reklama

KOMENTÁŘ: Rudá tlupo, dobře ti tak, padni na dno. Komunisté jsou ze hry

Pád komunistů měl přijít mnohem dřív, i tak ovšem znamená obrovsky důležitý moment. Nic nedokáže smazat jejich historickou vinu, některé jizvy se už nikdy nezhojí. Letošní volební fiasko KSČM navíc samo o sobě neznamená, že bude v téhle zemi líp. Kdo však netrpí masivní ztrátou paměti, musí z něj mít radost.

reklama

Míval jsem jako puberťák poťouchlý zvyk. Kdykoliv jsem v Praze kráčel ulicí Politických vězňů kolem sídla KSČM, nezapomněl jsem si odplivnout. Bylo to ode mě tak trochu směšné a tak trochu pozérské, bůh ví, co víc. Najednou ale zjišťuju, že člověk se klukovského furiantství úplně nezbaví ani po čtyřicítce. Když totiž pozoruju, že se komunisté 32 let po sametové revoluci poprvé ocitají mimo Sněmovnu, mám chuť se chovat zase jak v sedmnácti.

Poťouchle.

Smát se. Křičet.

Křičet nahlas, křičet do světa: „Dobře vám tak! Už včera bylo pozdě!“

Nepovažuju komunisty za normální, legitimní stranu; byť si tady na to všichni od roku 1989 neustále hrajeme. Skandálně. Nepochopitelně. Pokrytecky. Bez špetky úcty ke všem, jimž KSČ v téhle zemi tolik ublížila. Jakkoli svým způsobem chápu všechny nabízející se protiargumenty, komunisté se měli dávno zakázat. Jako symbolický akt vyrovnání se s bolavou minulostí to bylo prostě nezbytné.

Polistopadové počínání téhle strany, vyšperkované ve svém názvu jedním alibistickým písmenem M navíc, lze označit za hanebnou drzost. Nikdy se pořádně nedistancovala od zvěrstev, která se tu jejím jménem 40 let děla. Své někdejší zločiny naopak nezřídka bagatelizovala, sem tam dokonce oslavovala. Že tu Andrej Babiš několik let vládl jen zásluhou komunistické podpory, je prostě neslýchané.

Takže znovu: „Dobře vám tak!“

Za tu téměř půlstoletou bezmoc.

Za to, že jste povýšili zupáctví, hulvátství a buranství na ctnost.

Za to, že se toho pořád strašně těžko zbavujeme.

Za špiclování, fízly, ostnatý drát, modřiny po obušcích.

Za veškerou prolitou krev.

Za stovky mrtvých na hranicích.

Za miliony ponížených.

Za Heliodora Píku, Miladu Horákovou, pátera Toufara, mnoho a mnoho dalších.

Za Jana Patočku a Pavla Wonku; neboť lidé kvůli rudé tlupě umírali i v 70. a 80. letech, byť si normalizaci zpětně idealizujeme u sledování Chalupářů a komedií s Menšíkem.

Za oči Jana Wericha při podepisování Anticharty.

Volby 2021 v jasných otázkách a odpovědích

Zajímají vás konkrétní body z programů politických stran, ale nechcete se probírat stovkami stránek? Redakce CNN Prima NEWS vybrala hlavní témata za vás.

Programy stručně

Za mou prababičku, kterou jste v 50. letech zavřeli do lágru. Za mého dědu, jehož jste poslali k pétépákům.

Za to, jak podřadně jsme se všichni cítili, když jsme po roce 1989 poprvé vyjeli na Západ.

Za zplundrovanou zemi.

Ale i:

Za všechny ty levicové intelektuály a nezištně smýšlející komunisty první poloviny 20. století, které k vaší ideologii přitáhla bída či Velká hospodářská krize a kteří by se nějakých gulagů nebo sadistických estébáků nenadáli.

Za válečné hrdiny typu kapitána Otakara Jaroše, jejichž chrabrost jste si přivlastnili, byť komunismus vůbec neměli v lásce.

Za dvacetileté mouly a mamlasy, kteří se i dnes nachytávají na vaši dávno zkompromitovanou rétoriku a vůbec při tom netuší, jak strašně moc jsou k smíchu.

Za to, že jste svým spojenectvím s oligarchou Babišem zradili i sami sebe, své myšlenky.

Dobře vám tak!

Dalo by se to jistě celé napsat vznešeněji, snad s citováním osobní zpovědi Karla Čapka Proč nejsem komunistou. Ne, neudělám to, nezasloužíte si to.

A na výrazu rudá tlupa trvám.

Až půjdu příště ulicí Politických vězňů, neodplivnu si. Spíš se pousměju. A smát se budu tak dlouho, než budete v otázce věcí veřejných zhruba tak důležití, jako Spolek pro hubení hrabošů.

Než padnete na samé dno, kam vzhledem ke svým hříchům patříte.

Tagy:

Hlavní zprávy

Alžběta II. sepsula světové lídry kvůli klimatu. Dráždí mě, když jen mluví a nic nedělají

Velká Británie bude koncem října hostit klimatický summit OSN COP 26, kde světoví lídři každoročně hledají řešení, jak se vypořádat s globálním oteplováním. Jenže královna Alžběta II. se obává, že politici, jejichž země patří mezi největší znečišťovatele, na summit vůbec nepřijedou. Královna proto lídry sepsula při návštěvě parlamentu ve Walesu.

Sledujte nedělní Partii: Kdy vznikne nová vláda? Dorazí Havlíček, Vondra i Fiala z SPD

Kdy budeme mít novou vládu? Nejen to bude téma nedělní Partie. Hosty budou Karel Havlíček z Hnutí ANO, Alexandr Vondra z ODS, Radim Fiala z SPD a Martin Jiránek z Pirátské strany, jeden z kandidátů na obsazení funkce ministra průmyslu a obchodu. Jakou roli sehraje zdraví prezidenta republiky? Ve druhé části diskuse se zeptáme současného a bývalého předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Milana Štěcha. Sledujte od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

Jednání lidí v Zemanově okolí působí jako boj o čas, myslí si senátor Oberfalzer

Senátor Jiří Oberfalzer (ODS) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS řekl, že jednání lidí v okolí prezidenta Miloše Zemana působí jako boj o čas. „Čtvrteční vystoupení jeho manželky mi přišlo lidské a uvěřitelné. Hlavní sdělení bylo, aby byl Zeman v klidu a mohl se uzdravit. Lze si ho ale vysvětlit i tak, že kancelář prezidenta chtěla podtrhnout blokaci informací,“ konstatoval.

Den před koncem lákala Bohemia Energy zákazníky. O peníze nepřijdete, vzkazuje lidem

Skupina Bohemia Energy se ohradila proti zprávám o svém krachu. Všem svým závazkům prý dostojí a lidé o své peníze nepřijdou, vzkazuje společnost veřejnosti. „Ke krachu ani insolvenci v žádném případě nedochází,“ uvedla tisková mluvčí energetické skupiny Hana Novotná. Na přechodu odběratelů k dodavateli poslední instance to podle Energetického regulačního úřadu nic nemění.

reklama

Domácí zpravodajství

Preventivní testy na covid od prosince nebude hradit stát. Mění se i podmínky karantény

Aktualizováno

Preventivní testy na COVID-19 by se mohly přestat hradit z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince, bude to navrhovat ministerstvo zdravotnictví, řekla v pátek novinářům hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Testy zůstanou zdarma pro děti do 12 let. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) budou i další výjimky, například pro lidi, kteří už mají první dávku očkování. Ministerstvo rovněž navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo možné po sedmi dnech ukončit negativním testem.

reklama