Do obchodu, dopravních prostředků či na zastávku můžeme od čtvrtečního rána jen s respirátorem nebo zdvojenou rouškou. Z mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví má ale platit celá řada výjimek. Kdo a při jakých činnostech nemusí respirátor či některou z jeho náhrad nosit?
Vláda zpřísnila pravidla pro ochranu úst a nosu kvůli šíření nakažlivější britské mutace koronaviru a zhoršující se epidemické situaci. V místech, kde se koncentruje větší množství lidí, se budou muset od půlnoci nosit respirátory alespoň třídy FFP2 či KN95 nebo dvě chirurgické roušky. Látkové ústenky, které jsme si šili při jarní vlně pandemie, tak můžeme zahodit.
Babiš: Čelíme dosud nejhorší situaci, čeká nás peklo. Musíme zpřísnit opatření
Opatření v Česku je potřeba zpřísnit, čelíme dosud nejhorší situaci a je nutné odvrátit totální katastrofu. Premiér Andrej Babiš (ANO) to uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) by měl konkrétní nařízení představit na večerním jednání vlády. Kabinet na něm bude rozhodovat také o dalším prodloužení nouzového stavu, pandemický zákon podle premiéra nestačí.
Respirátor či dvě roušky budou nově povinné v obchodech, dopravních prostředcích nebo na letištích. Nosit je budeme muset také v nemocnicích nebo zařízeních sociálních služeb. Kompletní přehled míst, kde budou respirátory povinné, najdete zde.
Z nařízení mají mít ale někteří lidé a také některé aktivity výjimku. Respirátor nebudou muset nosit děti od dvou do 15 let, místo něj mají mít nanoroušku nebo chirurgickou ústenku. Do dvou let pak nemusí mít zakrytý nos a ústa vůbec. Stejná výjimka platí pro děti ve školce, dětských domovech či na internátech.
Kromě toho nemusí mít ochranu dýchacích cest ani sportovci v době tréninku, zápasu či soutěže. Obdobně je tomu u trenérů, rozhodčích a dalších lidí, pro které je sport zaměstnáním. Výjimku mají i snoubenci při obřadu, herci a další umělci při vystoupení nebo třeba pracovníci, kteří se potýkají se zátěží teplem. Zároveň ale ve většině případů platí, že by měli dodržovat odstup alespoň dvou metrů od ostatních.
Výjimky z nošení respirátorů (podrobná pravidla výjimek připravená ministerstvem zdravotnictví najdete ZDE):
- děti do dvou let věku
- děti v mateřské škole nebo dětské skupině
- žáci a studenti například při zpěvu nebo tělocviku
- ubytovaní žáci v pokoji na internátě a v dětských domovech
- učitelé, když je nezbytně nutné, aby žák viděl na jejich ústa
- řidiči veřejné dopravy
- účastníci soudů
- ústavní činitelé (stejně jako u ostatních lidí v případě, že pracují na jednom místě, navíc pokud jsou vzdáleni od ostatních alespoň 2 metry)
- snoubenci při svatebním obřadu
- herci, tanečníci a další umělci, kteří předvádějí autorské dílo
- moderátoři a redaktoři vystupující v pořadech
- klienti v zařízeních sociálních služeb
- pacienti ve zdravotnických zařízeních
- zdravotníci, pokud je to nutné pro poskytování zdravotních služeb
- zákazníci v provozovnách stravovacích služeb v době konzumace potravin a nápojů u stolu
- sportovci v době tréninku, zápasu či soutěže
- osoby v lázeňských a léčebnách bazénech či saunách
- lidé vykonávající práci zařazenou do třetí nebo čtvrté kategorie pro rizikový faktor zátěž teplem
- osoby po dobu nezbytně nutnou pro pořízení portrétní fotografie
- cestující po dobu konzumace potravin a nápojů
- osoby s poruchou intelektu či autistického spektra, jejichž mentální schopnosti nebo duchovní stav neumožňují dodržování tohoto zákazu
Celé mimořádné opatření a podrobnější pravidla pro nošení respirátorů ZDE >>