reklama

Energetická krize tvrdě dopadá na zemědělce. Kvůli rostoucím nákladům musí zavírat chovy

Rostoucí ceny energií se negativně podepisují na všech sférách společnosti, zemědělců nevyjímaje. Ti nyní hlásí, že kvůli vysokým nákladům musí přistoupit k nejhoršímu možnému – uzavírat některé chovy. Podle představitelů českých agrárníků to může vést i ke snížení potravinové soběstačnosti Česka v živočišné výrobě.

reklama

Energetická krize se dotkla drtivé většiny Čechů. Řadě lidí hrozí dokonce i upadnutí do energetické chudoby. Mezi zasažené patří i zemědělci, kterým rostou náklady, a to až raketovým tempem.

„Krmiva zdražila v meziročním srovnání o 20 až 25 %, energie o 5 až 40 %, nafta o 35 % a mzdové náklady o 4 až 6 %,“ popisuje pro CNN Prima NEWS prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Energie tak nejsou jedinou položkou, která aktuálně české zemědělce zatěžuje, ale je jednou z významných. „Ostatních farmářů, kteří nakupují spotovou elektřinu či teplo, se to dramaticky dotýká,“ říká ke skokovému nárůstu energií Jiří Horák z Farmy Choťovice.

Problém s energiemi zmiňuje i místopředseda představenstva PROAGRO Nymburk Zdeněk Mlázovský. Ten považuje za velký problém také zmíněný růst cen krmiva. „S energiemi je to podobné, ale tam by snad mohla být situace stabilnější. Jedno je ale jisté – směrem dolů se cena nepohrne,“ říká Mlázovský.

Až třetina zemědělců může letos skončit své chovy

Situace je pro zemědělce natolik nepříznivá, že řada z nich může ukončit své chovy. Týká se to zejména chovu vepřů. Prezident Agrární komory vidí cestu ve zvýšení výkupních cen, které by mohly pokrýt částky, které zemědělci utratí při výrobě. Pokud k tomu nedojde, mohla by podle něj až třetina chovatelů v nynějším roce trvale uzavřít své chovy. Až polovina by mohla skončit do roku 2030.

„Zemědělci nyní dotují chov prasat z vlastních peněz, což je dlouhodobě neudržitelný stav. Každý podnik v jakémkoliv oboru podnikání – a zemědělství není výjimkou – musí hospodařit s péčí řádného hospodáře, a tedy generovat zisk,“ říká Doležal. Zachránit by se podle něj nyní mohli zejména ti ze zemědělců, kteří mají vlastní výrobu energií či krmiv.

Řada zemědělců pak podle průzkumu Agrární komory plánuje omezit své chovy. V roce 2022 má jít až o 43 % podniků, naopak zachovat svůj chov v nynějším rozsahu má v plánu pouze čtvrtina, do roku 2030 pak pětina.

Dojde na zdražování vepřového?

Agrární komora již dříve varovala, že pokud na uzavírání chovů prasat dojde, tak se prohloubí závislost Česka na dovozech ze zahraničí. České vepřové zkrátka nebude v takovém množství jako doposud. To se v souvislosti s různými výkyvy může podepsat i na dalším růstu cen. Tentokrát pro konečné zákazníky.

„U vepřového masa musíme ročně dovážet více než 200 tisíc tun, tedy asi polovinu domácí spotřeby. V případě tržních výkyvů, jako je například další rozšíření afrického moru prasat v Evropě, může dojít k prudkému nárůstu cen pro zákazníky, než jaký zažívají v posledních měsících,” říká Doležal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Schillerová ležící spící. Internet si střílí z exministryně kvůli nákladům na fotografy
Sociální sítě

Schillerová ležící spící. Internet si střílí z exministryně kvůli nákladům na fotografy

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se opět stala terčem internetových vtípků. Tentokrát lidé na sociálních sítích reagovali na informaci, že prezentace někdejší šéfky resortu na Instagramu a Facebooku stála miliony korun. Fotografové a kameramani si tak měli přijít na štědré odměny, což se stalo inspirací pro tradiční lidovou tvořivost – pozadu nezůstali ani Cimrmani. Vybrali jsme nejpovedenější výtvory.

Šlachta: ODS si vodí Rakušana jak slepého koně. Pustil se i do Topolánka s Kalouskem
K věci

Šlachta: ODS si vodí Rakušana jak slepého koně. Pustil se i do Topolánka s Kalouskem

Chtějí zpolitizovat policejní složky. To je podle šéfa Přísahy a někdejšího elitního policisty Roberta Šlachty motivace vládní koalice pro výměnu policejního prezidenta. Tím se má stát po odchodu Jana Švejdara na konci března jeho náměstek Martin Vondrášek. Je to podle Šlachty přání ODS, která si ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) vodí jako slepého koně, prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS. Šlachta zkritizoval také expremiéra Topolánka či exministra financí Kalouska (TOP 09).

Někteří poslanci TOP 09 a ODS dostali falešné SMS, že mají nastoupit do karantény

Aktualizováno

Několik poslanců koaličních stran ODS a TOP 09 v pátek obdrželo falešnou SMS zprávu o povinné karanténě kvůli kontaktu s osobou pozitivně testovanou na koronavirus. Uvedla to ODS v tiskové zprávě. Ministerstvo zdravotnictví sdělilo, že jde o evidentní podvod. Zváží další právní aspekty takové činnosti a podle toho učiní právní kroky, úřad také podá trestní oznámení.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Odměny pro české medailisty v Pekingu odtajněny. Hokejisté mohou dostat až 16 milionů

Čeští sportovci získají v případě úspěchu na zimních olympijských hrách v Pekingu 2,4 milionu korun za zlato, 1,8 milionu za stříbro a 1,2 milionu za bronz. Navrhla to Národní sportovní agentura (NSA), která může částky definitivně potvrdit až po schválení letošního státního rozpočtu. Odměny by měly být stejné jako na letních olympijských hrách v Tokiu i poslední zimní olympiádě v Pchjončchangu. Hokejové týmy si mohou za případné senzační zlato přijít na 16,02 milionu korun.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Na Česko se žene silný vítr, může dosáhnout síly orkánu. Budou se tvořit i sněhové jazyky

Silný vítr zůstane v Česku i o víkendu. V pátek večer se sice přechodně utiší, ale od sobotního rána bude opět postupně od západu zesilovat. Nejvíce pak bude foukat v neděli, kdy může dosáhnout v nárazech rychlosti mezi 70 až 110 kilometry v hodině a na horách i 130 kilometrů v hodině, tedy síly orkánu. Na horách na severu země silný vítr doprovodí vydatnější sněžení. V Krkonoších, Jizerských a Orlických horách, Jeseníkách a v jejich podhůří může napadnout pět až deset centimetrů sněhu během necelých 12 hodin, sdělil Český hydrometeorologický úřad (ČHMÚ).

reklama