Rozhovor s Romanem Prymulou (zdroj: CNN Prima NEWS)
Pokud se budeme muset pravidelně přeočkovávat proti koronaviru, bude výhoda, aby se vakcína vyráběla na našem území. Uvedl to v pořadu Nový den epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Podle něj mají o výrobu Sputniku v Česku zájem tři společnosti. Poradce prezidenta také uvedl, že pokud Češi budou čekat na schválení ruské vakcíny Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), dostanou málo dávek.
„To, co nás musí zajímat, je, že pokud nastane systém, kde se bude nutné přeočkovávat pravidelně, je velmi výhodné mít nějakou produkční kapacitu na území daného státu, abychom se vyhnuli nekonečným sporům, které jsou teď na úrovni Evropské unie, a proto má význam takovou kapacitu mít,“ řekl k výrobě ruské vakcíny Sputnik V v Česku Roman Prymula.
Podle něj jednání o výrobě vakcíny na našem území budou nadále probíhat. „Ono to není vůbec jednoduché, protože každá společnost musí mít veškeré certifikace. Právě proto, abychom měli garantovány vakcíny, které budeme vyrábět,“ vysvětlil epidemiolog.
Podle Prymuly jsou v Česku asi tři společnosti, které mají zájem o výrobu Sputniku. „Jsou to ve dvou případech menší společnosti. Nedá se tak očekávat, že by to byly stamiliony dávek, a myslím, že to ani není na místě,“ podotkl poradce prezidenta Miloše Zemana s tím, že nepředpokládá, že nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) už stihl jednat s jednotlivými zájemci.
Prymula už jednal o distribuci Sputniku do Česka se skupinou Agel, se kterou teď spolupracuje. To, že by Česko očkovalo ruskou vakcínou i bez schválení Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), podle něj byla zatím naprosto teoretická možnost. „Zatím je to skutečně na hony vzdáleno praktické realizaci. Protože oba vrcholoví představitelé se ve čtvrtek vyjádřili tak, že k registraci nebo eventuálnímu nákupu vakcíny dojde zřejmě až po schválení evropskou lékovou agenturou,“ upozornil bývalý ministr zdravotnictví.
Dodal, že v té době už ale kapacita nebude taková, že by se Česko dostalo k nějakým vyšším statisícům dávek. „Trh je v tuto chvíli vyprázdněn,“ varoval.
Sputnik na Slovensku se musí prošetřit
Prymula označil za překvapivé, že Slovensko vydalo zprávu o tom, že jednotlivé obdržené šarže Sputniku jsou odlišné. „Pokud se látka vyrábí na více místech, musí být zaručeno, že je naprosto identická. Nedovedu si představit, že by tady byly naprosto různé očkovací látky pod stejným názvem. To se musí prošetřit,“ zdůraznil Prymula s tím, že podobný případ jako na Slovensku by se v Česku stát neměl.
Všechny dávky od jedné vakcíny by podle něj měly být stejné. „Je popsáno, jakým způsobem je látka vyráběna, i její přesné složení, které se nemůže lišit. Pokud by tam byly nějaké odlišnosti, je logické, že by mohlo docházet k jiným nežádoucím reakcím než u vakcíny, která byla testována. To by ve smluvním vztahu mělo být jednoznačně garantováno. Je naprosto nepředstavitelné, aby to tak nebylo,“ vysvětlil epidemiolog.
Nechci se vracet na ministerstvo
V pořadu Nový den Prymula hovořil i o svém vztahu s novým ministrem zdravotnictví Arenbergerem. „Náš vztah byl vždy naprosto korektní. Známe se dlouhou dobu. Jednak jsme se potkali na poli vědeckém, když jsme přednášeli na sympoziích a kongresech. A potom to bylo ve vztahu on jako ředitel a já jako náměstek nebo jako ministr,“ uvedl Prymula s tím, že by se ani jako ministrův poradce na úřad vrátit nechtěl.
„Veřejně jsem deklaroval, že se nechci vracet do nějaké oficiální pozice. Naprosto se nebráním tomu, pokud bude zájem o konzultace, ale opravdu z pozice neformální, nechci se vracet na ministerstvo,“ zdůraznil bývalý šéf resortu zdravotnictví.