Testování žáků jakožto základní podmínku jejich návratu do škol podporuje i prezident České lékařské komory Milan Kubek. Osobně by ho ale ještě před ostrým startem vyzkoušel na žácích prvních a druhých tříd, kteří už do škol chodí. Uvedl to pro CNN Prima NEWS.
„Asi by stálo za to vyzkoušet testování u žáků, kteří už do školy chodí. To znamená v prvních a druhých třídách, a stejně tak v mateřských školách, protože i ty jsou rizikovým místem. Když se to organizačně zvládne a bude to fungovat, tak se mohou postupně vracet další ročníky,“ řekl pro CNN Prima NEWS.
Testování je podle vlády i odborné veřejnosti základní a nejdůležitější věc, která může návrat žáků do škol odstartovat. Na tom, jak by to přesně mělo probíhat, u koho začít a jaké testy by se měly používat, aktuálně pracuje Ústřední krizový štáb pod vedením ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD).
On i ministr zdravotnictví Jan Blatný (ANO) na pondělní tiskové konferenci hovořili o tzv. pilotním testování. Tedy formě, jak by se testování ve školách mohlo odzkoušet ještě před ostrým startem. To by vláda chtěla spustit v březnu, jako první by se do škol měli vrátit maturanti.
„Návrat žáků do škol je podmíněn testováním. Na konkrétní strategii se velmi intenzivně pracuje. Pravděpodobně proběhnou pilotní projekty ve školách, které nám pomohou to doladit do finální míry,“ prohlásil v pondělí Blatný.
Na přesném systému testování společně pracuje řada odborníků ze zdravotního i školského prostředí. Milan Kubek ještě dodává, že jako lékaři podmínku plošného testování zmiňovali už na podzim, ale vláda to nerespektovala.
„Když se žáci do škol vrátili v září, tak to u nás pravděpodobně rozjelo epidemii. Zhoršilo ji to proto, že nebyly splněny základní podmínky a nebylo zajištěno základní testování. Vláda se tvářila, že to nejde, že by to bylo moc drahé. Zdá se, že se poučili,“ dodal Kubek.