Z 50tisícové půjčky exekuční horor za 800 tisíc. Paní Miroslava skončila s případem u soudu

Ze dne na den přišla paní Miroslava o domluvenou práci a zůstala úplně bez peněz. Z následné půjčky se nakonec stala 800tisícová exekuce.

Příběh mladé ženy s exekucí

Na začátku půjčka 54 tisíc korun, na konci exekuce na skoro 800 tisíc korun. I tak může vypadat lichva. Redakce CNN Prima NEWS vám představí příběh mladé ženy, který se dostal do soudní síně. Právě tam označila soudkyně takto drahé půjčky za společensky nebezpečné a exekuci zastavila. Podobných sporů mohou být i desítky tisíc.

Ze dne na den přišla paní Miroslava o domluvenou práci a zůstala úplně bez peněz. „Nájem, složenky, nevěděla jsem, co s tím,“ uvedla. Neměla na zaplacení běžných výdajů, proto si vzala půjčku. „Normálně jsem platila splátky tři nebo čtyři měsíce, poté jsem to už zkrátka nezvládla. Za týden od první nezaplacené splátky mi začaly chodit výhrůžně SMS, že to dají na trestní oznámení za úvěrový podvod,“ pokračovala.

Pracovní benefity čeká změna. Před krizí pomohou lidem s bydlením a energiemi

Vysoké ceny energií a drahé náklady na bydlení nutí firmy přehodnocovat poskytování benefitů. Zatímco do nedávné doby nebyly výjimkou různé příspěvky na volný čas nebo pracovní pomůcky, nyní se objevují benefity na pomoc s běžnými životními náklady. Společnosti se tak snaží tlumit dopady vysoké inflace a nabízejí svým zaměstnancům bezúročné půjčky či příspěvky na pořízení vlastního bydlení.

Úroky a pokuty byly obrovské. Z 50tisícové půjčky se stala exekuce za skoro 800 tisíc korun. „I kdybych denně poslala 500 korun, oni mi to navýší o 600 korun,“ mínila Miroslava. Příběh se v roce 2020 dostal k soudu. Celý spor trval včetně odvolání rok a půl.

Soud exekuci zastavil a dlužnice musí zaplatit původní půjčku a obvyklé úroky, tedy asi 100 tisíc korun. Soudkyně označila poskytování půjček s úroky ve stovkách procent za společensky nebezpečné a de facto obchod s chudobou.

Podobných případů je řada

Roční úrok, který paní Miroslava měla u půjčky sjednaný, vycházel na 130 procent. Například poplatek za půjčku vycházel na 44 tisíc korun. „Těchto případů byla celá řada. Je to takový dluh z minulosti, kdy spotřebitelský úvěr nebyl regulován,“ podotkl prezident Exekutorské komory ČR Jan Mlynarčík.

Zákon už takové jednání nedovoluje. Jenže počet těch, kteří mají obrovskou exekuci na relativně malou částku, může být obrovský. „Pokud jde o ty nemravné úroky a smlouvu, tak se jedná o desítky tisíc sporů,“ uvedl advokát Petr Němec.

Ředitel Poradny při finanční tísni David Šmejkal lidem, kteří řeší vysokou exekuci na nízkou jistinu doporučuje, aby se obrátili na dluhovou poradnu. „Poradci situaci zhodnotí a poradí,“ dodal. Paní Miroslava dodala, že byla „mladá a blbá“. „Prostě nájem, co máte dělat ze dne na den. Potřebujete se živit,“ uzavřela.

Celé Hlavní zprávy si můžete poslechnout i jako podcast:

Tagy:
soud půjčka CNN Prima NEWS úrok exekuce Exekutorská komora České republiky