Chodkyně Anežka Drahotová může startovat na olympijských hrách v Tokiu. Disciplinární komise Českého atletického svazu po pondělním jednání uvedla, že tři roky starý dopingový nález dvojnásobné medailistky z mistrovství Evropy nezpůsobilo užití zakázané látky. Česká výprava do Tokia tak bude mít 116 členů.
Drahotová prohlásila, že pro ni osvobozující verdikt znamená velkou úlevu. „Děkuju všem svým fanouškům, rodině a vůbec všem, kteří ve mě věřili a věří. Pro mě je nejdůležitější pravda a ta je pořád stejná. Svědomí mám čisté, nedopovala jsem a nic jsem neporušila,L řekla ve vyjádření pro média atletka, která ve čtvrtek oslaví 26. narozeniny.
V Tokiu měla útočit na medaili. Sprinterská hvězda ale přijde o hry kvůli marihuaně
Letos v dubnu zaběhla 100 metrů v čase 10,72 a stala se šestou nejrychlejší ženou všech dob. Americká sprinterka Sha'Carri Richardsonová patřila mezi nejvážnější adeptky na zlatou medaili z olympijských her v Tokiu, ovšem na akci pod pěti kruhy musí zapomenout. Před domácím šampionátem užívala marihuanu, za což nyní dostala měsíční trest, a očekávaná sportovní událost v Japonsku se jí tak týkat nebude.
Pozitivní vzorek pocházel podle Antidopingového výboru ČR z 31. července 2018. Krátce poté Drahotová získala stříbro na evropském šampionátu v Berlíně. Podle jejího právního zástupce Jana Šťovíčka šlo o zvýšenou hladinu testosteronu.
Podle komise Drahotová prokázala, že podezřelé hodnoty vznikly přirozenou cestou. Chodkyni proto označila za nevinnou. Česká výprava do Tokia tak bude mít 116 členů.
Změna stravovacích návyků a zdravotního stavu
„Ve vzorcích A a B Anežky Drahotové byly zjištěny změny v poměrech izotopů C12 a C13, což by mohlo být dle článku 2.1 směrnice o boji proti dopingu porušením těchto pravidel. Disciplinární komise ČAS dále konstatovala, že Anežka Drahotová prokázala, že tyto změny nejsou způsobeny vnikem zakázané látky do jejího těla, když vznikly přirozenou cestou na základě změny stravovacích návyků a změny zdravotního stavu,“ uvedl v tiskové zprávě předseda komise Miroslav Ševčík.
„Sportovec, ale i posudky endokrinologů a odborníků z VŠCHT prokázaly neexistenci zavinění nebo nedbalosti, a z toho důvodu není uložen žádný zákaz činnosti, který by jinak připadal v úvahu,“ doplnil Ševčík.
Případ Jastremská. Za dopingový nález tenistky prý může sex, expřítel mluví o úplatku
Loni na jaře nehrála, ale to vinou koronavirové pandemie žádná z tenistek. Ukrajinka Dajana Jastremská ovšem absentuje na kurtech i nyní. Ve chvíli, kdy se její kolegyně chystají v rámci různých antukových turnajů na jeden z vrcholů sezony – grandslam Roland Garros. Mimo dvorce zůstává vinou dopingového nálezu. A celý případ se čím dál tím více zašmodrchává.
Podle dřívějších informací webu iDNES.cz šlo u Drahotové o nesrovnalosti v biologickém pasu. Vzorky se skladují několik let a zkoumají neustále novými způsoby, proto trvalo roky, než se atletka o pozitivním nálezu dozvěděla.
Drahotová už není českou jedničkou
Drahotová v posledních měsících přišla o pozici české chodecké jedničky. Loni v říjnu ji na republikovém šampionátu těsně porazila Tereza Ďurdiaková, která letos v dubnu titul obhájila. Drahotová mistrovský závod v Olomouci nedokončila, do její další přípravy pak zasáhla informace o dopingovém podezření.
Kromě stříbra z Berlína má Drahotová ve sbírce také bronz v závodu na 20 km z ME 2014 v Curychu. Před sedmi lety ovládla juniorské mistrovství světa v Eugene na trati 10 km ve světovém rekordu. O rok dříve se stala juniorskou evropskou šampionkou. V roce 2015 byla osmá na MS v Pekingu, na olympijských hrách v Riu de Janeiru skončila desátá.
Český olympijský výbor nominoval na hry v Tokiu 117 sportovců, z týmu posléze vypadla atletka Zuzana Hejnová. Dvojnásobná mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek v minulém týdnu uvedla, že se po vleklých potížích s achilovkou necítí ve formě.