Z berlínského letiště Tegel vzlétlo v neděli odpoledne po 60 letech komerčního provozu poslední letadlo s cestujícími. Letiště na severozápadě německé metropole končí svůj provoz a leteckou obsluhu Berlína plně přebírá nové letiště Willyho Brandta. To je v provozu od soboty minulého týdne. Berlínský starosta Michael Müller nedělní akci označil za historický okamžik plný emocí.
Poslední letadlo z Tegelu, které vypravila francouzská společnost Air France do Paříže, odstartovalo asi v 15:40 hodin a mělo čtyřicetiminutové zpoždění oproti plánovanému odletu.
Výběr francouzských aerolinek byl symbolický, protože první linkový let na Tegel v tehdejší západní části rozděleného velkoměsta uskutečnila rovněž společnost Air France, a to v lednu 1960.
K místu startu poslední letadlo vyprovodila kolona servisních vozidel, jejichž řidiči měli puštěné sirény. Letadlu se dostalo i slavnostní fontány v podobě postřiku od hasičských vozů.
Letiště, které historicky spojuje Berlín a Francii
Rozloučit se přišli mimo jiné berlínský starosta Müller, francouzská velvyslankyně v Německu Anne-Marie Descôtesová nebo šéf německé pobočky Air France Stefan Gumuseli. Descôtesová řekla, že Tegel je součástí společné historie, která spojuje Berlín a Francii.
„Letiště bylo pro nás, Berlíňany, bránou do světa,“ prohlásil Müller, který dnešek označil za historický den. „Je to den plný emocí a vzpomínek a nám všem je z toho úzko u srdce,“ uvedl Müller a dodal, že z brány do světa se Tegel změní v bránu pro vědce z celého světa. Areál by se totiž v budoucnu měl stát vědeckotechnickým a průmyslovým parkem.
Tegel má pro obyvatele metropole nostalgický význam. Po poválečném rozdělení města sloužil jako hlavní letecký uzel západního Berlína. Vznik Tegelu je navíc spjat s blokádou města a význam tohoto letiště ještě vzrostl po uzavření Tempelhofu, což bylo další letiště v někdejším západním sektoru metropole.
Šéf berlínských letišť Engelbert Lütke Daldrup prohlásil, že Tegel vždy ustál leteckou obsluhu metropole. „Za normálních okolností má kapacitu deseti milionů pasažérů ročně. V roce 2019 zde ale bylo odbaveno 24,2 milionu cestujících. Tegel to vydržel a Tegel nám vždy prokázal dobrou službu,“ poznamenal Daldrup.
Lidé odlet sledovali z různých míst metropole
I přes význam Tegelu se ale město kvůli pandemii nemoci COVID-19 nemohlo rozloučit s letištěm tak, jak by si představovalo. Akce pro veřejnost nebyly naplánovány a občané se v neděli nedostali ani na vyhlídkovou terasu, která byla vyhrazena pro novináře a pozvané hosty.
Z hygienických důvodů byl navíc vstup na terasu omezen, aby bylo možné udržet vzájemné rozestupy. Lidé ale odlet sledovali z různých míst metropole, například u příjezdu k letišti nebo z pláží jezera, které leží u ranveje.
V Berlíně jsou rovněž všudypřítomné plakáty s nápisem Danke TXL. Zkratka TXL je kódem Mezinárodní asociace leteckých dopravců pro označení Tegelu.
Ačkoli je nyní Tegel považován za uzavřený, zůstane ještě půl roku v letové záloze. Povolení k provozu zde totiž formálně vyprší ke 4. květnu 2021. V neděli se ale na Tegelu symbolicky zhasínají světla.