Zatímco peníze na účtech ztrácejí kvůli inflaci na hodnotě, u raritní české mince je tomu spíše naopak. Nesmírně vzácná a vysoce ceněná desetikoruna z roku 1993 se nadále těší pozornosti vášnivých sběratelů, kteří se za ni nebojí zaplatil nemalé peníze. Před nedávnem se navíc vydražila za rekordní částku – nový majitel tzv. „malého kč“ zaplatil v aukci přes 615 tisíc korun. Čím se liší vzácná desetikoruna od té běžné a jaká je šance, že se schovává ve vaší peněžence?
Česká desetikoruna, která vznikla mezi lety 1992 a 1993 v německé mincovně v Hamburku, patří mezi nejvzácnější a nejvyhledávanější novodobé tuzemské mince. Tomu odpovídá také suma, kterou jsou sběratelé ochotní zaplatit. Za poslední rok totiž cena desetikoruny strmě rostla a v aukcích lámala jeden tuzemský rekord za druhým. V minulosti přitom měnila majitele za pouhé desetitisíce korun.
Euro, nebo dolar? Je to jedno, obě měny stojí po dvaceti letech úplně stejně
Společná evropská měna pokračovala i během úterního obchodování ve svém oslabování vůči americkému dolaru. Poprvé od roku 2002 tak obě měny dosáhly takzvané parity, tedy kursu 1 ku 1. Mohou za to obavy z úplného uzavření přívodu ruského plynu do západní Evropy, jež by na starém kontinentu vyvolalo hospodářskou krizi.
Před více než rokem se raritní česká mince z roku 1993 vydražila za tehdy rekordní částku 230 tisíc korun. Na začátku letošního roku už její výsledná cena v dražbě činila přes 320 tisíc korun. Dosavadní rekord – rovněž z letoška – byl více než 500 tisíc korun za sběratelsky žádanou minci. Netrvalo dlouho a v dubnu 2022 se desetikoruna s přezdívkou „malé kč“ vydražila za 615 tisíc korun.
Jak poznat tuto raritní minci? Na první pohled by se málokdo pozastavil nad její podobou, při bližším porovnání s běžnou desetikorunou jsou už rozdíly viditelnější.
K TÉMATU: Vzácné české mince, které možná máte v peněžence. Jak je poznat a kolik za ně dostanete?
„Tato vzácnější varianta mince vznikla jako předsérie během rychlé přípravy a výroby nových českých mincí v německé mincovně v Hamburku. Od běžné ražby ročníku 1993 se liší menšími písmeny Kč na rubu. Autor pak na vlastní přání přepracoval rubovou stranu a zvětšil písmena Kč,“ vysvětlila pro CNN Prima NEWS mluvčí České národní banky Petra Vodstrčilová.
Vzácná desetikoruna z roku 1993 Zdroj: Se svolením FJI Coins / Václav Němec
Poznávacím znamením je také příčná čára, která protíná písmena Kč vedle číslovky 10. Oproti běžným desetikorunám se nachází o něco výše. Z toho důvodu se minci nejčastěji přezdívá „malé kč“.
Původní podoba byla vyražena ve zkušebním počtu tisíc kusů, posléze byly distribuovány výrobcům a provozovatelům zařízení na zpracování mincí. Prostřednictvím mincovních automatů se pak podle Vodstrčilové dostaly do oběhu.
Šance na nalezení? Mizivá
Pravděpodobnost, že minci najdete jen tak ležet v peněžence, je nicméně extrémně nízká. Není zcela jasné, kolik těchto desetikorun se ve skutečnosti dostalo mezi lidi. Podle údajů České národní banky je v oběhu více než 261 milionů klasických mincí.
Teoretický poměr vzácnější varianty a ostatních desetikorun je přibližně 1:300 000 kusů, tedy jedna vzácná mince na 600 mincovních balení (sáčků) o hmotnosti přes dvě tuny.
„Desetikoruny jsou v oběhu nahrazovány novými mincemi rychleji, protože měď desetikorun podléhá oxidaci a opotřebení více než některé jiné mincovní kovy. Starších ročníků je v oběhu již méně. Pravděpodobnost nalezení vzácnější varianty tak každý rok klesá, ale vyloučeno to není,“ doplnila Vodstrčilová pro CNN Prima NEWS.