reklama

Vyrazte za kulturou... nočníkovou kulturou do Muzea nočníků

Muzeum nočníků je skutečnou raritou. Najdete ho přímo v Praze, a pokud si myslíte, že jste už viděli všechno na světě, jeho početnou sbírku dost možná ne. Jde totiž o relativně nový, ale o to zajímavější projekt, který rozhodně stojí za návštěvu. Muzeum naleznete v Praze 12 v ulici V Potočkách. Jeho příběh se začal psát před jedenácti lety ve tvrzi Třebotov.

reklama

Majitelé a provozovatelé muzea nočníků zchátralý Třebotov koupili v roce 2010 a při jeho rekonstrukci našli unikátní historické záchody. Ty u nich probudily zájem o historii této tabuizované, ale každodenní lidské potřeby. Zájem návštěvníků o historické nočníky byl tak velký, že první improvizované muzeum vzniklo ještě v Třebotově, do Prahy se přestěhovalo následně. V roce 2018 činnost přerušilo, aby ji letos naplno obnovilo.

Výsledek usilovné činnosti majitelů muzea je úctyhodný – dosud se jim totiž podařilo nashromáždit 2 572 sbírkových předmětů. A další stále přibývají. Letos v létě proto muzeum ustanovilo zápis do české knihy rekordů a kuriozit jako nositel největší sbírky nočníků a toalet.

Co všechno dnes můžete v pražských Potočkách spatřit? Všechny nočníky a další hygienické potřeby od patnáctého století. Vystaveny jsou běžné prostředky, které používali naši předci a také opravdu exkluzivní a unikátní výrobky. Muzeum kromě samotných exponátů nabízí také pohled do hluboké historie nočníků a toalet. Pochopíte z ní, že také ve středověku řešili lidé podobné problémy, jaké se oblasti WC nevyhýbají ani dnes – stejně jako moderní společnost, i naše prababičky a pradědečky trápily například ucpané kanalizace. Dozvíte se také to, že moderní závěsná WC nejsou žádnou novinkou, ale používala se už v době, kdy lidé jezdili v povozech a věřili v existenci lesních víl. Možná vás překvapí technická řešení starověkých záchodů, jejich umělecká dokonalost i pohodlí, které svým uživatelům dokázala nabídnout.

Zdroj: Muzeum nočníků

Virtuální svět

Muzeum nočníků nabízí zájemcům také vlastní knihu, která se historií tématu do hloubky zajímá. A stejně jako pražská expozice, také zmiňované literární dílo se pyšní jedním nej – jedná se o nejobsáhlejší knihu, která se historií nočníků a toalet zabývá. Kdo to má do Prahy daleko a přesto by rád unikátní muzeum navštívil, nemusí věšet hlavu. Muzeum totiž nabízí on-line prohlídky a využít můžete i 3D prezentaci na internetu.

Pro více než jen příležitostné zájemce připravuje muzeum také přednášky a besedy. S tématy jde do hloubky – řeší například obsah chemických látek v exkrementech, ekologii a hospodaření s vodou, která se při splachování používá nebo tabuizaci celého tématu. Nejsnazší přístup k expozici je od tramvajové zastávky Čechova čtvrť, muzeum je blízko vlakové zastávky Modřany.

Expozice zatím nemá stálou otvírací dobu a otevřena je po předchozí domluvě nebo v rámci dnů otevřených dveří. Ať už na její prohlídku vyrazíte kdykoli, určitě nebudete litovat. I když, jak jeho zakladatelé Renáta a Jan Sedláčkovi rádi a s úsměvem dodávají: „Je to vlastně celé o hov**“

Tagy:

Hlavní zprávy

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test
Koronavirus

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test

Lidé očkovaní proti covidu po významném kontaktu s nakaženým, například v domácnosti, budou muset pátý až sedmý den na PCR test. Do karantény ale před jeho negativním výsledkem dál nemusí. V pondělí to novinářům na on-line tiskové konferenci řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Hlavní hygienička už krajským hygienickým stanicím metodický pokyn rozeslala, takže pravidlo platí už od pondělí.

Povinné očkování pro zdravotníky nebo policisty, navrhuje Vojtěch. Za odmítnutí hrozí trest

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, policisty nebo hasiče. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Dodala, že zatím šlo jen o diskuzi nad vyhláškou ministra zdravotnictví. Vojtěch ve svém návrhu uvedl, že povinné očkování pro vybrané profese by chtěl zavést od března. Za odmítání hrozí pokuta až 10 tisíc korun.

KOMENTÁŘ: Proč Češi nezvládají covid jako v Kanadě? Protože jsou to Češi

A je to tady zase. Rekordní počty nakažených, natřískané nemocnice, nouzový stav a stovka mrtvých denně. Covid šílenství se v Česku znovu rozjelo na plné obrátky. Člověku by se chtělo nadávat, že naše vláda (ať ta končící, či ta nastupující) to opět nezvládla. Ale kde je opravdu chyba? Jak je možné, že Kanada s třikrát větším počtem obyvatel má momentálně desetkrát nižší denní čísla v počtu nakažených? A že v Česku zemřelo za dobu pandemie víc lidí?

Česko v životní úrovni překonalo Španělsko. Má i nejnižší nezaměstnanost v EU

Životní úroveň v Česku se i přes pandemii koronaviru přiblížila loni průměrné úrovni zemí EU. Hrubý domácí produkt na obyvatele v paritě kupní síly stoupl loni na 94 % EU z předchozích 92 %. Česko je tak na úrovni Itálie a nad úrovní Portugalska (77 %) a Španělska (86 %). Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Nejnižší byla tato úroveň v Bulharsku, kde činila 55 % průměru EU. Nejvyšší úroveň pak má s 266 % Lucembursko.

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

reklama

Domácí zpravodajství

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko

Země Visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o povinném očkování proti onemocnění COVID-19. Zdá se, že je to jediná cesta z krize, řekl v pondělí Zeman na summitu těchto zemí. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, podle lékařů se u něj příznaky neprojevily. K summitu, který se koná v Budapešti, se připojil on-line.

reklama