K VĚCI - 21.1. v 12:30
Zrušení povinného očkování je chyba. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl stínový ministr zdravotnictví a lékař Julius Špičák (ANO). Většinu z neočkovaných, kteří mohou být nákazou covidem ohroženi, považuje za váhavce, lidi na pokraji společnosti nebo digitální analfabety.
„Většina ohrožených, kteří nejsou vakcinovaní, jsou v podstatě váhavci, lidé trochu na okraji společnosti, digitální analfabeti, jsou to starší lidé. Je potřeba je pobídnout. Starší lidé jsou zvyklí poslouchat. Domnívám se, že povinné očkování by bylo ideální možností,“ konstatoval lékař.
Špičák: Pracovní karanténu nedopustím. Práci lze zorganizovat i bez nakažených
Pracovní karanténu na svém pracovišti nedopustím. Ve Zprávách Plus na CNN Prima NEWS to řekl poslanec a gastroenterolog Julius Špičák (ANO). Opatření, které její zavedení od 17. ledna umožňuje, naopak jako schůdnou možnost vnímá senátor a lékař Roman Kraus (ODS).
Vláda se ve středu rozhodla povinné očkování proti covidu týkajícího se vybraných profesních a věkových skupin zrušit. „Považuji to za chybu. Převzal bych rakouský model, tedy očkování celé dospělé populace,“ řekl Špičák.
Poslanci ODS po rozhodnutí argumentovali například tím, že povinnost očkování by společnost rozdělila. „Není to pro mě argument, protože rozdělení společnosti podporují velmi radikálně deklarované opačné názory. Kdyby tu byl politický konsenzus, nebylo by to tak. Je třeba vzít v úvahu, že aktivních, agresivních antivaxerů je hrozně málo,“ pravil Špičák.
Pomalu se prý začíná přiklánět k názoru biochemika Zdeňka Hostomského, že masivní testování ztrácí smysl.
Pracovní karanténu nezavedu
Špičák neplánuje využít tzv. pracovní karanténu, která za určitých podmínek umožňuje zástupcům vybraných profesí chodit do práce i během nemoci. „Mohu říci, že ji na svém pracovišti aktivně zavádět nebudu. Zdravotnictví má v sobě velkou zastupitelnost a nemyslím si, že je to zde třeba uplatňovat,“ prozradil Špičák, který je přednostou Kliniky hepatogastroenterologie v IKEM.
Bývalý premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš ve čtvrtek představil stínovou vládu, kterou sám povede. Vedle Babiše v ní pomyslně zasedne také pět členů jeho někdejšího kabinetu. Podle expremiéra budou navrhovat vládě, jak řešit věci, ve kterých je evidentně bezradná. „Vytvářím legislativu. Udělal jsem průzkum, co se ze všech legislativních slibů za poslední čtyři roky podařilo a nepodařilo naplnit, a je logické, když se na to naváže,“ vysvětlil stínový ministr zdravotnictví Špičák.