Za měsíc Česko začne předsedat EU. Co to znamená pro babičku z malé vesnice?

Přesně za měsíc, 1. července 2022, začne Česká republika předsedat v Radě Evropské unie. Podle politiků jde o důležitou a prestižní záležitost pro stát. Jaký to má ale význam pro obyčejné lidi? CNN Prima NEWS oslovila několik europoslanců, aby téma lidem jednoduše vysvětlili. Co předsednictví EU znamená pro babičku z malé české vesnice?

V současné době Evropské unii předsedá Francie. Česká republika od ní „přebere štafetu“ 1. července a předsedat v Radě EU bude až do konce roku 2022.

Začátkem července premiér Petr Fiala (ODS) otevře české předsednictví na společném zasedání vlády a Evropské komise v Litomyšli. Hlavní summit by se měl konat v říjnu na Pražském hradě.

Podle ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN) by měl být věnovaný některému z klíčových témat předsednictví, například energetické bezpečnosti. Vláda chce, aby se jej zúčastnil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, i když Ukrajina není součástí Evropské unie. Záležet bude ale na tom, jak se v zemi vyvine válka.

Mezi pět hlavních politických priorit předsednictví patří podle Fialy i Beka zvládnutí uprchlické krize a poválečná obnova Ukrajiny, energetická bezpečnost, posilování evropských obranných kapacit, strategická odolnost evropské ekonomiky a odolnost demokratických institucí.

Jaký význam má předsednictví pro „obyčejné“ Čechy? CNN Prima NEWS se zeptala některých europoslanců, co podle nich české předsednictví EU znamená pro babičku z malé české vesnice. Podívejte se na jejich odpovědi.

Co předsednictví EU znamená pro babičku z malé české vesnice?

  • Markéta Gregorová (Piráti):

Předsednictví v Radě EU je jedinečná příležitost, jak z pozice českého občana ovlivnit celoevropskou politiku. Osobně pevně doufám, že vláda brzy přijde s nějakým hmatatelným programem pro předsednictví a do debaty vtáhne širší veřejnost.

Pokud paní v Horní Dolní dosud volila politiky, aby se něčemu konkrétnímu věnovali, a oni se tomu pak nevěnovali a vymlouvali se na Brusel, má ta paní teď možnost jim říct: „Počkat, počkat, teď jsem Brusel já.“ Český občan má zkrátka nyní možnost přitlačit svoje volené politiky, aby vynášeli jejich témata na evropské výsluní a udělali z nich předmět politiky celé EU.

  • Veronika Vrecionová (ODS):

Předsednictví je především prestižní záležitostí. Ale pokud jej úspěšně zvládneme, posílí to naší vyjednávací pozici do budoucna o legislativě, která bude pro nás důležitá.

Už během něj budeme moci více ovlivnit projednávaná témata – například v oblasti energetiky – tak, aby energie byla dostupná jak v potřebném množství, tak svou cenou. Což se projeví nejen v ceně elektřiny, ale například i potravin.

  • Jiří Pospíšil (TOP 09):

České předsednictví znamená hlavně schopnost prezentovat ČR před ostatními zeměmi EU a ukázat, na kolik jsme schopní vyjednávat naše národní zájmy v unii. Pokud babička z vesnice má třeba vnuky, kteří chtějí žít ve svobodě a demokracii a v efektivní a funkční EU, tak to dopad může mít, ale české předsednictví pro občany nic konkrétního bezprostředně přímo nepřináší.

Je to o tom, jak se země prezentuje, jak hájí naše národní zájmy a jak hájí naše priority v rámci EU. Priority jsou ale samozřejmě důležité pro všechny občany, i pro tu babičku z vesnice, ale je to nepřímý dopad. Máme-li svobodnou vládu, která hájí dobře naše zájmy, tak to bude mít dopad na kvalitu života v této zemi.

  • Dita Charanzová (za ANO):

Předsednictví Evropské unii pro naši zemi znamená velkou příležitost a výzvu. Příležitost v tom, že máme jedinečnou možnost více ovlivňovat dění v Bruselu, vést všech 27 států a přiblížit jim priority našich občanů.

