Potraviny by měly od ledna zlevnit, trvá si na svém ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). V rozhovoru pro web CNN Prima NEWS řekl, že se snaží vyvíjet na obchodní řetězce co největší tlak, aby se promítlo snížení DPH i v koncových cenách pro zákazníky. Minulý týden si totiž ministr od obchodníků vyslechl, že potraviny zdraží i přes nižší DPH. Co s tím může vláda dělat?
Jak je možné, že od ledna potraviny zdraží, když u nich vláda snížila DPH o tři procentní body?
To je otázka na jinou adresu, nikoliv na mě. Stejnou otázku jsem položil zástupcům obchodu minulý týden na jednání na ministerstvu zemědělství. A slyšel jsem tisíc a jeden důvod, proč tomu tak bude. Nepovažuji je však za relevantní. Není tady důvod ke zdražování, nota bene když se od ledna sníží DPH na potraviny.
ČTĚTE TAKÉ: Když ceny rostly, vláda nepomohla. Nyní klesají a stát chce slíznout smetanu, říká ekonom
Takže si podle vás tu část, o kterou by potraviny mohly zlevnit, nechají obchodníci na maržích?
Už dnes máme jasně indikované obchodní přirážky, které považuji za hrubě nepřiměřené. A to ještě říkám eufemisticky. Zdražování není vysvětlitelné tím, že rostou ceny energií. Všechny řetězce jsou na nízkém napětí. Stejně tak to není vysvětlitelné nějakým dramatickým zvyšováním cen dodavatelů. Dokonce jsou sektory, které oznámily, že vůbec zdražovat nebudou – třeba pekaři. Tak nemá důvod zdražovat ani ten řetězec.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Výborný o cenách potravin mluvil také v televizi CNN Prima NEWS. Podívejte se na video:
Dokážete vyvinout na obchodní řetězce dostatečně silný tlak, aby nezdražovaly?
To se děje. Debata posledních dnů je toho důkazem. Doufám, že přístup prodejců se změní a budou dodržovat stejná pravidla a stejné postupy, jako dodržují v okolních státech. Cíl je pro mě jediný – chci, aby byl český zákazník ve stejném postavení jako zákazník v Německu, Polsku a Rakousku.
Takže si myslíte, že vy osobně děláte dost?
Snažím se o to.
A jak?
Pravidelně s nimi jednám, minulý týden nebylo první jednání. Problém spočívá v tom, co nakonec potvrdil i antimonopolní úřad – část potravinářského sektoru má oligopolní postavení. To může směřovat až k nějakému zneužívání dominantního postavení. Jenže antimonopolní úřad nečiní další kroky, které činit může, co se týče dodržování pravidel spravedlivé hospodářské soutěže. Pan předseda Mlsna ode mě velmi nahlas slyšel, že by měl být jeho úřad i za současné právní úpravy aktivnější, že počet sektorových šetření nepovažuji za dostatečný, že výsledky jsou pomalé a bezzubé a že antimonopolní úřad tady nemá respekt, který by v rámci soutěžního prostředí měl mít.
Hnutí ANO šlo potravinářům a obchodníkům na ruku.
Není to tak, že o tlaku na řetězce jen mluvíte? Nechystáte se jim pohrozit konkrétními postihy?
Máme určitá pravidla fungování trhu, máme zákon na ochranu spotřebitele, a to je zodpovědnost pana ministra průmyslu Síkely. On má v resortu Českou obchodní inspekci, která má skutečně kontrolovat, že jsou dodržována pravidla obchodu, například výpočet slevových akcí. Chci, aby i tyto kontrolní orgány konaly iniciativně a aktivně, jako konají mé. Jako ministr zemědělství mám přímé kontrolní nástroje hlavně v otázce bezpečnosti a kvality potravin – a tady potravinářská inspekce i veterinární správa aktivně koná. Před chvílí mi skončila schůzka s experty, právníky na soutěžní právo. Hledáme možnosti, jak bychom dokázali posílit větší konkurenci. Chceme-li něco konkrétně udělat na poli férovosti a udržení spravedlivých a přiměřených cen, je to i otázka dostatečné konkurence na trhu. Mohly by se třeba zpřísnit podmínky fúzí, což by zabránilo dalšímu posilování oligopolního postavení. Když to řeknu zkráceně, jeden Agrofert tady stačí.
Poslankyně ANO Jana Vildumetzová v Partii na CNN Prima NEWS řekla, že ministr zemědělství není pro obchodní řetězce žádnou osobností, protože s nimi nedokážete nic vyjednat. Jak se vám to poslouchá?
To je opoziční fráze. Paní poslankyně je členkou hnutí ANO, které když bylo ve vládě, neudělalo vůbec nic. Šlo na ruku potravinářům, řetězcům. Antimonopolní úřad za nich nefungoval. My se to teď snažíme horko těžko rozpumpovat a dát tomu nějakou dynamiku. Takže jestli má někdo máslo na hlavě, tak ona.
