Po rozhodnutí amerického nejvyššího soudu bylo zrušeno právo na potrat v celých Spojených státech do 24. týdne těhotenství. Jednotlivé státy tak o pravidlech interrupce rozhodují samy. V Ohiu se tak do svízelné situace dostala desetiletá dívka, která byla znásilněna. Tamní úřady jí po kontroverzní změně zákonů potrat zakázaly. Dívka podstoupí lékařský zákrok v jiném státě.
Případ mladičké oběti vyvolal na sociálních sítích obrovské pobouření. Pouhé tři dny po rozhodnutí soudu měla gynekoložka z Indianapolis Catilin Bernardová telefonát od kolegy z Ohia. Právě v tomto státě zákonodárci odebrali ženám právo na interrupci po šestém týdnu od početí. Znásilněná dívka přišla do ordinace šest týdnů a tři dny od chvíle, kdy otěhotněla, jak píše web Newsweek.
Někteří republikánští zákonodárci se rozhodli pro zákaz potratů v takto rané fázi kvůli tomu, že je prý už možné detekovat tlukot srdce. Lékařští odborníci však argumentují tím, že o tlukotu srdce v té chvíli ještě nemůže být řeč, spíše lze jen nalézt místo, kde se srdce nakonec vytvoří.
Vězení kvůli interrupcím? Budeme v šoku, až se to stane první ženě, varuje Biden
Nedávné zrušení federálního práva na interrupci, které přineslo rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, může mít závažné následky. Americký prezident Joe Biden varoval, že kvůli takzvané potratové turistice může Američankám hrozit i vězení. „Myslím si, že mnoho lidí nevěří, že se něco takového bude dít. Ale ono bude,“ řekl Biden během svého viedohovoru s některými demokratickými guvernéry.
Berndardová proto dívce, které nebylo umožněno podstoupit potrat v Ohiu, zařídila požadovanou proceduru v Indianě. Být to jen o chvíli později, musela by zřejmě odmítnout. V Indianě je totiž jednání o potratech naplánováno na 25. července. Tamní kliniky nyní čelí náporu jinde odmítaných žen požadujících interrupci.
„Neumím si představit, že během pár týdnů se může něco podobného stát i u nás a my nebudeme smět provést interrupci,“ konstatovala zklamaná Bernardová.
Generální prokurátor Severní Karolíny Josh Stein patřící k demokratům neskrýval obrovské zklamání, že potrat u takto mladé holčičky byl v Ohiu odmítnut a musela kvůli němu cestovat do jiného státu. „To je šílené, vždyť je jí 10 let!“ napsal na Twitteru.
Uživatelka pod názvem Mama Kin na sociální sítě napsala: „Jak je sakra přijatelné nutit 10letou dívku, která přežila znásilnění, nosit potomka násilníka a připravit rodinu o možnost ušetřit její tělo a mysl traumat? Je jí 10! Potrat je lidské právo!“ napsala do příspěvku na Twitteru.
Změna po půl století
Potraty jsou v USA dlouhodobě citlivé téma. Zčásti za to může početná konzervativní politická základna, zčásti i velký počet věřících lidí. Od roku 1973 legislativa povolovala potraty na federální úrovni. Stalo se tak po soudním vítězství Američanky Normy McCorveyové, která byla znásilněná a žádala potrat. Ačkoli vydobyla pro ženy v USA právo na potrat, sama dítě porodila, protože soud trval příliš dlouho.
Rozhodnutí z roku 1973 teď zvrátil Nejvyšší soud USA. Pro zákaz potratů se vyslovilo pět soudců proti čtyřem. Otázku potratů si tak bude moci řešit každý stát USA po svém. Nejméně v sedmi z nich budou teď moci úřady zákaz potratů právně vymáhat. Kontroverzní rozhodnutí rozvířilo svrchní patra americké politiky a v zemi je to teď téma číslo jedna. A nejen ve Spojených státech se pořádají masivní protesty.