Expert popsal, kdy žralok zaútočí
Čínská policie začala vyšetřovat influencerku, která na svém vlogu zveřejnila nahrávku, na níž si peče a konzumuje velkého bílého žraloka. Záběry vlogerky známé pod internetovým pseudonymem Tizi ukazují, jak hoduje na ohroženém vrcholném predátorovi, o kterém policie ve městě Nan-čchung potvrdila, že je to velký bílý žralok. Informoval o tom zpravodajský server The Guardian. Vlogerka má bezmála osm milionů sledujících.
„Možná vypadá krutě, ale jeho maso je opravdu velmi křehké,“ říká Tizi na videu zveřejněném v polovině července, zatímco si ze žraločího těla trhala velké kusy grilovaného masa.
OBRAZEM: Respekt budil ve vzduchu, teď ikonický letoun fascinuje potápěče na dně moře
Úžasné. Tak potápěč a fotograf Brett Holzer popisuje ikonický americký letoun Lockheed Martin L1011 Tristar na dně Rudého moře. Stroj, který leží v hloubce 15 až 28 metrů s ocasem letadla na nejhlubším konci, není pozůstatkem žádné letecké katastrofy. Jordánské úřady ho nechaly v roce 2019 úmyslně potopit za účelem přilákání podvodních nadšenců. A jak se zdá, tato neobvyklá atrakce funguje.
Video, které bylo mezitím z internetu smazáno, začínalo tím, jak Tizi rozbaluje dvoumetrového žraloka a lehá si vedle něj, aby ukázala, že je delší než ona. Poté žraloka rozřízla napůl, marinovala a grilovala, zatímco hlavu uvařila v pikantním vývaru.
Kruté praktiky
Velký bílý žralok je na seznamu Mezinárodního svazu na ochranu přírody (IUCN) jako zranitelný druh, což je poslední stupeň před zařazením mezi ohrožené.
Populace žraloků, kteří patří mezi nejvýznamnější vrcholné predátory oceánů, v posledních desetiletích decimuje především jejich nadměrný lov. Ten zahrnuje i krutou praktiku lovu kvůli ploutvím, z nichž se vaří polévka ceněná v řadě asijských zemí coby symbol společenského postavení.
V Číně jsou žraloci bílí zařazeni na seznam chráněných druhů. Za jejich nelegální držení hrozí pět až deset let vězení. „Je zarážející, že internetová celebrita může sníst chráněné zvíře před zraky milionů lidí!“ napsal v reakci jeden z komentátorů. „Tihle nekulturní lovci pozornosti jsou ochotní klesnout hodně hluboko, aby přitáhli sledující!“ uvedl další.
Není jasné, zda na Tizi čeká nějaký trest. Čínským sdělovacím prostředkům řekla, že žraloka získala legální cestou, ale zemědělský úřad v pondělí uvedl, že její tvrzení neodpovídá skutečnosti a že případ vyšetřuje policie.
Čínská státní média už dlouho vedou válku proti virálním videím, v nichž vystupují většinou mladé dívky konzumující obrovské množství jídla, a která jsou známá pod korejským slangovým výrazem mukbang. Livestreamové platformy už několik let slibují, že zruší účty propagující nadměrné přejídání a plýtvání potravinami.