Systém penzí čeká řada změn, jednou z nich by měl být i takzvaný společný vyměřovací základ manželů. Ten by měl pomoci zmírnit rozdíly v pobíraných důchodech. K opatření se vláda zavázala už v programovém prohlášení a nadále s ním počítá i v novém přehledu úsporných řešení. Jaké jsou detaily avizovaného opatření?
Jedním ze způsobů, jak zmírnit rozdíly v pobíraných penzích, je podle vládních zástupců společný vyměřovací základ manželů. Manželé by se tak mohli dohodnout, že jejich odvody sociálního pojištění budou za dobu trvání manželství započítané společně.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jak vypočítat výši penzí či důchodový věk? Nijak, státní kalkulačka to už neumí
„Jeden z rodičů, zpravidla matka, se často v důsledku péče o děti méně zaměřuje na rozvoj profesní dráhy, celoživotně méně vydělává a má tak i nižší důchod. Především rozvedené a ovdovělé seniorky se pak ve stáří nezřídka ocitají v chudobě,“ vysvětluje resort Mariana Jurečky (KDU-ČSL) na webových stránkách.
Rozhodnutí je na vás
Manželům by pak díky této možnosti byl vyměřen zpravidla stejný nebo velmi podobný důchod. „Opatření by bylo dobrovolné, o rozpočítání by šlo požádat i zpětně při odchodu do důchodu,“ dodává ministerstvo. Kabinet opatření sliboval už v programovém prohlášení.
Příklad: Manžel a manželka pracovali celý život za podobný plat, avšak žena část kariéry obětovala, starala se o jejich společné děti. Odváděla proto na sociální pojištění méně a tím pádem by měla mít i nižší důchod. Nově by muž mohl část svého důchodu převést na ženu, oba by pak měli podobnou podporu.
„Jsem nesmírně šťastná za společný vyměřovací základ manželů na důchod. To považuju skutečně jako krok do 21. století a směrem na Západ. Když se podíváme na jednočlenné seniorské domácnosti, chudobou je ohroženo 50 procent žen, u mužů jen 15 procent,“ kvitovala návrh ekonomka Danuše Nerudová.
V rozhovoru pro CNN Prima NEWS uvedla, že společný vyměřovací základ na důchod je skutečně výraznou pomocí, aby manželé mohli sdílet svou životní úroveň i během penze. „Nemělo by se stávat, že když se někdo v 60 letech rozvede a má čtyři děti, skončí pod hranicí příjmové chudoby, protože žena třeba byla 12 let na rodičovské dovolené,“ dodala. Účinnost návrhu resort plánuje na leden 2027.