V Japonsku stále více sílí tlak na to, aby vláda zrušila pořádání letošních olympijských her. Petici požadující zrušení sportovní akce podepsalo přes 350 tisíc lidí. Proti jsou i lékaři. Šéf vlivné japonské společnosti pak dokonce prohlásil, že trvat na konání olympiády je „sebevražedná mise“. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) ale s žádným dalším odkladem sportovního svátku nepočítá.
Odpůrci konání olympijských her, které mají odstartovat už 23. července, v pátek předali tokijské guvernérce Juriko Koikeové petici se zhruba 351 tisíci podpisy. Podle nich by se Japonsko mělo soustředit spíše na zvládnutí koronavirové pandemie.
Olympiáda jako hřebík do rakve: Reportáž CNN odkryla bezmoc v japonském covidáriu
Už v červenci mají do japonského Tokia přiletět tisíce sportovců na letní olympijské hry. Asijská země se přitom utápí ve zdravotnické krizi a čelí čtvrté koronavirové vlně. Reportáž CNN odkrývá, jak bezmoc, nedostatek lůžek i personálu prožívají japonští lékaři. Podle nich může olympiáda způsobit v zemi naprostou katastrofu.
„Jedná se o to, zda bude v dobách pandemie naší prioritou život, nebo akce, která se jmenuje olympijské hry,“ uvedl iniciátor petice Kenži Ucunomija a dodal: „Náš požadavek odráží veřejné mínění v naší zemi.“
Svoji nevoli vůči pořádání sportovní akce vyjádřili také lékaři. „Pro sportovce je to těžké, ale někdo musí říct, že olympiáda by měla být zrušena,“ uvedl na čtvrteční tiskové konferenci šéf lékařských odborů Naoto Uejama.
V otevřeném dopise, který lékaři předali premiéru Jošihidovi Sugovi, vyjadřují obavy z toho, že se olympijské hry stanou „superpřenašečskou akcí“. I kdyby byla akce bez diváků, podle Uejamy stačí tisíce sportovců, novinářů a členů realizačních týmů, aby se rozšířily varianty koronaviru, které odolají současným vakcínám.
Riziko je příliš velké.
Šéf odborů také zdůraznil, že Japonsko patří k nejméně proočkovaným zemím v rámci zemí OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj) a mezi zdravotnickými pracovníky, kteří jsou nuceni dělat v rámci boje proti pandemii mnoho přesčasů, bují zloba a zmatenost.
Japonsko bojuje s koronavirem. Pandemický stav nouze v dalších třech prefekturách
Japonsko vyhlásilo stav nouze v dalších třech prefekturách zasažených epidemií COVID-19. S odvoláním na ministra hospodářství o tom dnes informovala agentura Reuters. Země se nedlouho před zahájením letní olympiády potýká s šířením nakažlivější varianty koronaviru.
Proti konání olympijských her rázně vystoupil také Hiroši Mikitani, šéf největší japonské společnosti zabývající se internetovým obchodem Rakuten. Podle něj by bylo konání olympiády „sebevražednou misí“. V exkluzivním rozhovoru pro CNN také uvedl, že se usilovně snaží přesvědčit vládu, aby olympiádu zrušila.
„Je to nebezpečné, pořádat tak velkou mezinárodní akci, kde budou lidé z celého světa. Riziko je příliš velké,“ řekl. Ředitel internetového gigantu rovněž upozornil na to, že s ohledem na utrpení v zemích, jako je Brazílie nebo Indie, není vhodný čas k oslavám.
Japonsko se zhruba deset týdnů před zahájením olympijských her potýká s šířením nakažlivější varianty koronaviru. Země vyhlásila stav nouze v dalších prefekturách Hokkaidó, Okajama a Hirošima, jež se v neděli připojí k metropoli Tokio, Ósace a čtyřem dalším prefekturám, kde již nyní platí stav nouze do 31. května.
Olympijský výbor o zrušení nebo odložení neuvažuje
MOV s konáním her, jež byly odloženy z loňska na letošní léto, napevno počítá. Viceprezident MOV John Coates minulý týden uvedl, že se nepracuje s žádným scénářem zrušení či opětovného odložení her.
Olympijské hry v Tokiu se mají konat od 23. července do 8. srpna. V současné době má jistou účast zhruba 7 800 sportovců, tedy asi 70 procent z celkového počtu.