Nová vláda premiéra Petra Fialy bude s největší pravděpodobností čelit protestům z řad zemědělcům. Ti jsou totiž nespokojení se změnami pravidel pro hospodaření v zemědělství a hlavně s tím, že s nimi nová vláda nejednala. Do Prahy by tak začátkem týdne měly zamířit stovky nespokojených zemědělců. A podle všeho dojde i na traktory.
Agrární komora kritizuje, že se nová vláda rozhodla přistoupit ke změnám ve strategickém zemědělském plánu. Vadí jim například avizované zastropování plateb, tedy maximální částka dotace na jednu farmu. Návrh plánu musí česká vláda poslat Evropské komisi v nejbližších dnech, aby mohl být schválen.
Energetická krize tvrdě dopadá na zemědělce. Kvůli rostoucím nákladům musí zavírat chovy
Rostoucí ceny energií se negativně podepisují na všech sférách společnosti, zemědělců nevyjímaje. Ti nyní hlásí, že kvůli vysokým nákladům musí přistoupit k nejhoršímu možnému – uzavírat některé chovy. Podle představitelů českých agrárníků to může vést i ke snížení potravinové soběstačnosti Česka v živočišné výrobě.
Zástupcům tuzemských zemědělců zároveň vadí, že s nimi nová vláda připravované změny v plánu neměla komunikovat. „Nesouhlasíme, že vláda jedná o nás bez nás. Nesouhlasíme, že tím ohrožuje budoucnost českého zemědělství. Nesouhlasíme, že ohrožuje dodávky českých kvalitních potravin pro obyvatele za dostupné ceny,“ hlásí Agrární komora.
„Razantní změny v návrhu Strategického plánu SZP a neférový přístup k zemědělcům přispějí k dalšímu vyostření situace,“ řekl k avizovaným změnám v minulém týdnu prezident Agrární komory Jan Doležal. Ten o nich ještě jednal s čerstvě jmenovaným ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou, ale nedohodli se.
Svůj nesouhlas chce tak dát najevo demonstracemi. První má proběhnout již v úterý 11. ledna večer. Komora odhaduje, že by mohla mít kolem tří tisíc účastníků. Odehraje se přímo před Úřadem vlády ve Strakově akademii. Další pak přijde hned den nato a již od dopoledne na stejném místě. Ve středu přitom nová vláda bude v Poslanecké sněmovně usilovat o získání důvěry zákonodárců.
Změny mají u zemědělců i své zastánce
Zemědělský strategický plán si dává za cíl zlepšit ochranu přírody, půdy, vody a podporu druhové rozmanitosti. Kromě toho stanovuje například nastavení dotací pro české zemědělské podniky pro nadcházející roky. Původní kompromisní dohodu, na které se zemědělci dohodli s představiteli vlády, se zase nelíbí ekologové.
Změny od Fialovy vlády s Agrární komorou kritizuje také Zemědělský svaz ČR. Kromě protestních akcí má Agrární komora v plánu také případnou ústavní žalobu kvůli způsobu projednávání. Prezident komory Jan Doležal uvedl, že schválení změn, aniž by proběhla diskuse se zástupci zemědělců, není legální.
Na druhé straně pomyslné barikády však stojí Asociace soukromých zemědělců ČR. Ta tepala do původního kompromisního návrhu, na kterém se ostatní zástupci zemědělců dohodli s předešlou vládou. Nynější změny ovšem vítá.