reklama

Za alkohol utratíme více než za armádu. Češi propijí přes 93 miliard korun ročně

Češi v loňském roce utratili za alkoholické nápoje rekordní sumu. Poprvé v historii propili více než devadesát miliard korun. To je skoro o dvacet miliard vyšší suma, než s jakou v roce 2020 hospodařilo ministerstvo obrany. Domácnosti dávají na alkohol třetí nejvyšší podíl v rámci zemí Evropské unie. Před námi jsou už jen všechny tři pobaltské státy. Vyplývá to z aktuálních dat Eurostatu.

reklama

Jestli Čechům něco jde na výbornou, pak je to konzumace alkoholických nápojů. V této disciplíně patříme mezi přední země Evropské unie. Měřeno penězi, které za ně utratíme, nás předčí pouze Lotyšsko, Estonsko a Litva. České domácnosti totiž na pivo, víno nebo lihoviny vydávají 3,4 procenta ze svých rozpočtů. Průměr Evropské unie je přitom jen 1,6, tedy ani ne poloviční.

Kuriózní je ovšem absolutní částka, kterou podle Eurostatu Češi loni za alkohol utratili: 93,5 miliardy korun. Jen pro představu: Jde o sumu, která je skoro o dvacet miliard vyšší, než činil rozpočet českého ministerstva obrany na rok 2020. Češi dokonce propili o 12 miliard více, než kolik poslali státu na financování policie nebo hasičů, kteří spadají do rozpočtové kapitoly ministerstva vnitra.

Ještě před deseti lety to bylo skoro o 30 miliard méně, v roce 1999 jsme za alkohol utratili „jen“ 53 miliard korun. „Češi v současnosti vydávají za alkohol zhruba dvojnásobek toho, co v polovině 90. let, kdy se jejich výdaje za pivo, víno a lihoviny pohybovaly v tehdejších cenách kolem 45 miliard korun,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.

Koronavirus trend nepřeruší

Podle něj také stojí za povšimnutí vývoj již zmíněného podílu výdajů na alkohol na rozpočtech domácností. Ten v roce 1995 činil dokonce 5,4 procenta, do roku 2008 klesl na rovná tři procenta, od té doby se ale opět mírně zvýšil. „Pokles podílu alkoholu na spotřebitelských výdajích lze jen zčásti připsat zdravějšímu životnímu stylu, který dnes Češi nepochybně vedou,“ myslí si Kovanda.

Mnohem více než před 25 lety se totiž dnes stravujeme v hospodách a restauracích. „Loni jsme dle odhadu na základě Eurostatu v těchto zařízeních utratili rekordní sumu takřka 180 miliard korun, tedy zhruba o 100 miliard více než ještě v roce 2000,“ dodal Lukáš Kovanda. Přestože výdaje za restaurace, hospody nebo kavárny narůstají podstatně rychleji než za alkohol, dnes se ve stravovacích zařízeních pije více než dříve.

„Místo lahváče z obchodu si dnes zkrátka častěji zajdeme na ‚jedno‘ do restaurace. Letošní koronavirová krize s tím jistě zamíchá, ale jen přechodně. Po jejím odeznění lze sázet na pokračování popsaného trendu,“ uzavřel hlavní ekonom Trinity Bank.

Tagy:
Zapomeňte na tropy. Zbytek léta bude chladnější, předpovídají meteorologové
Počasí

Zapomeňte na tropy. Zbytek léta bude chladnější, předpovídají meteorologové

Počasí v Česku bude dál proměnlivé a spíše chladnější. Během srpna se mají častěji střídat oblačné a slunečné dny, léto má být podle meteorologů typicky středoevropské. Zbytek letních prázdnin bude zřejmě teplotně průměrný až slabě podprůměrný. Vyplývá to z měsíční prognózy počasí, kterou v pondělí na svém webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Bartoš poráží v motokárách Hamiltona. Internet si střílí ze šéfa Pirátů kvůli Krpálkovi
Sociální sítě

Bartoš poráží v motokárách Hamiltona. Internet si střílí ze šéfa Pirátů kvůli Krpálkovi

Internet zaplavily vtipy na účet předsedy Pirátů Ivana Bartoše. Ten totiž minulý týden v jednom ze svých videí řekl, že si pamatuje, jak se s judistou Lukášem Krpálkem pral v mladších žácích. Sám totiž tento sport do svých 18 let dělal. Jenže nic takového se stát nemohlo. Z Bartoše si udělal legraci i někdejší ministr financí a vášnivý tenista Miroslav Kalousek.

Zmizel šéf organizace, která pomáhá uprchlým Bělorusům. Šel si zaběhat a už se nevrátil

V Kyjevě v pondělí zmizel šéf nevládní organizace Běloruský dům na Ukrajině, která pomáhá Bělorusům prchajícím před represemi ze své vlasti. S odvoláním na samotnou organizaci o tom informují ukrajinská, ruská i běloruská média. Ukrajinská policie podle agentury Reuters potvrdila nahlášené zmizení. Podle Běloruského domu na Ukrajině si šel Vital Šišov ráno pravděpodobně zaběhat a už se nevrátil. Na telefonu je nedostupný.

Tak končí případy sebevražd. Nahrávka zachytila vyhrožování běloruské běžkyni

Na YouTube se dostala zvuková nahrávka, která údajně zachycuje výměnu názorů mezi běloruskou běžkyní Kryscinou Cimanouskou a dvěma sportovními funkcionáři – šéftrenérem národního týmu Jurijem Mojsevičem a zástupcem ředitele Běloruského republikového tréninkového centra pro lehkou atletiku Arturem Šumakem. Nahrávka je zjevně součástí rozhovoru, v němž oba muži dohánějí sportovkyni k slzám a snaží se ji přesvědčit, aby se vzdala účasti na olympiádě a vrátila se domů.

reklama

Domácí zpravodajství

Počítače i obědy pro děti zdarma, méně memorování: Jak chtějí strany změnit školství

Zlepšíme školství. V předvolebních programech to slibují snad všechny strany (kromě ANO, Babišovo hnutí zatím program do sněmovních voleb nepředstavilo). Jak to chtějí partaje udělat? KSČM láká na obědy pro děti zdarma, ČSSD by bezplatně rozdávala počítače a tablety, koalice Spolu chce reformovat vzdělávací programy. Co dalšího by politici chtěli prosadit?

reklama