Američtí zdravotníci i ministerstvo zdravotnictví USA varují: Necestujte do Japonska, kde zuří čtvrtá vlna koronaviru a kolabuje zdravotnictví. Apel se vztahuje také na několik stovek sportovců Spojených států, kteří se v červenci chystají vydat na olympijské hry do Tokia.
Nejkritičtější je situace ve městě Ósaka, kde za poslední tři měsíce vyskočily potvrzené případy nákazy koronavirem na pětinásobek, což vedlo k rozsáhlým protestům, které volají po zrušení olympiády. Nemocnice kolabují, dochází volná lůžka, ventilátory a doktoři jsou vyčerpaní.
Už dlouhodobě panuje u japonské veřejnosti nesouhlas s konáním her v nelehké době. Akce pod pěti kruhy má začít už za necelé dva měsíce.
Americké úřady vysloveně nezakazují cestu do Japonska. Ovšem mohou se pozměnit pojistné sazby a stanovisko úřadů zase může ovlivnit rozhodnutí sportovců, zda se do země vycházejícího slunce vydat, nebo nevydat.
Zrušte olympiádu, žádají japonští lékaři. Šéf vlivné společnosti mluví o sebevražedné misi
V Japonsku stále více sílí tlak na to, aby vláda zrušila pořádání letošních olympijských her. Petici požadující zrušení sportovní akce podepsalo přes 350 tisíc lidí. Proti jsou i lékaři. Šéf vlivné japonské společnosti pak dokonce prohlásil, že trvat na konání olympiády je „sebevražedná mise“. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) ale s žádným dalším odkladem sportovního svátku nepočítá.
Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí se sídlem v Atlantě uvádí: „Turisté by se měli vyhnout veškerému cestování do Japonska. Skrze současnou situaci a různé mutace mohou riskovat i plně naočkovaní lidé.“ Japonsko se ze stupně „zvažte cestu“ přemístilo do skupiny „necestujte“.
Olympijský a paralympijský výbor USA naopak vzkazuje, že sportovci by měli být v bezpečí. „Jsme přesvědčeni, že současné postupy týkající se sportovců a jejich doprovodu jak ze strany našeho výboru, tak od tokijského organizačního výboru, spolu s testováním před cestou, po příjezdu do Japonska a během her, umožní bezpečnou účast týmu sportovců USA na letošních hrách,“ uvádí v prohlášení.
Premiér olympiádu rušit nechce
Už během pondělí Japonsko zmobilizovalo vojenské lékaře a zdravotní sestry, aby očkovali starší občany v největších městech. Jde o snahu vlády zrychlit zatím pomalu rozjíždějící se vakcinaci a zmírnit rozsah nákazy před začátkem letní olympiády.
Premiér země Jošihide Suga je odhodlán hry uspořádat, navzdory alarmujícím číslům. Do startu sportovního svátku chce mít naočkováno všech 36 milionů občanů z kategorie „starší“. Zatím však obě dávky dostala pouze dvě až čtyři procenta lidí z celkové populace 125 milionů.
Japonsko již „dosáhlo“ na číslo 12 tisíc zemřelých v souvislosti s onemocněním COVID-19.