Kauza Bečva je u konce
Policie ukončila vyšetřování předloňské otravy řeky Bečvy. Spis předala žalobci, který jej nyní studuje, informoval státní zástupce Jiří Sachr, který případ dozoruje. Policie navrhla obžalovat jednu právnickou a jednu fyzickou osobu, řekla krajská policejní mluvčí Simona Kyšnerová. Loni v červnu policisté v souvislosti s ekologickou havárií obvinili společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku a jejího ředitele Oldřicha Havelku.
„Ze strany policie je vyšetřování ukončeno, teď to přechází do fáze, kdy se to předloží státnímu zástupci. Spis dorazil, takže teď jej studuji. Budu nad tím sedět nějakou dobu,“ řekl Sachr. V příštích týdnech by měl rozhodnout, zda v kauze podá obžalobu, zastaví trestní stíhání, nebo vyřídí věc jinak.
Do Bíliny unikla neznámá látka: Voda je zakalená, zapáchá a v řece uhynuly ryby
Řeka Bílina je zakalená a zapáchá po zatím neznámé látce, ryby v ní hromadně uhynuly. Co do vody uniklo, potvrdí odebrané vzorky. Rozsah úhynu zvířat a případný zdroj úniku rybáři zjišťují. Zástupci Českého rybářského svazu to v neděli uvedli na Facebooku.
Firmu Energoaqua a Havelku policie obvinila z poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Havelkovi hrozí až pětiletý trest odnětí svobody, firmě zákaz činnosti a peněžitý trest. „Koncem minulého týdne jsme podali návrh na podání obžaloby, a to proti jedné právnické a jedné fyzické osobě,“ uvedla bez bližších podrobností Kyšnerová.
Havelka ve středu řekl, že čas, který dostal on i společnost na závěrečné prostudování spisu, neodpovídal jeho rozsahu. Podle Havelky šlo o zhruba šest tisíc stran a k tomu několik desítek CD či DVD.
Energoaqua a Havelka chtěli stíhání zastavit
Loni v říjnu podali Energoaqua a Havelka návrh na zastavení trestního stíhání. Opírali se v něm o vědeckou expertizu, která podle nich vyvrací dosavadní znalecké zkoumání, na jehož základě byli obviněni. Podle expertizy nelze kvůli nedostatku odebraných vzorků ani jednoznačně stanovit, která látka způsobila otravu řeky a úhyn ryb. Státní zástupce informoval, že o návrzích samostatně rozhodovat nebude. Rozhodnu o dalším procesním postupu ve věci v globálu,“ sdělil Sachr.
Energoaqua spravuje tovární areál bývalé rožnovské Tesly. Zajišťuje v něm i čištění odpadních vod. Z areálu odcházejí kanálem, který ústí ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku do Bečvy. První ryby podle zástupců společnosti začaly hynout zhruba až 3,5 kilometru od tohoto vyústění. Podle expertizy, na kterou se odkazují, to znamená, že je prakticky vyloučeno, aby původcem ekologické havárie reálně byla společnost Energoaqua. Dlouhodobě to tvrdí také někteří rybáři.
Havelka ve středu zopakoval, že jsou důkazy, že společnost nemohla být původcem havárie. „Na 3,5 kilometru neuhynula ani jedna ryba,“ uvedl Havelka. „Policie dle mého osobního názoru byla rozhodnuta již v září, kdo nebo která firma bude postupně zkoumána a dohnána k nějakému obvinění,“ uvedl Havelka. Ve věci je podle něj řada nejasností, omylů i nepravd.
Ukončení policejního vyšetřování na Twitteru komentovala i ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL). „Teď je všechno v rukách státního zástupce, který snad brzy rozhodne o dalším postupu. My jsme za MŽP prověřili postupy během havárie a připravujeme novelu vodního zákona, která bude efektivně řešit případné havarijní stavy na řekách“ uvedla Hubáčková.
Ekologická havárie, kterou 20. září 2020 způsobily podle České inspekce životního prostředí kyanidy, postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Jedovaté látky podle odborníků poškodily biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku.