reklama

Na asistenční psy stát nepřispívá. Nejsou totiž oficiální kompenzační pomůckou

Neziskové organizace a někteří poslanci usilují o změnu zákona, podle kterého by se asistenční pes stal oficiálně kompenzační pomůckou. Hlavním důvodem je, že stát na ně handicapovaným v současnosti nepřispívá. Lidé také nemají nikde garantováno, že je s asistenčním psem pustí do veřejných prostor nebo dopravních prostředků.

reklama

Podle Jany Syrotkové, ředitelky organizace Pestrá, mají stejný problém jako handicapovaní také cvičitelé. „Diskriminace cvičitelů a lidí s asistenčním psem může být ve veřejném prostoru velká. V Česku neexistuje žádná právní norma, která by ukotvovala pojem ‚pes se speciálním výcvikem‘,“ řekla pro CNN Prima NEWS Syrotková.

Pes umí až 50 povelů

Pod psy se speciálním výcvikem spadají psi asistenční, signální a vodicí, kteří jsou jediní bráni jako kompenzační pomůcka, a jejich vlastníci tím pádem dostávají příspěvky od státu. „Nárok na příspěvek mají osoby se zrakovým postižením starší 15 let,“ uvedla Syrotková a dodala, že zákon, o jehož změnu usiluje, neřeší přímo otázku financování, ale je to spíše první krok.

Vycvičený pes se zvládne naučit až padesát povelů, které se liší podle toho, jakému člověku a s jakým postižením bude pes pomáhat. Například signální pes neslyšící upozorní, že jim přišla SMS zpráva. Lidem na vozíku umí pes vyndat prádlo z pračky, svléknout rukavice, přinést telefon nebo přivolat pomoc.

Problém mají lidé s neviditelným handicapem

S uzákoněním asistenčních psů jako kompenzační pomůcky by podle Zuzany Daušové, ředitelky neziskové organizace Helppes, odpadlo nejvíce problémů těm handicapovaným, kteří psa mají, ale jejich postižení není na první pohled viditelné. „U osob na vozíčku nebo s bílou holí všichni dokážou psa akceptovat,“ řekla Daušová. Dodala, že například lidé s autismem, postraumatickým syndromem nebo epilepsií mohou na nevoli okolí reagovat záchvatem, který je může ohrozit na životě.

Tagy:

Hlavní zprávy

Veleba: Senát rozehrává velmi nebezpečnou hru, Vystrčil je pro mě nedůvěryhodná osoba
360°

Veleba: Senát rozehrává velmi nebezpečnou hru, Vystrčil je pro mě nedůvěryhodná osoba

Bývalý senátor Jan Veleba (SPOZ) ve vysílání CNN Prima NEWS zkritizoval šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) za jeho pondělní vystoupení na tiskové konferenci. Vystrčil médiím citoval dopis, který na vlastní žádost obdržel od Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). V něm stojí, že prezident Miloš Zeman není schopen vykonávat pracovní povinnosti a jeho dlouhodobá prognóza je nejistá.

Experti: Situace okolo Zemana je vážná, Mynářův postup je těžko obhajitelný a absurdní

Zpráva Ústřední vojenské nemocnice o neschopnosti prezidenta Miloše Zemana vykonávat pracovní povinnosti je velmi závažnou informací, postup hradního kancléře Vratislava Mynáře pak těžko obhajitelným aktem, uvedli političtí experti a ústavní právníci. Třebaže se shodují, že by se i bez přičinění prezidenta republiky sešla dolní komora 8. listopadu, spekulace o pravosti Zemanova podpisu vzbuzují neklid. Za zneužití prezidentských pravomocí hrozí až dva roky za mřížemi.

Chlapec v sukni znásilnil na genderově neutrálních toaletách dívku. Její otec to neunesl

Školy po celé Americe se zabývají otázkou, zda by měly být toalety genderově neutrální. Někteří rodiče se ale obávají o bezpečí svých nezletilých dětí. Debatu v amerických médiích rozpoutala výpověď jednoho údržbáře, který popsal znásilnění své dcery na dívčích toaletách chlapcem v sukni. Otec to pak ale na zasedání školské rady pěkně schytal.

reklama

Domácí zpravodajství

Mynář zaútočil na Vystrčila: Předvádí pokrytectví a chce Zemana zbavit pravomocí

Miloš Vystrčil (ODS) předvádí pokrytectví, jaké jsem v životě nezažil, zaútočil na šéfa Senátu veřejně hradní kancléř Vratislav Mynář. Prohlásil to v pondělí odpoledne na dlouho očekávané tiskové konferenci. Vystrčil se podle Mynáře chce jen zviditelnit, což povede ke zbavení prezidenta pravomocí. K tomu, v jakém je prezident zdravotním stavu, se Mynář ale detailněji nevyjádřil.

reklama