Kdysi hlavní aktér českých vlád a strana, z níž pocházela řada premiérů. Nyní politická strana, která po sérii volebních debaklů ztrácí zastoupení i v Poslanecké sněmovně. Sociální demokracie, nejstarší česká politická strana, míří poprvé v dějinách samostatné České republiky pryč z dolní komory a i její další působení v dosluhující vládě je v tuto chvíli nejasné.
Debakl, politika je krutá, zaplatili jsme za účast ve vládě. I takové hodnocení zaznívalo v sobotu po sečtení volebních lístků z řad sociálních demokratů. Pád ČSSD ale začal již před několika lety.
Po volbách v roce 2017, kdy získala pouze 15 poslanců, neuspěla sociální demokracie ani loni ve volbách do třetiny Senátu. Neobhájila tehdy žádný z deseti mandátů. Neúspěch zaznamenala i v loňských volbách do zastupitelstev krajů. Ztratila nejvíce křesel, když přišla o 88 zastupitelů a nyní jich má pouze 37. Rok před tím ztratila i zastoupení v Evropském parlamentu.
Jedná se přitom o stranu, která se po sametové revoluci s ODS střídala ve vedení českých vlád a která generovala ministerské předsedy. Ještě předchozí dvoje sněmovní volby v letech 2010 a 2013 ČSSD vyhrála. Toto střídání ODS a ČSSD v sestavování vlád ukončilo až vítězství hnutí ANO ve volbách v roce 2017.
Nejsilnější byla sociální demokracie v roce 2006, kdy získala ve volbách 32,32 %. Skončila ale druhá za ODS a na tvorbě kabinetu se nepodílela. Skutečným největším vítězstvím byl její výsledek o osm let dříve. V roce 1998 porazila ODS s 32,31 % a sestavila jednobarevnou vládu.
Hamáček rezignoval
Předseda sociální demokracie Jan Hamáček, který stranu převzal v únoru 2018, v sobotu oznámil rezignaci. Předsednické křeslo přitom obhájil letos na jaře, když porazil tehdejšího ministra zahraničí Tomáše Petříčka.
KOMENTÁŘ: Rudá tlupo, dobře ti tak, padni na dno. Komunisté jsou ze hry
Pád komunistů měl přijít mnohem dřív, i tak ovšem znamená obrovsky důležitý moment. Nic nedokáže smazat jejich historickou vinu, některé jizvy se už nikdy nezhojí. Letošní volební fiasko KSČM navíc samo o sobě neznamená, že bude v téhle zemi líp. Kdo však netrpí masivní ztrátou paměti, musí z něj mít radost.
Ještě pár hodin před definitivními výsledky voleb Hamáček říkal, že věří kampani ministryně práce Jany Maláčové v Praze, která by podle něj stranu do dolní komory mohla dostat. Dvojkou na pražské kandidátce socdem byl někdejší předseda Strany zelených Matěj Stropnický. Stropnický a Maláčová si v kampani přezdívali Hustá dvojka.
Doufám, že se ČSSD do Sněmovny vrátí
„Přeji si, aby sociální demokracie chytla druhý dech a za čtyři roky se do Sněmovny vrátila,“ ohlásil v sobotu Hamáček. To se zatím povedlo pouze lidovcům. Pod vedením Pavla Bělobrádka znovu usedli do poslaneckých lavic po volbách v roce 2013, když tři roky před tím neobhájili žádný mandát.
Jasná zatím není ani role ČSSD v dosluhující vládě, která zůstane u moci, dokud nebude ustavena nová, vzešlá z říjnových voleb. Premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotu večer řekl, že zatím není schopen odpovědět na to, zda bude chtít pokračovat ve vládě s ČSSD do ustavení nového kabinetu. Z telefonátu s Hamáčkem podle Babiše vyznělo, že by předseda sociálních demokratů pochopil, pokud by tomu tak nebylo.
Z dolní komory mizí poprvé i KSČM
ČSSD nicméně není jediná levicová a tradiční česká politická strana, pro kterou znamenají tyto sněmovní volby debakl. Ve Sněmovně už nezasedne ani KSČM. Ani komunisté nepřekročili pětiprocentní hranici pro vstup do dolní komory.