovat opatření tak, jak jsou nastavena. Je to mimoto i důvod, proč restaurace nebudou moci být otevřeny celou noc a nad ránem. Umím si představit, že to bude řadě lidí vadit, protože budou chtít být v restauracích do rána. Je to ale přesně něco, co by nám mohlo uškodit, a bylo by velmi kontraproduktivní na jednu stranu říkat, že nechceme mít nouzový stav, protože chceme, aby bylo všechno lepší a na druhou stranu pořádat masivní večírky a v podstatě si o něj v krátké době znovu říct.
Je podle vás tabulka PES dostatečně přehledná?
Nejjednodušší verze by byla se třemi řádky a v každém by bylo deset písmen. Jsou lidé, kteří si to chválí, i ti, pro které je to složité. Nejsme ale v situaci, kdy bychom vše mohli vyřešit jednoduchou tabulkou, ale snažíme se. Byla udělána tak, aby byla pochopitelná, kdybychom tam dali úplně všechno, tak by se v tom nikdo neorientoval.