Je Česko blíže vakcíně Sputnik V?
Česko je zase o krok blíž vakcíně Sputnik V. Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) připouští klinické testy, ke kterým by stačil jenom souhlas etické komise a Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Nebrání se ani výrobě očkovací látky u nás. Okamžitě se ale objevily i názory kritizující tento záměr.
Česká republika má za období pandemie koronaviru už čtvrtého ministra zdravotnictví. Odvolání posledního ministra, Jana Blatného, vyvolalo u veřejnosti vlnu kritiky. Podle prezidenta Miloše Zemana právě Blatný bránil v přístupu ruské vakcíny Sputnik V. „Váš předchůdce a ředitelka ústavu pro kontrolu léčiv bohužel tento proces blokovali. Je dobré si uvědomit, že každý, kdo tímto způsobem postupuje, škodí České republice,“ prohlásil prezident při jmenování Arenbergera.
Sehnat co nejvíc vakcín a zlepšit komunikaci. Arenberger si vytyčil hlavní cíle
Petr Arenberger (za ANO) se ve středu ujal postu ministra zdravotnictví, ve kterém vystřídal odvolaného Jana Blatného. Nový šéf resortu, který je klíčový v boji proti pandemii koronaviru, pro CNN Prima NEWS nastínil, jaké budou jeho první a nejdůležitější úkoly. Arenberger se podle vlastních slov bude snažit zajistit pro Česko co nejvíce vakcín proti koronaviru a zároveň se zavázal, že zlepší komunikaci ministerstva.
„Andrej Babiš potřeboval dlouhodobě dobrého komunikátora v pozici ministra zdravotnictví, protože očkování bude klíčové téma do voleb a ve volbách samotných. A zároveň loajálního ministra – a tam si myslím, že to nejvíce drhlo,“ míní politolog Jan Kubáček.
V Česku existují hned tři konkrétní firmy, které by měly zájem o výrobu ruské vakcíny Sputnik V. Díky tomu by bylo možné zrychlit její dodání a maximalizovat výrobu. „Bude skutečně strategicky důležité, aby naše země měla výrobní kapacitu. Nemyslím si, že by to měla být kapacita na vývoz, ale měla by to být kapacita dostatečná pro Českou republiku,“ myslí si bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.
Průzkum: Až čtvrtina lidí by se Sputnikem očkovat nechala
Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger o českých firmách, které mají zájem o výrobu Sputniku, neví. Zároveň chce ale vyhovět lidem v dostupnosti více druhů vakcín na očkování. „Je řada občanů, kteří nechtějí čekat dlouhé měsíce na to, až se dostanou na řadu, ale chtěli by si rádi pořídit vakcínu, i neregistrovanou třeba. Protože nejen, že jí věří, ale chtějí být naočkováni.“
Prymula: Sputnik zbytečně démonizujeme. Arenbergerovy klinické testy situaci neřeší
Ruská vakcína Sputnik V se v Česku až moc démonizuje. V pořadu Interview na CNN Prima NEWS to řekl epidemiolog a exministr zdravotnictví Roman Prymula s tím, že je to nešťastné. Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO), který ve středu nahradil Jana Blatného, hovoří o možných klinických testech. Ty ale podle Prymuly nic neřeší, protože bývají zdlouhavé a vakcína je potřeba hned.
Podle dostupných statistik by se ruskou vakcínou Sputnik V nechalo očkovat zhruba 26 % lidí. Pomocí vlastního průzkumu veřejného mínění chce Arenberger zjistit, nakolik je toto číslo pravdivé.
Záměr nového ministra zdravotnictví vyvolal kritiku z řad opozice. „To jsou statisíce lidí, kterým by dal neregistrovanou vakcínu Evropskou unií. To je něco, co je takřka neuvěřitelné,“ uvedl pro CNN Prima NEWS místopředseda STAN Petr Gazdík. Podle něj byl Jan Blatný odvolán právě kvůli svému odmítavému postoji k vakcíně Sputnik V.
Že je ruská vakcína politickou otázkou, připouští i biochemik Zdeněk Hostomský. Podle něj by klinické hodnocení dosud neschválené vakcíny Sputnik V bylo upřednostnění této vakcíny před jinými. „Moje otázka zní, proč zrovna ten Sputnik? Tam to politikum je nezanedbatelné,“ myslí si Hostomský s tím, že v Česku jsou už registrované čtyři vakcíny, které prošly hodnocením Evropské agentury pro léčivé přípravky.
Ruská vakcína proti covidu Sputnik V Zdroj: AP