Lékařka Vašáková o případech tuberkulózy v Česku
Růst počtu pacientů s tuberkulózou souvisí s migrační vlnou, tvrdí lékařka Martina Koziar Vašáková. V souvislosti s příchodem válečných uprchlíků z Ukrajiny vytkla Evropskému středisku pro prevenci a kontrolu nemocí, že vydalo pouze „vágní doporučení“ ohledně testování na tuto nemoc. Odbornice ve vysílání CNN Prima NEWS hovořila také o propojení válečných konfliktů s výskytem nemocí, které už dlouho nebyly zásadním problémem.
Lékařka připomněla, že 50 procent všech případů pacientů s TBC pochází ze zahraničí. „Čísla souvisí s migrační vlnou. Tento vývoj však zdravotnictví očekávalo,“ pronesla odbornice ve vysílání CNN Prima NEWS.
ČTĚTE TAKÉ: Skandál na londýnské klinice. Série incidentů vedla ke ztrátě embryí, úřady věc vyšetřují
„Evropský úřad však na začátku konfliktu na Ukrajině vydal pouze vágní doporučení s tím, že žádné nebezpečí nehrozí. Na Ukrajině přitom panuje vysoký výskyt tuberkulózy, a to i rezistentního typu, který je odolný vůči lékům,“ vysvětlila Vašáková a dodala, že například „ve Spojených státech či Kanadě se musí testovat každý, kdo přijde do země“.
Dále zdůraznila, že očkování proti TBC primárně pomáhá v případě těžkého průběhu u dětských pacientů, přičemž před samotným onemocněním neochrání. Právě z toho důvodu dochází k vakcinaci jen menší části populace.
Lékařka rovněž objasnila, proč se tyto nezvyklé nemoci vracejí. „Jakmile začnou válečné konflikty, odrazí se i na socioekonomickém poli. Takový vývoj zákonitě hne s imunitou společnosti. K tomu se přidá chaos a objeví se nejrůznější antivaxeři. Pak se rozšiřují podobné nemoci, třeba i černý kašel,“ prohlásila expertka v pořadu Nový den.
„Očkování proti černému kašli nezaručuje celoživotní ochranu. U dospělých či adolescentů tak efekt vypršel, přičemž dětskou populaci proočkovanou nemáme. Tyto faktory umocňují výskyt takových nemocí,“ shrnula Vašáková.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Jediné klíště vám může změnit život. Které nemoci přenáší a jak se proti nim chránit?