Hlasy všech vládních i opozičních poslaneckých klubů, s výjimkou KSČM, zřídila Sněmovna stálou komisi pro hybridní hrozby. Jejím předsedou by se měl stát poslanec ANO Robert Králíček, členy a předsedu zvolí poslanci v červenci.
Králíček v rozhovoru pro CNN Prima NEWS uvedl, že členy nově zřízené komise čeká kybernetické cvičení. Komise bude podle Králíčka řešit šíření dezinformací či bezpečnost 5G sítí. „Je to interaktivní kybernetické cvičení ve spolupráci s ministerstvem vnitra a Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost,“ popsal Králíček a dodal: „Je to vžití se do role člověka, který rozhoduje při kyberútoku o různých akcích. Jde tedy o simulaci kyberútoku a toho, co se stane v návaznosti na rozhodnutí politika.“
Poslance bude zajímat i audit národní bezpečnosti. „Existuje audit národní bezpečnosti, je tam část k hybridním hrozbám a k nim akční plán. Chtěli bychom ho revidovat a popřípadě aktualizovat. Hybridní hrozby se vyvíjí takřka denně, tak aby Česko mohlo reagovat aktivněji a rychleji,“ dodal Králíček.
Tématem pro komisi by měly být i vlivové aktivity cizích mocností v Česku. Na dotaz CNN Prima NEWS, zda by se komise zabývala i děním, které provázelo odstranění sochy sovětského maršála Koněva z pražských Dejvic nebo plánovanou cestu předsedy Senátu na Tchaj-wan, kdyby v té době komise už existovala, Králíček odpověděl: „Určitě, protože kolem toho zaznívaly dezinformace. Existovaly snahy mylně informovat naši společnost, takže to jsou témata, kvůli kterým by komise měla být svolána. My se ale hybridním hrozbám chceme věnovat i dlouhodobě, ne jen reagovat na tato citlivá témata, která se zrodí ve společnosti.“
Za vznikem komise stojí poslankyně TOP 09
Návrh na na zřízení vyšetřovací komise pro vyhodnocení vlivu autoritářských režimů na vnitřní záležitosti ČR přednesla poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová. Podepsalo se pod něj 40 poslanců z TOP 09, Pirátské strany, KDU-ČSL a STAN a také jednotlivci z ODS, ANO a ČSSD. Dohoda napříč Sněmovnou dopadla až při zřízení stálé komise pro hybridní hrozby, tedy nikoliv při komisi vyšetřovací.
„Komise může na hrozby upozornit, apelovat na vládu, aby se jimi zabývala a navrhnout konkrétní doporučení, aby naše společnost byla proti hybridním útokům odolnější,“ řekla Langšádlová.