S příchodem oslav nového roku se tradičně pojí popíjení alkoholu. Jenže někdy se může stát, že se to trochu vymkne z rukou. A výsledek? Kocovina, ze které se snaží každý dostat po svém. Co radí odborníci?
Kocovina začíná po poklesu hladiny alkoholu v krvi. Podle některých odborníků se nejhorší příznaky objevují, když hodnota dosáhne nuly.
Jiný kraj, jiný mrav. Kde na silvestra nosí puntíky a na Nový rok červené kalhotky?
Oslavy příchodu Nového roku jsou tu. Každý silvestra prožívá jinak – někteří s přáteli vyrazí do ruchu velkoměsta, další ho raději stráví u televize s jednohubkami. Také každý národ má své specifické silvestrovské a novoroční tradice. Kde o štěstí v následujícím roce rozhoduje barva spodního prádla? A proč silvestra slavíme zrovna 31. prosince? Tyto a další odpovědi se dozvíte v článku.
Podle Harwardské univerzity několik studií naznačuje, že lehcí a občasní pijáci jsou ke kocovině náchylnější než ti těžcí. Přesto existují i zdánlivě protichůdné výzkumy, z nichž vyplývá, že lidé s rodinnou anamnézou alkoholismu prožívají horší kocoviny.
Zahnat čerta ďáblem
Vědci tvrdí, že někteří lidé mohou mít problémy, když se pitím snaží zmírnit příznaky. Představa je taková, že kocovina je formou alkoholového absťáku, takže sklenička nebo dvě ji zmírní. Podle doktora Roberta Swifta, výzkumníka z Providence Veterans Affairs Medical Center v Rhode Islandu, na tom možná něco bude. Přesto Swift nedoporučuje užívat alkohol jako lék proti tomuto problému.
Dostatek tekutin
Alkohol podporuje močení, protože potlačuje uvolňování vazopresinu, hormonu, který snižuje objem moči tvořené ledvinami. Pokud je součástí vaší kocoviny průjem, pocení nebo zvracení, můžete být ještě více dehydratovaní. Ačkoli nevolnost může ztížit, abyste cokoli přijali, i několik doušků vody by mohlo proti kocovině pomoci.
Dodejte do svého těla nějaké sacharidy
Pití může snižovat hladinu cukru v krvi, takže teoreticky může být část únavy a bolestí hlavy při kocovině způsobena tím, že mozek pracuje bez dostatku svého hlavního paliva. Mnoho lidí navíc při pití zapomíná jíst, což dále snižuje hladinu cukru v krvi.
Toast a džus je způsob, jak jemně vrátit vše do normálu. Někteří lidé také nedají dopustit na další sladké nápoje jako je například Coca-Cola.
Vyhýbejte se tmavším alkoholickým nápojům
Experimenty ukázaly, že čirý alkohol typu vodka a gin mají tendenci způsobovat kocovinu méně často než tmavý jako je whisky, červené víno a tequila.
Češi vzali obchody s pyrotechnikou útokem. Chtějí si vynahradit zrušené ohňostroje
Řada měst a obcí kvůli nepříznivé epidemické situaci zrušila novoroční ohňostroje. To však neodradilo všemožné nadšence, kteří vzali obchody s pyrotechnikou doslova útokem. Podle slov prodejců jsou někteří lidé schopni za pyrotechniku utratit klidně i desetitisíce korun.
Léky proti bolesti
Aspirin, ibuprofen a další nesteroidní protizánětlivé léky mohou pomoci od bolesti hlavy a celkových bolestivých pocitů. Mohou však podráždit žaludek, který je již kvůli alkoholu na vodě. Neužívejte paracetamol.
Pijte kávu nebo čaj
Kofein sice nemá žádné zvláštní účinky proti kocovině, ale jako stimulant by mohl pomoci s ospalostí.
Vitamíny skupiny B a zinek
Studie nedávno publikovaná v časopise The Journal of Clinical Medicine hodnotila stav po dobu 24 hodin před a po nadměrném pití. Jednalo se o malou studii a výsledky vycházely z toho, že účastníci říkali, co jedli. Zjistili však, že lidé, jejichž jídlo a nápoje obsahovaly větší množství zinku a vitaminů skupiny B, měli slabší kocovinu.
Dostatek spánku
Nedostatek spánku sice nezpůsobuje kocovinu, ale může ji zhoršit. Dobrý spánek a umožnění tělu, aby se zotavilo, může pomoci zmírnit příznaky a učinit kocovinu snesitelnější.
Polévky
Silný vývar je dobrý nejen při nachlazení, ale také během kocoviny. Vývar totiž zklidní žaludek a dostanete do sebe potřebnou energii. Někdo také nedá dopustit na česnečku.