Odmítla respektovat pravidla, tak si musela vystoupit. Policie vyvedla na Slovensku z vlaku ženu, která si i přes opakované výzvy odmítla nasadit roušku. Cesta z Bratislavy do Košic tak pro ni skončila předčasně. Přepravce i policie si za zákrokem stojí, na Slovensku se však rozhořela debata, zda byl v pořádku.
„Tady máte zpět občanský průkaz. Jsou dvě možnosti. Buď si dáte roušku a pojedete dále do Martina, nebo se to bude řešit jinak. Strojvedoucí nám řekl, že jsou interní předpisy železnic, které nám umožňují vykázat cestujícího, pokud je nedodržuje,“ uvedl policista ve videu zveřejněném na sociální sít.
Na tom je dále vidět, že si žena odmítá roušku vzít. A tak policisté zakročili. Posbírali její věci a ženu na nejbližší stanici z vlaku vyvedli. Záběry už z internetu zmizely. Přesto stačily rozpoutat debatu nad přiměřeností policejního konání.
„Policie přijala oznámení o ženě, která si odmítla zakrýt horní cesty dýchací ve vlaku směřujícího z Bratislavy do Košic. Na stanici ve městě Piešťany se hlídka spojila se strojvedoucím konkrétního rychlíku. Ten uvedl, že na základě interních předpisů se při jejich nedodržování dovoluje osobu z vlaku vyloučit,“ popsala pro Topky.sk policejní mluvčí Zlatica Antalová.
Dodala, že policisté ženu opakovaně vyzývali, ale ta odmítala. „Při služebním zákroku nedošlo ke zranění žádné osoby. Podle zákona chtěli policisté řešit přestupek na místě blokovou pokutou, což žena odmítla. V takových případech policisté věc postupují k projednání na příslušný úřad veřejného zdravotnictví,“ informovala Antalová.
Tento případ je podle slovenské policie ojedinělý, lidé si většinou po upozornění ochranu dýchacích cest nasadí. „V případě, že si osoba nadále odmítá roušku nasadit, jsou policisté oprávněni uložit blokovou pokutu. Policie však řeší každý případ individuálně, vzhledem k okolnostem a závažnosti přestupku,“ upřesnila mluvčí.
Vyvedení je až krajní řešení
Přepravce potvrdil, že interní předpisy nařizují cestujícím mít během cesty nasazenou roušku nebo respirátor. Podle mluvčího společnosti Tomáše Kováče může v takovém případě požádat strojvedoucí o asistenci policii, samotný personál totiž pokuty rozdávat nemůže.
„V roce 2020 jsme zaznamenali 105 incidentů, kdy cestující ignorovali hygienická opatření. Letos jsme dosud zaznamenali 54 případů ignorování protiepidemických opatření cestujícími, z toho 13 případů bylo řešeno vyloučením z přepravy,“ vypočetl Kováč.