Vyhledávání příznaků nemoci na internetu může pomoci odhalit rakovinu o rok dříve, zjistila nová studie. Odborníci ale upozorňují, že to není náhrada skutečného lékaře. Některé zdroje totiž nejsou spolehlivé a mohou být nepřesné. O výsledcích studie informovala zahraniční média.
Vyhledávání příznaků nemocí na internetu a sebediagnostikování je poměrně časté. Nová studie publikovaná v odborném časopise BMC Medicine ale uvádí, že ženy s rakovinou vaječníků vyhledávaly příznaky onemocnění, jako je hubnutí a nadýmání, až rok předtím, než byly poslány ke specialistovi, informuje britský web Daily Mail. Rakovina vaječníků je šestým nejčastějším nádorovým onemocněním ve Velké Británii, každoročně je diagnostikováno přibližně 7 400 žen a více než 4 000 žen na ni ročně zemře.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Výskyt zvláštních nemocí souvisí s migrací, tvrdí lékařka. EU vyčetla podceněné testování
Vědci z Imperial College London uvedli, že jejich zjištění, která vycházejí z historie více než 200 žen na Googlu, mají „obrovský potenciál“ pro včasné odhalení onemocnění. „Naše výsledky ukazují, že je možné využít data z vyhledávačů k pochopení toho, jak se projevují různé nemoci, a že to může mít vliv při včasném odhalování,“ uvedla hlavní autorka studie Jennifer F. Barcroftová pro web The Independent.
Využití Googlu podpořily i další studie. Například studie Harvard Medical School provedená v roce 2021 na 5 000 dospělých osobách naznačila, že zkoumání příznaků na internetu může vést ke správné diagnóze. „Naše práce naznačuje, že je pravděpodobně v pořádku říkat pacientům, aby si to ‚vygooglovali‘. Začíná se tak vytvářet důkazní základna, že to není na škodu, ba naopak to může být i k něčemu dobré. Přesto skutečnost není tak jednoznačná a vyhledávání na internetu by nikdy nemělo nahradit skutečného lékaře,“ řekl jeden z vědců.
Vyhledávání příznaků na Googlu ale může pacienty uvrhnout do spirály úzkosti. Například jedno nevinné vyhledání příčiny bolesti hlavy na Googlu pak může způsobit, že se člověk bude zbytečně obávat, že má rakovinu. „Uznávám, že kvůli časové náročnosti přístupu k odborníkům mohou lidé raději přejít na internet a zkusit Google. Myslím, že problém je v tom, co zadají do vyhledávače. Někdy mohou najít něco docela znepokojivého. Doktor Google nenahradí zdravotnického pracovníka, který může zvážit rizika a přínosy léčby, a poskytnout mnohem podrobnější radu. Rady, které lidé najdou na internetu, budou pravděpodobně obecnější,“ popsal bývalý předseda Královské farmaceutické společnosti v Anglii Thorrun Govind.
Výkonná ředitelka Asociace nezávislých lékáren Leyla Hannbecková podotkla, že v případě hledání příznaků na Googlu je třeba používat důvěryhodné webové stránky. „Bohužel existuje mnoho neověřených webových stránek. Setkala jsem se s případy, kdy pacienti důvěřovali informacím na internetu, sami si stanovovali diagnózu a léčili se, což však mělo vážné následky. Naše rada zní, abyste se v případě příznaků vždy poradili s odborníkem,“ řekla Hannbecková.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: V Česku se rozjela pylová sezóna. Které alergeny jsou nejaktivnější a jak se bránit?