Britský hudebník Roger Waters, který se proslavil působením v kapele Pink Floyd, v rozhovoru s novinářem Glenem Greenwaldem vyjádřil pochybnosti nad útokem Hamásu ze 7. října. Podle něj není jasné, co přesně se v Izraeli stalo. Zároveň vyzval k rovnoprávnosti pro všechny a popřel, že by byl antisemita.
„Proč Izrael nevěděl, co se stane? Jak je to možné? Pořád o tom přemýšlím. To jeho armáda v těch deseti nebo jedenácti táborech neslyšela výbuchy? Zdá se to být velmi podezřelé,“ uvedl v rozhovoru s novinářem Glenem Greenwaldem zakladatel skupiny Pink Floyd.
K TÉMATU: Hlavy na kůlu i zákaz vstupu muslimů. Jak kandidáti v USA reagují na válku v Izraeli?
Greenwald se následně dotázal, jestli je možné útok ze 7. října, při němž měl Hamás na jihu Izraele zabít 1 400 lidí, většinou civilistů, a přes 240 občanů unést do Gazy, nějak ospravedlnit. „Ještě přesně nevíme, co se tam stalo. Je ale oprávněné bránit se okupaci? Máme ženevské konvence – ty právně a morálně zavazují klást odpor. A okupace probíhá už od roku 1967,“ sdělil Waters s odkazem na šestidenní válku, při které Izrael Pásmo Gazy získal pod svou kontrolu.
PŘEHLEDNĚ: Židy do plynu či Mnichov 1972 aneb Nejodpornější projevy na propalestinských akcích
Zatímco některé propalestinské protesty v západních zemích lze označit za pokojné, na dalších akcích účastníci místo solidarity s civilisty v Gaze otevřeně či skrytě hovoří o nenávisti vůči Židům, nebo dokonce vyzývají k jejich likvidaci. Redakce CNN Prima NEWS vybrala nejhorší verbální i neverbální projevy, s nimiž se svědek propalestinských akcí na Západě mohl setkat.
Zároveň zdůraznil, že válečné zločiny odsuzuje. „Četl jsem zprávy, které uváděly, kolik lidí bylo během útoku na Izrael zabito. U prvních 400 šlo o příslušníky izraelské armády – v takovém případě nejde o válečné zločiny. Celá situace je zastíněná tím, že si Izraelci vymýšlejí příběhy o stínání hlav nemluvňat. Dokonce přiměli prezidenta Spojených států tvrdit, že viděl dokazující fotografie,“ pronesl Waters.
Zareagoval i na obvinění z antisemitismu ze strany části veřejnosti kvůli jeho kritice Izraele a údajnému upřednostňování palestinských životů. „To je absolutní nesmysl. Věřím v rovná lidská práva na celém světě bez ohledu na etnickou příslušnost, náboženství nebo národnost,“ konstatoval Waters. Dodal, že na světě je jen jeden člověk, který může tvrdit, jestli je antisemita. „Jsem to já sám. Myslíte si, že bych nevěděl, kdybych jím byl?“ ptal se.
Zdechovský psal o duševním zdraví
Watersovy výroky na sociální síti X okomentoval český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). „Spoluzakladatel Pink Floyd Roger Waters zpochybňuje masakr Židů, když tvrdí, že nevíme, co se tam stalo. Pak je možná dobré se ptát na duševní zdraví nebo jeho trestní odpovědnost. Protože stejně idiotsky by znělo, pokud by tvrdil, že nevíme, co se vlastně stalo v Osvětimi,“ napsal Zdechovský.
Britský zpěvák je svými kontroverzními výroky známý. Loni napsal otevřený dopis manželce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, v němž obvinil tamní „extrémní nacionalisty“, že přivedli zemi „na cestu do zničující války“. Kritizoval také Západ za dodávky zbraní Ukrajině a NATO za „provokace Ruska“. Ukrajinský web Mírotvůrce následně zařadil Waterse na „černý seznam nepřátel Ukrajiny“. Podle něj se podílí na šíření ruské propagandy a zpochybňuje, že Krym je součástí Ukrajiny. V minulosti Waters také označil Izrael za „stát apartheidu“, pranýřoval podporovatele brexitu a vyjádřil opovržení nad americkým exprezidentem Donaldem Trumpem.
Letos v květnu se Waters dostal do hledáčku německé policie kvůli možnému šíření nenávisti proti určité náboženské, národnostní nebo etnické skupině. Na jednom ze svých koncertů vystoupil v černém kabátu s červenou páskou na paži. Tento kostým podle policie připomínal uniformu, jakou nosili důstojníci nacistické organizace SS.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Izrael chystá revoluční houbovou bombu, v tunelech má její pěna vyvolat chaos. Jak funguje?