Často je slyšet názor, že mužský a ženský fotbal se nedá srovnávat a zkrátka jde o dvě různá odvětví. V mládežnických kategoriích se zejména dříve stávalo, že holky hrály společně s kluky, protože neměly svůj tým. V Nizozemsku se však nově obě pohlaví namixují i v dospělých A-týmech.
Profesionalita ženského fotbalu v posledních letech narůstá. Hráčky podepisují čím dál tím lukrativnější kontrakty, a to zejména v anglické elitní soutěži.
K tomu, aby se herní kvalita fotbalistek zvyšovala, má přispět historický krok nizozemského fotbalového svazu KNVB. Ženy mohou nově nastupovat i v elitních dospělých týmech klubů z nižších soutěží.
„Doteď byl smíšený fotbal možný v mládežnických kategoriích v celém Nizozemsku. Nicméně jakmile ženy dosáhly seniorského věku, musely si vybrat mezi tím, jestli hrát ženskou ligu, anebo nastoupit v B-týmu,“ uvedl v prohlášení Jan Dirk van der Zee, ředitel amatérského fotbalu v asociaci KNVB.
Holky mohly v Nizozemsku hrát s kluky už od roku 1986, ale pouze do věku 12 let. O devět let později děvčata mohla nastupovat i za starší kategorie, ovšem pouze ty „horší“ s označením B-tým. Později zmizelo omezení na „béčko“ a všechny juniorské týmy pro ně byly otevřené. Teď přichází další posun.
„Na základě nedávného výzkumu už nevidíme důvod, proč bychom se měli držet dočasného systému, je třeba se rozhodnout pro rovnost a rozmanitost. Chceme, aby si dívky a ženy našly ideální místo ve fotbalovém prostředí na základě svých kvalit a ambicí,“ podotkl Dirk van der Zee.
Součástí onoho výzkumu byla výjimka pro 19letou hráčku Ellen Fokkemaovou – ta dostala speciální povolení, aby nastupovala za klub VV Foarut, který působí ve čtvrté nizozemské lize. „Hrála jsem s kluky od svých pěti let, později mě mrzelo, když už to najednou nebylo možné,“ uvedla loni v srpnu fotbalistka na začátku experimentu. „Je to trochu výzva, ale skrze to jsem ještě více natěšená. Těžko říct, jak to půjde, ale jsem šťastná, že se vůbec něčeho takového můžu účastnit,“ dodala.
Příliš času na hřišti si Fokkemaová neužila, protože vinou koronavirové pandemie byly amatérské soutěže v Nizozemsku po sedmi zápasech pro sezonu 2020/2021 zrušeny. V dalším ročníku by už však mělo být nové pravidlo k vidění naplno.
Jak je to s prolínáním mužů a žen ve fotbale v ČR?
V České republice má fotbalistka možnost hrát s chlapci za všechny kategorie do 16 let, přitom může být o rok starší. Elitní tuzemské kluby nicméně mají pro děvčata speciální družstva už od velmi útlého věku.
Dříve tomu tak nebylo, a tak poměrně dost současných českých reprezentantek zažilo éru, kdy na trávníku poměřovaly síly s opačným pohlavím. Například Lucie Voňková v loňském rozhovoru pro CNN Prima NEWS zmiňovala, že coby hráčka Teplic neměla s mužským prostředím problém.
„Za sebe mohu konstatovat, že jsem narazila na opravdu skvělou partu kluků. I vedení Teplic bylo opravdu velmi dobré. Byli to právě kluci, kdo mě naopak bránil. Když někdo přišel ve stylu: ‚Hele, oni tam mají holku,‘ reagovali slovy: ‚Počkejte, ona vám to ukáže, uvidíte, jak je dobrá.‘ Nějaké urážky… mně to nijak nevadilo. Jsem dost cílevědomá, a když za něčím jdu, nekoukám nalevo ani napravo. Toho jsem se držela i v mládí a dotáhla jsem to do velkoklubů,“ řekla Voňková.