Je to také příležitost, jak otočit kormidlo českým směrem, jak získat větší podporu pro řešení našich problému. Doufám, že současná vláda toho využije a bude se soustředit na řešení současné krize a na to, jak pomoci domácnostem při skokovém nárustu cen energií a růstu cen potravin.

  • Marcel Kolaja (Piráti):

Myslím, že zcela nejdůležitějším úkolem pro české předsednictví bude hledání kompromisů mezi členskými státy a snaha o udržení evropské jednoty – a to ať už v otázkách uprchlické krize, poválečné obnovy Ukrajiny nebo energetické bezpečnosti v Evropě. Je také dost možné, že energetická situace bude od členských zemí vyžadovat mnohem větší vzájemnou solidaritu než kdy dříve a bude zapotřebí ji mezi nimi podporovat.

Z pozice země, jejíž solidarita byla za dob minulé vlády spíše selektivní, to rozhodně nebude jednoduchý úkol. Máme ale obrovskou šanci tuto reputaci napravit a stát se silným partnerem pro naše evropské spojence. A právě na to bychom se měli soustředit napříč všemi stanovenými prioritami.

  • Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL):

Rohlík bude stát pořád 2,50 koruny. Pro babičku se vůbec nic nezmění. U nás babička ani neví, že předsednictví bude, ale pokud to zaznamená, může být na svou zemi hrdá, že půl roku její představitelé povedou EU.

Předsednictví 2009 a pád vlády

Poprvé a naposledy bylo Česko v čele Rady EU v roce 2009. A to od ledna do července. Během té doby ale země musela řešit několik problémů. Jedním z nich byla ekonomická krize.

Situaci si Češi navíc sami zkomplikovali, když 24. března Sněmovna vyslovila nedůvěru vládě Mirka Topolánka (ODS), která v tu chvíli „padla“. Tehdy se začaly ozývat hlasy, že předsednictví je ohroženo. V květnu ale nakonec usedla nová vláda v čele se statistikem Janem Fischerem, která sklidila pochvalu.

Tagy:
Ukrajina ODS Petr Fiala CNN Prima NEWS Evropská unie Tomáš Zdechovský Brusel Jiří Pospíšil vláda Česko Mikuláš Bek Marcel Kolaja Rada Evropské unie Markéta Gregorová předsednictví Dita Charanzová Veronika Vrecionová

Hlavní zprávy

Hřib přirovnáním Svobody k prasečí chřipce překročil mez. Může ho to stát místo, říká expert
360°

Hřib přirovnáním Svobody k prasečí chřipce překročil mez. Může ho to stát místo, říká expert

Mezi představiteli koalice Spolu, která vyhrála volby v Praze, panuje většinová shoda na tom, že by chtěli koalici v hlavním městě složit na základě vzoru vládní pětikoalice. V médiích se však diskutuje, zda takové spolupráci nebudou škodit spory mezi lídrem Spolu Bohuslavem Svobodou (ODS) a dosavadním pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti), kteří si šli během kampaně tvrdě po krku. Profesionální vyjednavač Radim Pařík v pořadu 360° mimo jiné radil, co by oba politici měli udělat, aby mohla koalice bez problému vzniknout.

Infobox
sledujeme živě
23:46

Volební on-line přenos pro dnešek končí. Děkujeme za pozornost.

23:20

Vítězové a poražení voleb: Slaví Novotný či Vandas. Neuspěl Špidla, v cílové rovince padl Váňa

23:01

Prachatická ODS jedná o pětikoalici, starostou chce být poslanec Jan Bauer

22:50

Devět perliček senátních voleb: Největší smolař i neuvěřitelné stranické přestupy

Meloniová míří na vrchol. Parlamentní volby v Itálii jasně ovládl pravicový blok

Aktualizováno

Pravicový blok jasně zvítězil v neděli v italských parlamentních volbách i podle předběžných propočtů, které zveřejňují italská média. Favorizovaná aliance si podle televize přišla na zhruba 43 procenta hlasů. Jasné vítězství aliance pravicových stran předvídaly i první odhady založené na průzkumech mezi voliči. Středolevá Demokratická strana už podle agentury Reuters uznala porážku a oznámila, že bude hlavní opoziční silou.

