Nákaza českých sportovců na olympiádě
Úspěchu na největší sportovní akci podřídila 33letá plážová volejbalistka Markéta Nausch Sluková poslední roky svého života. Ještě, než s parťačkou Barborou Hermannovou vlétly v Tokiu do olympijského turnaje, zhatil jejich sen pozitivní test na koronavirus. „Za posledních 24 hodin jsem absolvovala asi osm testů. Některé byly pozitivní, některé ambivalentní a některé negativní,“ prozradila zklamaná Nausch Sluková.
Splnily sportovní i zdravotní podmínky, aby mohly na o rok odložené olympiádě startovat. Necelé dva dny před prvním utkáním ale přišla tvrdá rána. Nausch Sluková měla v Tokiu pozitivní test na koronavirus a musí podstoupit desetidenní karanténu.
„Moc nevím, co k tomu říct. Převažuje obrovské zklamání. V našem sportovním mikrosvětě je pro mě strašně smutné, že naše cesta na sportovní vrchol v Tokiu končí takhle,“ řekla v nahrávce pro média Nausch Sluková.
Koronavirová pravidla v posledních dnech rozdělují společnost. Někdo tvrdí, že kvůli možnému vyřazení sportovců na poslední chvíli budou hry nefér. „Za posledních 24 hodin jsem absolvovala asi osm testů. Některé byly pozitivní, některé ambivalentní a některé negativní. Poté mi přišel konečný verdikt, který je bohužel pozitivní,“ nastínila podmínky v Tokiu zklamaná volejbalistka.
Sluková skončila pátá na olympijských hrách v Londýně v roce 2012. Tehdy ještě po boku bývalé partnerky Kristýny Kolocové (dnes Hoidarové Kolocové, pozn. red.). V Rio de Janeiru už ve spolupráci s Hermannovou postoupily ze skupiny, v předkole play-off ale skončily.
Předčasný konec v Tokiu je pro pozitivně testovanou zdrcující. „Opravdu jsem to zatím nestrávila. Nevím, jak s tím vším naložit. Už jsme si s Bárou poplakaly i zanadávaly. Doufám, že nebudou následovat další sportovci. Tohle je noční můra každého olympionika,“ prohlásila Nausch Sluková.
Kritika ČOV: Amatérismus a naprosté selhání
Už dříve měli pozitivní test plážový volejbalista Ondřej Perušič, stolní tenista Pavel Širušek a manžel Nausch Slukové a zároveň trenér českého páru Simon Nausch. Vůbec prvním byl ale lékař Vlastimil Voráček, kterého odhalily už testy na letišti v Tokiu. Všichni letěli jedním letadlem v pátek 16. července.
„V našich očích to je amatérismus a selhání toho, kdo měl na starosti výpravu charterového letu. Ne lidí na palubě. V letu z 16. července pod organizační hlavičkou ČOV očividně neexistovala jakákoliv standardní protiepidemická opatření na letišti i během letu samotného,“ dodal šéf agentury Sport Invest Marketing zastupující Slukovou David Trávníček.
Předseda ČOV Kejval a místopředseda Filip Šuman začali události v olympijském speciálu vyšetřovat. Na vyšetřování bude dohlížet ombudsman ČOV Alexander Károlyi. Výsledek bude zveřejněný do dvou týdnů. Na palubě bylo 42 lidí včetně 14 sportovců.
Pár plážových volejbalistek Barbora Hermannová a Markéta Nausch Sluková (vpravo) Zdroj: Profimedia.cz