Velká americká města se potýkají s rostoucí chudobou a nárůstem kriminality
Velká americká města se potýkají s rostoucí chudobou a nárůstem kriminality. S tím, jak pandemie zhoršila podmínky pro život, přišlo mnoho lidí o práci i o bydlení. Rostoucí počet bezdomovců v ulicích pak nahrává obchodu s drogami.
Pět kilometrů dlouhá Kensington avenue ve Philadelphii je přehlídkou zoufalých existencí a zmaru. Čas od času sem radnice pošle úklidové čety. Během pár dní jsou ale bezdomovci zase zpátky. Policisté se sem odváží zřídka. Čemu se tu daří, je obchod s drogami. Denně se zde prodá zboží za 60 tisíc dolarů, tedy přes milion korun.
Bezdomovců v Praze přibývá. Jsou mezi nimi i lidé, kteří měli normální práci a bydlení
Bezdomovců v Praze přibývá. Mnohdy se jedná o lidi, kteří měli normální práci i bydlení, upozorňuje antropolog Petr Vašát. Zvyšující se počet lidí na ulici potvrdil v pořadu 360° také Ivan Douda, psycholog nadace Drop In. Je potřeba zlepšit komunikaci a spolupráci, shodli se se starostkou Prahy 5 Renatou Zajíčkovou (ODS) a starostou Prahy 1 Petrem Hejmou (STAN) ve vysílání CNN Prima NEWS.
„Je to tu zamořené lidmi, kteří si vaří heroin na rohu ulice. Nemůžeme se jich nijak zbavit, často se tu střílí,“ popisuje majitel nedalekého obchodu Andrew Fitter. Charita zdejším bezdomovcům pravidelně nosí jídlo. Ti o něj ale nemají zájem. „Je to, jako by jim říkali: ‚Jo, klidně tady seďte a užívejte drogy.‘ Vždyť oni to jídlo ani nejedí, válí se to pak tady všude po zemi,“ pokračoval Fitter.
Krádeže jsou jen přestupek
Život ve velkých městech je čím dál obtížnější, a tak se vylidňují. V posledních dvou letech se situace otočila – města jako New York, Los Angeles nebo San Francisco evidují úbytek obyvatel. V sanfranciské čtvrti Tenderloin, která byla známá kulturním životem, nyní úřadují bezdomovci a dealeři.
Kriminalita ve městě se jen za poslední dva roky zvýšila o padesát procent. A to i kvůli novým pravidlům omezujícím policejní represe. „Zatýkáme a hned propouštíme, pořád dokola. Jsou to nejrychleji se točící otočné dveře, jaké znáte. Pachatelé se pořád vracejí. A dobře vědí, že v současném systému jim prakticky nehrozí postih,“ postěžoval si předseda policejních odborů Tony Montoya.
Příklad? Krádeže do 900 dolarů, tedy 20 tisíc korun, se teď posuzují jako pouhý přestupek. „Takže můžete na kamerách vidět lidi, jak s kalkulačkou nebo mobilem v ruce počítají, kolik toho ještě můžou nakrást,“ doplnil ironicky Montoya. I když se Kalifornie letos potýkala s covidovou vlnou i požáry, problémy s rostoucím počtem bezdomovců a drog je teď tím, co její obyvatele trápí nejvíc.
„Dobře, nechte mě pracovat, nechte mě platit daně, ale zajistěte mi pořádek a bezpečnost. A ne, aby mě na každém kroku obtěžoval bezdomovec,“ dodala obyvatelka Los Angeles Michelle Helsethová.
Kvůli pandemii se americké ulice proměnily ve varny a útulky pro bezdomovce. Místní si na situaci stěžují. Zdroj: CNN Prima NEWS
Kvůli pandemii se americké ulice proměnily ve varny a útulky pro bezdomovce. Místní si na situaci stěžují. Zdroj: CNN Prima NEWS