Opozice i ekonomové varovali, že snížení DPH se nikdy neprojeví na cenách pro zákazníky. Vláda přesto snížení cen potravin očekávala. Byli jste naivní?
To určitě ne. Jednak řada ekonomů říkala, že kdyby to byl jeden, dva procentní body, tak se to skutečně ztratí, ale že tři procentní body už je míra, která by se měla projevit. Ale hlavně vycházím z toho, co slíbil prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza a co mi 30. srpna do jednoho jako jeden muž všechny řetězce přislíbily: že se to projeví, a tím pádem ceny klesnou.
A vy jste jim věřili? Když má obchodník možnost mít větší marži, tak proč by ji neměl?
No ale to je přeci hrozně nefér k tomu zákazníkovi. Všechno má svoji míru. A když chce někdo v tuhle chvíli zcela flagrantním způsobem zneužít postavení, které má, a peníze ze snížení DPH si nechá pro sebe, je to něco, co mohu těžko akceptovat a mlčet. Tohle není možné. Výmluvy na energie jsou jen hledáním alibi. To je jádro problému. Pan Prouza nikdy nepřipustil, že by mohli mít máslo na hlavě samotní obchodníci. Vždy ukazuje na zemědělce, farmáře, potravináře. Ale že by taky občas mohl být problém a neférový přístup na straně prodejců, to nevidí. Není to pro mě pochopitelné. Ani z obchodního hlediska. Obchodní přirážka 261 procent nebo 140 procent je prostě nemravná.
Ale na obchodníky vlastně žádné páky nemáte.
No, možná dnes nemáme. Ale právě o to hlasitěji to říkám. Pořád si myslím, že obchodníci mají zájem na svém reputačním obrazu a nechtějí si ho takto dlouhodobě poškozovat. Nechci s nimi vést válku. Jen chci, aby se všichni chovali férově. Problém fakt není na stranách farmářů a zemědělců. Problém je na ose potravinář – obchodník. A já chci, aby nezneužívali oligopolní postavení. Mohu na to veřejně upozorňovat, využít kontrolní mechanismy. Pokud někdo zneužívá dominanci na trhu, pak je to právě antimonopolní úřad, který má konat. V Portugalsku byly nedávno uděleny pokuty v rámci miliard korun. Tak proč něco podobného neuděláme i u nás, když někdo zneužívá své postavení? Možná by stačily jeden dva případy, a všichni by si to rozmysleli. V novele zákona o tržní síle jsou možnosti sankcí až 10 procent z obratu, což jsou miliardy. Jen nikdo nenašel odvahu tvrdě konat. Každopádně tady je prostor pro to, aby ceny potravin klesly a určitě nerostly.
Andrej Babiš? Potrefená husa nejvíc kejhá.
Expremiér Andrej Babiš na Facebooku napsal, že důvodem drahých potravin v Česku a viníkem je jednoznačně Fialova vláda. I 12procentní DPH je podle něj vysoká. V Německu je 7 % a v Polsku 0 %. Podle Babiše jste měli snížit DPH také na nulu. Co na to říkáte?
Potrefená husa nejvíc kejhá. Asi víme, kdo je Andrej Babiš, za čí zájmy kope. Nemám k tomu moc co říct. Podívejme se na tržní podíly Agrofertu, a to nejen v oblasti potravinářství.
V posledním průzkumu agentury Kantar pro ČT mají lidovci volební preference dvě procenta. Jak se vám na to dívá?
Samozřejmě mě to netěší. Vedeme o tom intenzivní debatu. Musíme více ukazovat význam a smysl toho, že lidovci ve vládě jsou. Řada opatření, která pomohou rodičům, byla přijata díky nám. Navýšení rodičovského příspěvku je zásluhou našeho tlaku. Stejně tak, že se v ozdravném balíčku podařilo zachovat slevu na manželku.
Kde tedy děláte chybu, že jsou preference takto nízké?
Musíme o tom asi lépe mluvit a srozumitelně veřejnost přesvědčovat, že lidovecká stopa ve vládě je důležitá.
Nutnost lépe vysvětlovat vládní kroky zmiňují koaliční politici nestále. Ale zatím se to evidentně moc nedaří, že?
Jakkoliv se zdá, že Českou republiku zasáhla nějaká blbá nálada, věřím, že příští rok se věci otočí k lepšímu. Dokázali jsme zvládnout energetickou krizi, žádný dramatický dopad mít nebude. Snažíme se ukazovat, že můžeme mít vládu postavenou na odpovědnosti, která nebude jako minulá vláda, které bylo všechno jedno, hlavně aby šli všem na ruku. To my neděláme, protože víme, že na to stát nemá a chceme vládnout odpovědně. A stále tady je část voličů, která takovou odpovědnost chce a vyžaduje. Určitě máme rezervy a je to velká výzva, i směrem k příštím volbám – evropským, senátním i krajským. Musíme ten trend zlomit.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Potravináře namíchly výroky vlády. Ke zdražení máme důvod, zlobí se na Fialu a spol. Podívejte se na video.