Ceny zemního plynu lámaly v tomto týdnu rekordy. Evropská unie z toho může obviňovat pouze sama sebe, vzkázal do Bruselu ruský prezident Vladimir Putin. Situaci na evropském trhu by prý výrazně zklidnilo spuštění plynovodu Nord Stream 2. Ten má být ale zprovozněn nejdříve ve druhé polovině roku 2022.
Cena zemního plynu vystoupala na evropském trhu v tomto týdnu na 800 procent úrovně ze začátku letošního roku. V pátek se sice situace zklidnila, ale plyn se na rok starou úroveň nevrátil ani zdaleka. Navíc už pátým dnem v řadě plyn, který do Evropy z Ruska přivádí plynovod Jamal, proudí opačným směrem, než je zvykem. Tedy ze západu na východ – z Německa do Polska.
Putin: NATO považuji za hrozbu. Aliance už dříve lhala o svém rozšiřování na východ
Budoucí kroky Ruska budou záviset na tom, zda se mu podaří zajistit vlastní bezpečnost, upozornil ve čtvrtek 23. prosince ruský prezident Vladimir Putin. Na tiskové konferenci v tomto kontextu zopakoval, že Rusko vnímá jako hrozbu možné rozšiřování NATO na východ a rozmísťování zbraňových systémů poblíž Ruska.
Podle německého operátora Gascade si ruský těžařský gigant Gazprom nerezervoval kapacitu plynovodu ani na sobotu, tedy na první svátek vánoční. Měřicím místem Mallnow na německo-polské hranici obvykle touto dobou proudí 9 až 11 milionů kilowatthodin plynu za hodinu z východu na západ. Nyní je směr toku plynu opačný a z Německa do Polska proudí více než milion kilowatthodin plynu za hodinu.
Putin: V EU se s plynem kšeftuje
Zatímco ze strany Západu se ozývá, že jde o ruský záměr a tlak na urychlení zprovoznění plynovodu Nord Stream 2, Kreml podobná obvinění striktně odmítá. Jenže Vladimir Putin se zároveň nechal v pátek slyšet, že „dodatečné dodávky plynu do Evropy by jeho cenu určitě snížily“. Putin se tak podle agentury Reuters vyjádřil pro ruskou zpravodajskou agenturu RIA.
Ruský prezident už dříve Evropskou unii vyzval, aby plynovodu Nord Stream 2 dala zelenou. Plynovod je po technické stránce připravený, avšak nyní probíhá schvalovací proces, na jehož konci by mělo být udělení souhlasu s jeho zprovozněním. Vše má nyní v rukou německý regulátor Bundesnetzagentur, který způsobilost plynovodu Nord Stream 2 posuzuje. Jenže jasno by mělo být nejdříve ve druhé polovině roku 2022.
Mráz přichází z Kremlu. Rusko přivírá kohoutky plynovodu do Evropy a cena láme rekordy
Dodávky ruského plynu do Evropy plynovodem Jamal se během uplynulého víkendu téměř zastavily. Proudila jím jen asi pouhá desetina obvyklého objemu. Plynové zásobníky v Evropské unii jsou navíc zaplněny jen z necelých dvou třetin. Výrazně pod dlouhodobým průměrem na začátku zimy. Může se tak klidně zopakovat plynová krize, které Evropská unie čelila na začátku roku 2009.
„Evropská unie může obviňovat pouze sebe z politiky, která vede k rekordním cenám zemního plynu,“ uvedl na Štědrý den Vladimir Putin. Podle něho totiž dochází v rámci evropské sedmadvacítky k přeprodeji „laciného ruského plynu“ mezi jednotlivými členy EU za mnohem vyšší ceny.
V zájmu evropských spotřebitelů
Podle ruského vicepremiéra Alexandra Novaka Evropská unie chybovala při zajišťování dodatečných dodávek zemního plynu z Ruska, a to právě v podobě zpožďování zprovoznění plynovodu Nord Stream 2.
„Evropští spotřebitelé mají podle mého názoru velký zájem na tom, aby projekt začal fungovat, zatímco společnosti, které se na něm podílejí, mohly podat dodatečné požadavky v rámci dlouhodobých vztahů na dodávky plynu tímto novým plynovodem,“ řekl Novak ruské státní televizi Rossija-24. Země, které dostávají plyn na základě dlouhodobých dohod, jej získávají podle Novaka mnohem laciněji.