Kvůli vysokým úrokovým sazbám a cenám bytů bydlí čím dál více mladých lidí v pronájmu, na hypotéky totiž nedosáhnou. Děsí je také dlouhá doba splácení nemovitostí. Podle odborníků se ale blýská na lepší časy.
Třiatřicetiletá Kateřina Matrasová se po pěti letech bydlení v podnájmu rozhodla investovat do vlastního. Když ale zjistila, že by za byt o velikosti 2+1 musela měsíčně platit i s energiemi přes 17 tisíc korun po dobu 30 let, svůj plán rychle přehodnotila. „Byl to docela šok, úrokové sazby jsou teď šílené. Když bych si půjčila třeba dva miliony, tak bych za těch 30 let zaplatila 4,3 milionu. Nehledě na to, že nějaká mateřská nebo nemoc by nepřipadala v úvahu,“ popsala Matrasová s tím, že v Plzni si nyní může pořídit leda tak garáž.
„Před pěti lety byla splátka na 1,5 milionu asi 6 000 korun. V dnešní době je to skoro trojnásobek, nějakých 18 až 20 tisíc korun,“ sdělil hypoteční a realitní specialista Lukáš Karlík. Úvěry u bank si tak může dovolit jen omezené množství lidí. „Málokdy a málokdo na to v dnešní době dosáhne. Sazby jsou kolem šesti až sedmi procent,“ dodal Karlík.
Výrazně vzrostly také ceny nemovitostí. A to především kvůli zdražení materiálů a lidské práce. Třeba před čtyřmi lety by za garsonku o velikosti 35 metrů čtverečních v novostavbě na okraji Plzně zájemci dali kolem dvou milionů korun, teď by za ten samý byt zaplatili přes čtyři miliony.
Stavbě developerských projektů se už 15 let věnuje Viktor Szabo. Dřív šly prý nové byty jak se lidově říká na dračku, teď jsou zájemci opatrní. „Od roku 2008 byl ten vzestup intenzivní. Samozřejmě s tím příchodem války na Ukrajině je ta situace výrazně horší,“ popsal Szabo.
Odborníci doporučují všem lidem, kteří si chtějí pořídit byt, aby vyčkali minimálně do druhé poloviny příštího roku, kdy by měly úrokové sazby klesnout, a vlastní bydlení by tak mělo byt dostupnější pro více lidí.