Z jednoho milionu za pár dní na dvě koruny. Kryptoměna luna zažila zdrcující kolaps

Kryptoměnový ekosystém Terra, jehož součástí je token luna, si prožívá klinickou smrt. Hodnota kdysi populární kryptoměny totiž během pár dní sletěla prakticky na nulu. Co dalšího se událo ve světě digitálních mincí? To už prozradí další díl pořadu Aktuality z kryptosvěta ve spolupráci se společností Cryfin.

Ještě na začátku května mohli investoři kupovat kryptoměnu luna zhruba za 80 dolarů (1 880 korun), teď se obchoduje hluboko pod jedním centem. Strmý cenový propad započal osmého května. Kdyby někdo investoval před měsícem do luny milion korun, zbyly by mu na kryptoměnovém účtu zhruba dvě koruny.

Inflační systém v ekosystému Terra byl velmi specifický, což dost možná způsobilo pád celého projektu. Kromě kryptoměny luna v něm totiž operoval dolarový stablecoin UST. Jeho cena se udržovala tím, že investor mohl kdykoli vyměnit jeden token UST za jednu lunu v hodnotě dolaru.

„Minulý týden došlo k náhlému propadu cen UST i luny a výběrům likvidity z lending protokolu Anchor, kde bylo alokováno 75 % UST. Už kolem 5. května začalo docházet k oslabování luny, tedy se zvyšovala inflace, aby udržela cenu UST na jednom dolaru,“ přiblížil Cryfin. Autoři projektu se snažili projekt zachránit poskytnutím likvidity v hodnotě neuvěřitelných 80 081 bitcoinů. To se ale nepodařilo. Po pádu projektu Terra se začalo spekulovat o tom, že mohl být útok cílený.

Těžké časy největší burzy

Kryptoměnový trh nadále čeká na spanilou jízdu grafem vzhůru. Na sníženou výkonnost digitálních mincí tak doplácejí i firmy, které v krypto prostředí působí. Dotklo se to i nejznámější kryptoměnové burzy a směnárny Coinbase.

„Hospodaření Coinbase v prvním kvartálu bylo horší, než se předpokládalo. Výsledkem hospodaření byla čistá ztráta 430 milionů dolarů oproti čistému zisku 840 milionů dolarů ve čtvrtém kvartálu roku 2021,“ uvedl Cryfin.

Pozitivní zprávy z Německa

Poslední týden ale nebyl jen shlukem pro kryptoměny negativních zpráv. Úsměv totiž zazářil na tváři investorů v Německu. Spolkové ministerstvo financí upravilo daňové podmínky pro kryptoměny a pro ty nejznámější to dopadlo dobře.

Občané už nebudou platit daň ze zisku v případě bitcoinu a etherea. Podmínkou je, aby investoři drželi nakoupenou kryptoměnu alespoň rok. V Česku prozatím lidé na podobnou novelu čekají. U nás investoři daní kryptoměny v každém případě.

Tagy:
dolar Německo luna daně Bitcoin pád kryptoměna Česko investor kryptoměny Cryfin Ministerstvo financí České republiky Coinbase

Hlavní zprávy

Zkáza ruských tanků v minovém poli. Video ukazuje efektivní válečnou past Ukrajinců
Ukrajina

Zkáza ruských tanků v minovém poli. Video ukazuje efektivní válečnou past Ukrajinců

Ruskou ofenzivu na východě Ukrajiny výrazně zpomalují protitankové miny. Ty v oblasti rozmístili ukrajinští ženisti. Další zveřejněné video ukazuje ruský tank, který se nechal vlákat do minového pole. Krátce na to následoval masivní výbuch. Na základě pozdějších leteckých snímků je patrné, že nešlo o jediného ruského obrněnce, kterého Ukrajinci v tomto minovém poli zničili.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
09:05

Česko v pátek udělilo dočasnou ochranu 602 uprchlíkům z Ukrajiny,

08:26

Od začátku invaze vypálili Rusové na Ukrajinu asi 3 tisíce raket

07:50

Ruské ozbrojené síly se podle Ukrajiny dále soustředí na obklíčení Lysyčansku

07:33

Ruská federace se snaží získat zpět ztracené pozice u Charkova, píše agentura Unian

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k probírání bude řada, od afér hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Ve druhé části proběhne tradiční velká politická diskuse, které se zúčastní pirátka Olga Richterová, Karla Maříková z SPD, Marek Benda z ODS a za hnutí ANO Patrik Nacher. Partie s datem 3. července navíc bude poslední před letní pauzou, jinak s výjimkou Vánoc vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Tománkové?

Živě
ON-LINE: Munice a protiletadlové systémy. Ukrajina dostane od USA další pomoc za miliardy

Ukrajina obdrží další dodávku zbraní od USA, tentokrát v hodnotě kolem 820 miliard dolarů. V zásilce mají být protiletadlové systémy, ale zejména pak až 150 tisíc kusů dělostřelecké munice. Ta Ukrajincům v posledních týdnech dochází. Ukrajinci v pátek podle místních médií zničili ruské sklady, kde byl mimo jiné ruský dron za miliony dolarů. Rusové bombardovali ukrajinský Hadí ostrov, kterého se předtím po několika měsících vzdali. Kyjev podle doněckých separatistů sabotuje výměny zajatců.

Domácí zpravodajství

Prouza: Babiš měl předsednictví za pojídání chlebíčků. Česko ale může rozdělovat plyn v EU

Předsednictví v Radě Evropské unie je pro Česko svátek, což ovšem nevnímal expremiér Andrej Babiš (ANO), který to pokládal za pojídání chlebíčků, protože cítil politické body. Takto na adresu bývalého předsedy vlády promluvil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Podle něj zanechal Babiš Česko na předsednictví hůře připravené. Prouza kromě toho zmínil, že česká role by mohla být velmi důležitá, protože v nadcházejících měsících se může tuzemsko dostat i do pozice, kdy povede debatu o rozdělování plynu mezi státy EU.

Plameny zachvátily halu v Zápech. Škody budou vysoké, vše se ale obešlo bez zranění

Aktualizováno

Hasiči vyjížděli v pátek k rozsáhlému požáru haly v Zápech u Prahy. Uvnitř byly uskladněné autodíly, včetně propan-butanových lahví a olejů. S ohněm bojovalo 27 jednotek, konstrukce haly se zřítila. Požár se obešel bez zranění lidí, potvrdila reportérka CNN Prima NEWS Eva Jarkovská. Podle starosty obce Vladimíra Vlčka slouží hala jako sklad autodílů pro společnost AD Partner.

Fiala k předsednictví v EU: Velkým úkolem je energetická krize. Leyenová připomněla Havla

Český premiér Petr Fiala (ODS) po setkání k zahájení českého předsednictví Evropské unii (EU) ocenil předešlou práci Francie. Podařilo se jí podle něj udržet jednotu členských států v podpoře Ukrajiny a sankcích. Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová připomněla i v souvislosti s mottem českého předsednictví Evropa jako úkol také slova bývalého prezidenta Václava Havla.