Pokud neumožní úřady stavařům recyklovat suroviny, nastane během několika let nemalý problém. Kvůli tomu, že se v Česku již takřka 40 let neotevřel jediný kamenolom, nebudou mít stavební firmy materiál pro výstavbu silnic a dálnic. Chybí totiž certifikace u potenciálně recyklovatelných materiálů, co se požárních či akustických vlastností týče. Na zářijovém Summitu udržitelnosti skupiny Saint-Gobain před tím varoval architekt a bývalý pražský primátor Jan Kasl.
„Hospodářská komora, svaz podnikatelů ve stavebnictví a další subjekty udělaly společnou analýzu, kde se ukázalo, že za pět či deset let, nebude kámen, který by se nasypal do podloží komunikace. Za posledních 38 let se totiž v Česku neotevřel jediný lom. Takže když nebudeme schopni recyklovat různé betonové sutě, tak nebudeme mít co používat,“ řekl Kasl, který je dnes předsedou České komory architektů.
ČTĚTE TAKÉ: Proč Česko hrubě zaostává v budování infrastruktury? Svatý formalismus, tvrdí experti
Musí se tak podle něj spojit všichni důležití hráči a zatlačit na vládu, aby situaci změnila. „Je hezké, že Česká agentura pro standardizaci (ČAS), která je v gesci ministerstva průmyslu a obchodu, má tři roky na bádání o tom, jak to dělají venku už 10 až 15 let. Utratí slušné miliony a přijdou s návrhem, který poté půjde do nějakého legislativního procesu. Jedinou cestou je vytvoření lobbistické nátlakové platformy velkých hráčů a jít za politiky s tím, že jestli se zavázali k pařížským dohodám a k uhlíkově neutrální České republice v roce 2050, tak ať pro to něco udělají,“ vyzval pražský exprimátor.
Podporu našel také u dalších diskutujících. „V některých systémových nastaveních potřebujeme revoluci. Normotvorba a její dynamika by si zasloužila vážnou a odvážnou debatu. My draze skládkujeme materiál, který Němci již dávno používají na komunikace. Nevíme, co s ním, a to jenom proto, že nejsme schopni dosáhnout stejné certifikace, jakou mají Němci,“ uvedl předseda Sdružení pro architekturu a rozvoj Tomáš Ctibor.
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) však slibuje, že na certifikacích pracuje. „Vytvořili jsme strategický materiál ‚politika druhotných surovin‘, který určil strategický rámec pro využití surovin z demolicí,“ uvedl na summitu Filip Žežulka, ředitel odboru stavebnictví na MPO.
Věří, že se podaří vyřešit rovněž problém s nedostatkem kamenolomů. „Teď probíhá ve Sněmovně připomínkové řízení k liniovému zákonu a jeden návrh, který prošel naším ministerstvem, by měl vypomoci těžební infrastruktuře a umožnit to, co prvního září avizoval pan premiér,“ doplnil Žežulka.
Narážel tak na projev premiéra Petra Fialy (ODS), ve kterém hovořil o nutnosti strategických investic. „Doprava, energetická infrastruktura, jádro, lithium, čipy a trendy v informačních technologiích, to je podle mě šest konkrétních oblastí, které mají obrovský potenciál změnit naši zemi. Proto tam musí směřovat velká část strategických investic,“ sdělil Fiala.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Růst Středočeského kraje zatěžuje Prahu, tvrdí Hlaváček. Studie má pomoci odvrátit hrozivý scénář