Sáhl jsem si na úplné dno. Partner Soukalové popsal chvíle zoufalství při pátrání po Gábině

O tom, že si bývalá biatlonistka a nynější moderátorka pořadu Showtime Gábina Soukalová prožila v italských Alpách zlý sen, když se při výletě na kole ztratila, již CNN Prima NEWS informovala. Další detaily ale nyní exkluzivně pro ShowTime popsal i její partner Miloš Kadeřábek, který ve středu v podvečer zalarmoval záchranáře poté, co se Gábině ještě stačil dovolat, než se jí vybil mobil. Tušil díky tomu, že se kus značené cesty utrhl a jeho milá hledá cestu zpět.

Okamura ke svému přešlapu: Měl jsem volební lístek pro Růžičku ještě roztrhat a sníst?

Šéf SPD Tomio Okamura už druhý den obhajuje svůj protestní hlas pro znovuzvoleného senátora Jiřího Růžičku. Ten obhájil svůj post v horní komoře parlamentu již v prvním kole. Ačkoliv Okamura volební lístek přeškrtal a natrhnul, stále pravděpodobně platil. „Měl jsem ten lístek ještě zmuchlat? Sníst? Roztrhat na kusy? Ještě něčím polít? Hlavně jsem rád, že jsem vyjádřil nesouhlas s politikou vlády Petra Fialy (ODS),“ doplnil pobaveně Okamura v povolební Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Živě
ON-LINE: V Praze se sešli Praha sobě, Piráti a STAN, konkrétní dohoda nevznikla

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL).

Živě
ON-LINE: Rusové se děsí mobilizace. Ze země uprchlo přes čtvrt milionu mužů, píší média

Rusové v neděli brzy ráno opět zaútočili pomocí sebevražedných bezpilotních letounů na přístavní město Oděsa. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v sobotním projevu před Valným shromážděním OSN obvinil Západ, že se snaží zničit a rozdělit Rusko. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zopakoval, že Ukrajinci osvobodí celou svoji zemi. A ruský vůdce Vladimir Putin učinil další personální změnu ve vedení armády.

Domácí zpravodajství

S touto cestovkou už nikam. Zdravotní trable a návrat domů byly noční můra, líčí klientka

Vidina exotické dovolené pro rodinu s dětmi se změnila v noční můru. Zdravotní problémy, které ji během pobytu v Tunisku postihly, ji nakonec donutily vrátit se domů o několik dní dříve. Přestože v dřívějším letadle byla volná místa, museli znovu zaplatit plnou cenu letenek. Navíc za poměrně dramatických okolností, které člověk ve 21. století u prestižní cestovní kanceláře nečeká. „Chtěla bych důrazně lidem doporučit, aby při výběru dovolené také pečlivě zvažovali, se kterou cestovní kanceláří do světa vyrazí,“ začala redakci CNN Prima NEWS popisovat svůj příběh paní Karolína.

Lepší SPD než kmotři z ODS a TOP 09. Zakládající člen Pirátů vyzval k vendetě v Plzni

Aktualizováno

Plzeňští Piráti v krajském městě zamýšleli koalici s hnutím ANO a STAN i s kontroverzní podporou od dvou zastupitelů za SPD. Proti tomu se však ohradil předseda Pirátů Ivan Bartoš. Strana po nedělním jednání nakonec došla k závěru, že se o podporu SPD neopře. Jeden ze zakládajících členů Pirátů Dalibor Záhora, který je ostrým kritikem plzeňské ODS i TOP 09, si spolupráci s SPD na komunální úrovni představit uměl.

S kandidaturou na prezidenta nepočítám, prohlásil Vystrčil. ANO čeká na Babiše a Spolu tápe

S kandidaturou na prezidenta nepočítám, prohlásil v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Ten se dostal s 45 procenty do druhého kola senátních voleb, které bude příští týden. ANO podle šéfky poslanců hnutí Aleny Schillerové „čeká na Andreje Babiše“. Koalice Spolu tápe. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) naznačil, že nejspíš někoho podpoří.