Šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) se kaje za svůj výrok, že část mzdy lidí na home office by měli dostat potřebnější. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS vysvětlil, jak celou věc myslel. Trvá na tom, že v Česku musí fungovat sdílená solidarita a veřejný sektor by se měl uskrovnit a pomoct podnikatelům, kteří jsou v existenčních problémech.
Pane předsedo, v Partii jste řekl, že část mzdy lidí, kteří jsou na home office, by mohli dostat potřebnější. Ještě večer jste se za to omluvil. Proč? Kvůli negativním reakcím?
Jsem přesvědčený, že to, co jsem chtěl říct, část posluchačů pochopila. Pokud máme lidi, kteří velmi výrazně doplácejí na pandemii a mají existenční problémy, a naopak někdo na pandemii vůbec nedoplácí, tak by měla fungovat sdílená solidarita. Zejména lidé, kteří pracují ve veřejném sektoru, jsou na tom velmi dobře na rozdíl od těch, kteří podnikají a mají zavřenou provozovnu. Nevím, proč jsem mluvil zrovna o lidech, kteří jsou na home office. Rozumím, že mnohdy je komplikovanější pracovat z domova. Řekl jsem to nešikovně a nemyslel jsem to tak. Za to jsem se omluvil. Ale že bychom měli přemýšlet nad tím, že kvůli pandemii vzniká příkop ve společnosti a řada lidí na ni doplácí, za tím si stojím.
Šéf Senátu: Část mzdy lidí na home office by mohli dostat potřebnější. Musíme se podělit
Vláda zavedla restrikce, které dopadají na českou společnost nerovnoměrně. Na jedné straně zde žijí lidé, kteří doslova lezou po kolenu, na straně druhé úředníci pracují z domova a na konci měsíce dostanou plat, jako by se nic nedělo. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to řekl šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS). „Lépe na tom jsou také lidé žijící ve městech, než ti z vesnic,“ dodal.
A jak si mám konkrétně tu sdílenou solidaritu představit? Že by třeba státní zaměstnanci dostávali 80 procent platu a zbylých 20 procent by šlo krachujícím podnikatelům?
Tlačíte mě do odpovědi, kterou nemám. Prostředky, které jsou ve veřejné sféře, budou muset být částečně využity k tomu, aby došlo k platbě za účet za pandemii. Jakým způsobem se to stane, nechci a nebudu říkat. Musí se to promyslet a ne říkat: „Těm vezmu a těm dám.“ Dochází k tomu, že část společnosti je nezaviněně velmi výzrazně poškozena pandemií. To budeme muset řešit. Jestli to bude znamenat, že budeme lidem více kompenzovat ztráty, nebo nastartujeme rozvojové programy, to teď říct neumím. Prohlubování příkopů nesmíme připustit, to by společnost mohlo rozložit a ohrozit její stabilitu a soudržnost.
Na sociálních sítích se objevily komentáře, že takový návrh by nevymyslela ani ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová.
Solidarita je pravicová hodnota. Solidarita zodpovědných. Pokud je člověk zodpovědný a netrpí nebo na tom není špatně jako někteří jiní, tak bychom měli být schopní v zájmu nás všech pomoci těm, kdo se dostali do problémů.
Není to přerozdělování, že se bohatým bere a chudým dává. Bralo by se státu.
Podle vás to není levicové přerozdělování?
Není to přerozdělování, že se bohatým bere a chudým dává. Bralo by se státu. Není to tak, že by se někomu braly peníze, které tvrdě vydělal. Stát bude muset dát víc těm, kdo na pandemii doplatili, a méně veřejnému sektoru. To není levicové přerozdělování. Bere se státu, který má nějaké prostředky. Při tom přerozdělování se bude muset více zohlednit to, že někteří jsou úplně na dně a není možné, abychom je nechali na holičkách a sami se neuskromnili.
Neměli byste vy, politici, začít u sebe? Poslanci a senátoři mají dost vysoké platy.
Mluvil jsem i o politicích. Předpokládám, že pokud se budeme bavit o veřejné sféře, tak to se týká všech, i poslanců a senátorů. Ale jen oni to nezachrání. Musí to být komplexní, měli bychom realizovat levný stát. A ten počítá s tím, že se budeme snažit, aby část veřejného sektoru, která necítí dopady, bude muset v nějakém okamžiku nést část nákladů.
Vy posíláte část platu třeba nějaké matce samoživitelce?
Dávám pravidelně peníze jedné neziskové organizaci, která se zabývá charitativní péčí a pomocí lidem. Přispívám dobrovolně a pravidelně už delší dobu.